Lásku k řezbářské práci získal Miloš Němec na vojně.

Díky fantazii, zručnosti a také obrovské trpělivosti se jeho jméno ocitlo v České knize rekordů.

Betlém umístěný ve skořápce lískového oříšku je velkou raritou, která vznikla díky Němcově sběratelské vášni.

“Sbírám betlémy a články o nich. A to hlavně proto, že v nich získávám inspiraci pro vyřezávání. Před třemi lety jsem si náhodou koupil noviny, kde byl betlém z vizovického těsta vsazen do oříšku. V tu chvíli mne napadlo, že bych mohl něco podobného vyřezat,“ vypráví Miloš Němec. Rozhodl se, že Svatou Trojici vyřeže z lipového dřeva a umístí ji do skořápky lískového oříšku .

Před dvěma lety se pustil do práce. Vyřezal osůbky vysoké dvanáct milimetrů a umístil je do skořápky vysoké 2,5 centimetru. Musel jít do supermarketu, kde prodávají velké ořechy z dovozu.

„Byla to časově náročná, ale zajímavá práce. Když jsem ji dokončil, rok byla doma uschovaná, ale vloni v listopadu jsem se vydal do Pelhřimova, abych oříšek v agentuře Dobrý den ukázal. Zaevidovali si mě a řekli, že prověří, zda v České republice není něco podobného. Byl jsem velice překvapen, když jsem dostal po nějaké době pozvánku k prezentaci své práce. Skutečně taková kuriozita není v České republice evidována a tak jsem se dostal do České knihy kuriozit a rekordů,“ uzavírá třemošnický řezbář svůj příběh o betlému v lískovém oříšku.

Pavel Kalina