Nápad o vytvoření podobné aplikace se Chadwickovi zrodil v hlavě už před deseti lety na univerzitě. V jednu chvíli si uvědomil, že se mu kvůli diskriminaci málem rozpadl tým. „Chtěl jsem přijít s něčím, co pomůže přímo s problémem, a to s nedostatkem důvěrných, anonymních a hlavně okamžitých způsobů, kde by mohli nejen atleti sdílet své obavy a zpětnou vazbu,“ řekl agentuře AP.

Po jeho první zkušenosti s tímto problémem začal zkoumat, jak univerzity a organizace postupují, když si někdo přeje podat stížnost. Výsledky jeho bádání se mu ale nelíbily. 

Někde mu na otázky odpověděli, že mají pro studenty vždy otevřené dveře. Jinde byla odpověď ještě vyhýbavější. Údajně své žáky znají dostatečně dobře. „Nikde nebyla žádná ucelenost. Někteří to dělali veřejně, někteří anonymně, někteří k tomu používali pero a papír, jiní naopak elektroniku. Kolem a kolem tam byla ovšem příšerná účast,“ popsal Chadwick.

Vlak společnosti SEPTA.
Muž ve vlaku v USA znásilnil ženu, cestující přihlíželi a točili si to na mobil

Aby to změnil, rozhodl se založit firmu RealResponse, která si dala za úkol vyvinout jednoduchou aplikaci. Jejich produkt umožňuje zákazníkům poslat jednoduchou stížnost v reálném čase.

V pondělí 18. října začala společnost spolupracovat s americkou Antidopingovou agenturou. „Spojení s RealResponse pomáhá odstranit potenciální bariéry mezi oznamovateli a naším investigativním týmem,“ sdělil ředitel agentury Travis Tygart.

Agentura aplikaci využije jako jeden z mnoha prostředků, přes které mohou oznamovatelé nahlásit podezření o dopingu.

RealResponse už teď spolupracuje s gymnastickou asociaci USA, Asociací hráčů národní fotbalové ligy a Národní ženskou fotbalovou ligou. Dalšími partnery je více než sto univerzit se sportovními programy.

Anonymita na prvím místě

Aplikace je navrhnuta v co nejjednodušším duchu. Je zaměřená především na atlety, kteří řeší veškeré věci na svém mobilním telefonu.

Umožňuje nejen jim nahlásit diskriminaci na pracovišti, doping, sexuální obtěžování a další problémy pomocí jednoduchého textu. Technologie vynechává vstupní formuláře a rozbalovací menu, které má většina podobných nahlašovacích aplikací.

Firma si zakládá na zajištění anonymity zdroje a přitom se snaží co nejvíce usnadnit předání co největšího množství informací.

John Wayne Gacy, sériový vrah, který zabil 33 mladých mužů. Na fotce z roku 1978 je zachycený ve společnosti americké první dámy Rosalynn Carterové.
Děsivý případ ožívá. Po 40 letech se podařilo zjistit další oběť klauna zabijáka

Ultimátní cíl je podle Chadwicka usnadnění komunikace mezi nahlašujícím člověkem a orgánem, který problém bude řešit. Následující překážka je přesvědčit další organizace, aby aplikaci používali a hlavně problémy řešily. „V minulých letech zde byla neochota zavést podobný systém, protože se lidé ptali sami sebe, zda to vůbec chtějí vědět,“ uvedl.

Fakt, že organizace chtějí informace ale nic s nimi po odhalení nedělají je hlavní důvod, proč se snaží aplikaci prosadit. „Jestli chcete vědět, co se děje, musíte zavést nejen správné systémy a lidi na ty pravá místa, ale musíte také nalezené problémy dále řešit,“ dodal Chadwick.