Velké sloní uši, které jsou spolu s chobotem dominantou těl největších suchozemských savců, plní hned několik funkcí. „Samotné uši mají pro slony několik využití, jejich funkce a velikost záleží na druhu slona a jeho zeměpisném rozšíření,“ řekl Deníku v dalším díle pravidelného seriálu 100 otázek a odpovědí vrchní chovatel pracoviště sloninec v pražské zoologické zahradě Martin Kristen. V Zoo Praha chovají slony indické od roku 1933. 

V seriálu jsme se slonům již věnovali. Jak je to s jejich pamětí? Podívejte se:

Uši každopádně slonům hlavně pomáhají vydržet vysoké teploty. „Nejdůležitějším významem uší je termoregulace a jejich velikost tedy koresponduje s tímto využitím,“ podotkl Kristen.

Týká se to hlavně afrických druhů, které žijí v prostředí s vyššími teplotami a v místech, kde většinu času tráví na přímem slunci. Jejich asijské protějšky uši jako způsob ochlazování používají také, jelikož ale mají kolem sebe více vegetace, do které se mohou schovat, mají uši o něco menší. 

100 otázek a odpovědí info Zdroj: Deník 100 otázek a odpovědí

Také vás trápí nějaká otázka, na kterou jste vždy chtěli znát odpověď? Pošlete nám ji na adresu 100otazek@denik.cz.

A jak tedy ochlazování ušima funguje?. „Uši jsou především na vnitřní straně bohatě poseté cévami a pohyb krve v těchto cévách ji dobře ochlazuje. Častý pohyb uší napomáhá lepší cirkulaci krve a rychlejšímu ochlazování. V opravdu velkých vedrech jsou sloni schopni ještě lépe ochlazovat uši ostřikováním vodou nebo studeným bahnem. Slon nemá prakticky žádné potní žlázy (až na několik kolem nehtů na nohou) a je tedy odkázán čistě na ochlazování pomocí svých uší,“ vysvětlil vrchní chovatel

Podle uší poznáš slona

Slonům ale velké uši usnadňují život nejen co se ochlazování týče. Jejich pohyb jim pomáhá odhánět hmyz a také se bavit s ostatními členy stáda i jinými zvířaty. „Komunikace mezi slony není odkázána jen na zvuky, velkou část zajišťuje i celková řeč těla. Pohyb chobotu, vzájemné dotyky, ale třeba i postavení uší. Jejich prudké roztažení a následné pevné držení ještě více zvýrazňují už tak obří proporce těla a usnadňují zastrašení případné hrozby. Zároveň toto chování varuje i ostatní slony ve skupině. Častý pohyb uší označuje naopak rozčílení až vzrušení,“ rozklíčoval ušní komunikaci Kristen.

close Větší uši mají africké druhy slonů. info Zdroj: Wikimedia Commons, Christian Sanchez, CC BY 3.0 zoom_in Větší uši mají africké druhy slonů.

Sloní uši jsou užitečné také pro lidi - představují totiž výborné vodítko, jak rozeznat, na jaký druh slona se právě člověk dívá. „Známe tři druhy slonů a v Africe žijí dva - slon savanový a pralesní. Oba druhy sdílejí podobně velké uši, další zásadní fyzické rozdíly mezi oběma druhy již znovu ovlivňuje především zeměpisné rozšíření,“ vysvětlil chovatel.

close Sloni indičtí v Zoo Praha. info Zdroj: Peter Hamerník, Zoo Praha zoom_in Sloni indičtí v Zoo Praha.

„Třetím druhem je slon asijský, který má uši výrazně menší a velmi odlišného tvaru. Velké uši afrických slonů výrazně připomínají tvar afrického kontinentu, zatímco malá ouška slona asijského mohou vzdáleně připomínat tvar Indie, kde se nachází jedno z jejich rozšíření. Podle uší se tedy dá snadno rozlišit na první pohled, odkud daný druh pochází,“ poradil Kristen.