Do galerie GM v Hronovické ulici zavítalo „12 andělů a něco navíc“ chrudimského malíře a grafika Ivana Baboráka.

Rozměrné obrazy nesou originální pečeť Baborákovy imaginace. Monografický nástěnný kalendář, vycházející netradičně od května do května, tedy prezentuje jeho bytostně blízké téma.

Jsou to andělé, jinými slovy ženy, které ve spojení se symboly a kompozičně sofistikovaným pozadím vytváří pocit naléhavého sdělení.

„Jsem moc rád, že jsem mohl spolupracovat na tomto projektu, kerý má dál pokračovat vždy s jedním vybraným výtvarníkem. Ten bude mít za úkol stejně jako já vytvořit symboly těch měsíců. Jsem zvědavý, jak si s tím poradí figuralista či krajinář. Já jsem zvolil téma andělé a musím říci, že mi trvalo pět měsíců, než jsem je zvládl do zmíněného kalendáře udělat. Na výstavě jsou pak doplněny dalšími obrazy, jež k nim jdou tematicky, prostě s nimi souzní. Jsou též dělané do kříže a ani jim nechybí malované rámy.“

Ivan Baborák je mistrem realistického portrétu a jednotlivé typy tváří žen určitě pocitově evokují náladu měsíců. Když k tomu přidáme barevnost, ale i to, jak autor kompozicí na střed dokáže docílit zvláštní básnivosti a poezie, je jasné, že jeho vyhraněný rukopis právem získává obdivovatele.

„Jak vidíte na prostorových obrazech zimních měsíců, nedělám pouze realistické, ale i abstraktní portréty. To, že jsem si určil ke středové kompozici, která je pro mne magická, kříž, je to tím, že má moc přitahovat, provokovat, přinutí člověka o tom obrazu přemýšlet,“ líčil Ivan Baborák.

„Andělé jsou vlastně okna do světa tajemství a emocí, v zimě spí, v letních měsících září. A mají mnoho podob,“ pokračoval výtvarník.

„Andělem se stává člověk blízký, ale stejně tak třeba paní, kterou každé ráno potkávám u pekaře. Anděly se ale nestávají jen ti druzí, ale také my. A že o tom nevíme? To je možná dobře,“ podotkl.

„Inspiraci nacházím všude a tváře žen jsou vlastně poslové přinášející naději. Jinak se přiznám, že tím kalendářem jsem nadšený, protože si myslím, že když si ho někdo koupí a dá si ty obrazy zarámovat, tak je to rozhodně lepší, než když mu doma na stěně visí plakát z Ikey anebo nějaké puzzle.“

Na výstavě v galerii GM jsou Baborákovy kalendáře k dostání, stejně jako rozměrné obrazy plné andělů přinášejících dobré věci ve prospěch života, až do konce května.

Milada Velehradská