Babiš tak na přímou otázku Deníku, zda může slíbit, že po volbách nebude zvyšovat daně, bez rozmýšlení odpověděl: „Samozřejmě.“ A okamžitě údajnou snahu o zvýšení daní začal svádět na oba další účastníky debaty. „Jeden to už předvedl – když byl ve vládě, navyšoval daně, a druhý o tom mluví,“ osočil soupeře.

Reakce Andreje Babiše:

Předvolební debata Deníku na téma zadlužování státu - Andrej Babiš | Video: Deník

Fiala, který kdysi zastával post ministra školství za ODS, ale jeho výpad odmítl. „Nebudu se vracet do minulosti. A nepravdy pana premiéra? Nad tím mávnu rukou. Důležitá je budoucnost,“ prohlásil. „My lidem garantujeme, že daně nebudeme zvyšovat,“ konstatoval. „Je možné se vyrovnat s rozpočty, aniž bychom zvyšovali daně,“ míní Fiala.

Reakce Petra Fialy:

Předvolební debata Deníku na téma zadlužování státu - Petr Fiala | Video: Deník

V uklidňování napjatých voličů nezůstal pozadu ani šéf Pirátů Bartoš. „My žádné daně zvyšovat nechceme. Ani zdanění práce, ani žádné další,“ slíbil. Podle něj není důležité zvyšovat daně, ale podpořit ekonomický růst. „Když pojede ekonomika, tak logicky ty firmy, které víc vydělávají, odvádějí vyšší daně,“ dodal Bartoš.

Reakce Ivana Bartoše:

Předvolební debata Deníku na téma zadlužování státu - Ivan Bartoš | Video: Deník

close info Zdroj: Deník zoom_in Podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové jsou ale dnes veřejné finance ve velké strukturální nerovnováze. Stát není z příjmů schopen pokrýt ani mandatorní výdaje. „Je tedy nepředstavitelné, že by se i nadále navyšovaly výdaje, aniž by došlo k úpravě na příjmové straně rozpočtu,“ tvrdí Zamrazilová.