VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Téma Deníku

Máme se stydět za to, že si vážíme dalajlamy?

Praha - Návštěva tibetského duchovního vůdce dalajlamy způsobila poprask. Tentokrát ovšem ne kvůli jeho myšlenkám. Česká republika si, stejně jako pár dní předtím Slovensko, vysloužila zdvižený prst ze strany Číny. Stručně řečeno: Chcete naše investice, tak si pohlídejte, s kým se potkáváte, protože Tibet patří nám a vy podporujete separatistu.

Úcta k partnerovi se vytrácí

Chrudimsko – Jaký je nejčastější důvod rozpadu svazku, který partneři uvádí? Vzájemné odcizení, rozdílné zájmy a povahy.

Každých dvacet minut 
se v Česku rozpadne jedno manželství

Ještě jim nebylo dvacet, a už jsou rozvedení. Dva mladíci a čtyři mladé paní si takovou životní zkušenost odbyli i v loňském roce. Strohá oficiální čísla Českého statistického úřadu (ČSÚ) skrývají nespočet podobných detailů.

Kominíci nestíhají, komín by měli vidět minimálně jednou ročně

Chrudimsko – Většina lidí nechává čištění komínů pro odvod spalin z tuhých paliv na poslední chvíli. Vzpomenou si, když už topná sezona klepe na dveře. Své o tom vědí kominíci, kteří v současné době nestíhají vyřizovat objednávky.

Brambory koupené od drobných pěstitelů nemívají tolik šrámů

Chrudim – Drobní pěstitelé i někteří sedláci prodávají své brambory týden co týden i během trhů na chrudimském Resselově náměstí. Zákazníci tu na odrůdu tolik nehledí. Brambory si vybírají hlavně podle vzhledu a velikosti a samozřejmě také podle jejich ceny. Ta se během včerejšího trhu pohybovala nejčastěji v rozmezí 10 až 12 korun za kilogram.

Je společné jídlo u rodinného stolu přežitek?

Chrudimsko – Paní Věra z malé vesnice u Heřmanova Městce vaří každý den teplou večeři. U jídelního stolu ale většinou sedává sama anebo jí společnost dělají malá vnoučata. I ta časem vymění tradici společných večeří za osamělé hltání jídla u televize či počítače.

„Končím, té šikany je moc,“ říká hostinská

Slatiňany, Škrovád – Hospůdka u Půhoných ve slatiňanské místní části Škrovád je známá nejen mezi místními. Při svých toulkách mezi škrovádskými skalami či okolím řeky Chrudimky se tu, především v létě, zastaví i nejeden turista.

Malé finanční ohodnocení bere učitelské profesi její prestiž

Chrudimsko – Domácí ekonomice se v poslední době daří. Podle Českého statistického úřadu je pro druhé čtvrtletí charakteristické především toto: rychlejší růst mezd, vysoká zaměstnanost a prohlubující se nedostatek pracovních sil. Chloubou naší ekonomiky může být i fakt, že míra nezaměstnanosti je v České republice na jedné z nejnižších úrovní v rámci celé Evropské unie.

Odchod do důchodu v 65 letech? Majka a Milan s tím nesouhlasí

Chrudimsko – Manželé Majka a Milan Bergmanovi se už odchodu do penze nemohou dočkat. Těžce pracují a cítí, že jsou každým dnem víc a víc unaveni. To, že by měli odejít do důchodu v pětašedesáti letech, si neumí představit.

Vedení Hlinska plánuje v příštím roce vytvořit osm sociálních bytů

Chrudimsko – Hlinsko vlastní 327 bytů, o než je velký zájem. Novým žadatelům je proto pronajímá podle směrnice „Zásady pro přidělování bytů ve vlastnictví města Hlinska do nájmu občanům".

„První houby jsem nacházel po ránu i v pyžamu,“ říká mykolog

Hlinsko – Houbaření se začal dnes známý amatérský mykolog Jiří „Kudláček" Laštůvka věnovat již od útlého věku, takže nelze s jistotou říci, kdy nalezl svoji první houbu.

Pomoci s alimenty může soud, policie i Asociace neúplných rodin

Chrudimsko – V Pardubickém kraji je podle statistik více než 25 tisíc neúplných domácností, Policie ČR se zde loni zabývala stovkami trestných činů zanedbání povinné výživy. Na tisíc neúplných rodin v kraji připadá 18 dlužníků, což je v republice spíš podprůměr.

Pomocník mobil se umí proměnit v noční můru a nástroj vydírání

Chrudimsko – „Maminko, Adámkovi dneska ve školce při spaní pořád zvonil mobil," stěžuje si holčička během čekání na zastávce autobusu. „Jako nějaká hračka?," vyptává se máma. „Ne, mami, skutečný mobil. Paní učitelka Adama poprosila, ať ho vypne, jestli to umí," vysvětluje důležitě dívenka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT