Kdo by neznal skanzen na Veselém Kopci? Desetitisíce lidí ročně zavítají do Muzea v přírodě Vysočina, které bylo založeno před padesáti lety. Jeho roubené chaloupky i tematické programy lákají návštěvníky z celé republiky. Veselý Kopec je součástí sdružených obcí pod názvem Vysočina, a to už od roku 1960. Při pohledu na názvy kandidátek, které se budou letos ucházet o přízeň voličů, je překvapivá jedna věc: do komunálních voleb kráčejí samí hasiči a jejich příznivci.

Sbor dobrovolných hasičů (SDH) Dřevíkov, SDH Možděnice, SDH Svobodné Hamry a SDH Rváčov s podporou 3PK Rváčov. Na obec se sedmi stovkami obyvatel je počet kandidátek poměrně neobvyklý - například v městysi Včelákov s 550 obyvateli sestavili jen jednu kandidátku.

Psali jsme:

Největším lákadlem Vysočiny je skanzen Veselý Kopec
ANKETA: Chcete ve Vysočině bytovku, cyklostezku nebo nové osvětlení? Hlasujte

„Sbory dobrovolných hasičů jsou společně se sportovním klubem nejaktivnějšími spolky v naší obci a jejich angažovanost v komunální politice je u nás dlouhodobě běžná,“ řekl starosta Vysočiny Tomáš Dubský a lídr kandidátky SDH Možděnice, který je zároveň od loňského roku poslancem.

Podívejte se, kdo kandiduje ve vaší obci. Kompletní souhrn podle obcí najdete na chrudimskydenik.cz/volby

Také místostarosta Zdeněk Štengl, jenž je lídrem kandidátky Rváčov s podporou 3PK, je přesvědčen o tom, že sportovci a hasiči jsou největší hybnou silou v obci. „U nás ve Rváčově sbor málem zanikl, ale podařilo se ho vzkřísit a už máme za sebou hodně úspěšných akcí. Jsem přesvědčen o tom, že už to tak i zůstane,“ poznamenal Štengl.

Nyní je jednou z priorit stavba cyklostezky. A preferují ji v anketě i čtenáři Deníku, hlasovali v ní však nejen obyvatelé obce:

Stav ankety k 15.9.Stav ankety k 15.9.Zdroj: Deník

Zástupce chce každá obec

„Každá obec chce mít svého zástupce v sedmičlenném zastupitelstvu. Kandidátky sice sestavují dobrovolní hasiči, což je název volební strany, ale nejsou to vždy jen členové SDH. Alespoň je tomu tak u nás ve Dřevíkově. Tento model se nám v minulosti osvědčil, a proto v něm pokračujeme i nyní. Vždy jsme se dokázali shodnout a řešit vše společně,“ zhodnotil uplynulá volební období lídr SDH Dřevíkov Jan Chmelař.

Bydlení a doprava, to jsou hlavní témata, která už delší dobu zastupitelé na Vysočině řeší. Po silnici přes Rváčov jezdí mezi Trhovou Kamenicí a Hlinskem denně mraky aut a mnozí řidiči se s dodržováním rychlosti příliš nezabývají. Poměrně úzká vozovka je velkým nebezpečím pro pěší a cyklisty.

Souběžně s terminálem by mohla vést komunikace pro maminky s kočárky a mládež na kolečkových bruslích.
Bytový dům, stezka, veřejné osvětlení. Na prioritách ve Vysočině panuje shoda

„Do Hlinska jezdím z Chrudimi často a ve Rváčově je opravdu šílený provoz. Předjet člověka na kole trvá dlouho, protože proti vám stále jezdí auta, a to včetně kamionů. Těch je tam momentálně moc, protože je v Trhové Kamenici uzavřená silnice na Ždírec,“ upozornil dvaašedesátiletý řidič Milan z Chrudimi.

Posezení u zastávky, místní ho nazývají terminálem.Posezení u zastávky, místní ho nazývají terminálem.Zdroj: Deník/Romana Netolická

Pomoci by mohla cyklostezka

Ohrožení chodců a cyklistů by mohla vyřešit cyklostezka, která se v obci Vysočina už dlouhodobě připravuje. „V současné době je ve fázi studie a zajišťování potřebných pozemků,“ uvedl starosta Dubský.

Jeho zástupce Štengl, který s rodinou ve Rváčově žije, tuto investici vidí jako absolutní prioritu. Po cyklostezce je podle jeho slov velká poptávka jak místních občanů, tak i cykloturistů. „Stezka o délce 2,8 kilometru povede vlevo podél silnice směrem na Hlinsko. Dosud nejsou vypořádány dva pozemky na straně Hlinska, ale jednání jsou již na dobré cestě. V Hlinsku u židovského hřbitova přejdeme na druhou stranu silnice a po zatrubnění příkopu sjedeme až k restauraci Ovčárna,“ popsal Štengl.

Obec Vysočina je turisticky vyhledávaným místem.
KOMENTÁŘ: Lidé od svatého Floriána mají ve Vysočině jasno

Dodal, že od „terminálu“, jak se říká zastřešenému posezení u zastávky ve Rváčově, by mohla být vybudovaná souběžná místní komunikace, na které by se mohly bezpečně projíždět maminky s kočárky, sloužila by i mládeži na kolečkových bruslích.

Sedmičlennému zastupitelstvu se podařilo v uplynulých volebních obdobích realizovat několik investičních akcí. Patří mezi ně rekonstruované byty pro mladé rodiny, zmíněný autobusový „terminál“ anebo sběrný dvůr, který je pro občany otevřený vždy ve středu a v sobotu a jeho předností je, že se nachází za lesíkem a nehyzdí okolní bytovou zástavbu.