„Šli jsme s dcerou a synem na komentovanou prohlídku Býčí skály. Po cestě zpět nás v Josefovském údolí zastihla silná bouřka. Tak jsme se před přívalovým deštěm schovali do Jáchymky,“ přiblížil začátek dobrodružství dívčin tatínek Martin Látal.

S sebou měli sice jen jednu čelovku, ale zato hodinu času, než se bouřka přehnala. Jeho dcera zanedlouho přinesla z jednoho výklenku malý předmět. „Snažila jsem se v jeskyni najít něco zajímavého a povedlo se mi najít zvláštní kousek. Moc se mi líbil jeho tvar,“ řekla holčička, která chodí do první třídy.

V přírodě je zvyklá hledat různé kamínky, které si pak nosí domů. Na výletech s sebou Látalovi občas nosí také geologické kladívko. Zatím našli jen několik zkamenělých mušlí. „Tohle kamínek ale nebyl. Už jsem to chtěl vyhodit, ale nakonec jsem neznámý úlomek vzal domů. Na světle vypadal docela zajímavě,“ řekl Látal.

Ilustrační foto
Zelená peřina převzala první trávník. Boskovičtí usilují o pestřejší zeleň

Na internetu pak zjistil, že by se mohlo jednat o kus zubu pravěkého zvířete. Konkrétně jeskynního medvěda. Fotografii nalezeného úlomku proto poslal odborníkům do Moravského zemského muzea. A ti mu dali zapravdu. „Jednalo se o stoličku jeskynního medvěda, konkrétně o přední část levé horní první stoličky z dospělého jedince. Jeskyně Jáchymka sloužila jako zimoviště medvědů jeskynních ve druhé polovině doby ledové. Zhruba někdy mezi 35 000 až 55 000 lety před současností,“ odpověděla na Látalův dotaz pracovnice muzea Martina Roblíčková.

O radost z nevšedního nálezu z pravěku se pak dívka ve třídě podělila také se spolužáky. „Doma jsme si pak hned museli na internetu najít vše k jeskynním medvědům. Jen byl trošku problém dětem vysvětlit, jak dlouhá doba je třicet tisíc let nazpět do minulosti,“ usmál se muž.