Zahájení bude velkolepé slavný autor, slavný titul, výpravná scéna, úžasná hudba to vše slibuje Don Giovanni v provedení Jihočeského divadla České Budějovice, kterého jsme na stránkách Chrudimského deníku již představili. Dnes vám přinášíme nabídku komplexnější, zahrnující vedle akcí, které proběhnou ještě do konce února, také všechny březnové koncerty a představení. Víkendy, v dosud zimním sportům příliš nenakloněné zimě, přímo vybízejí k načerpání kulturních zážitků. Z pestré programové nabídky si snadno vybere každý. Podrobnosti k programu i k prodeji vstupenek najdete na www.festival-hudebni.skutec.cz nebo na www.skutec.cz.

Smetanovo trio zahraje skladby mistrů

Městské muzeum Skuteč, 27. února od 18 hodin

Smetanovo trio založené v roce 1934 legendárním českým klavíristou Josefem Páleníčkem, patří k nejprestižnějším českým souborům současnosti. V roce 2009 oslavilo 10 let novodobé existence. Současní členové ve své interpretaci navazují na ideál, který vytvořili jejich předchůdci, ale i další významné sólistické osobnosti interpretačního umění 20. století, kteří se setkávali na poli komorní hudby (Oistrach, Rostropovič, Richter; Stern, Rose, Istomin). I dnešní členové Smetanova tria všichni tři významní čeští sólisté dokazují, že základním předpokladem úspěchu každého kvalitního tria je dokonalá sólistická vybavenost hráčů.

Jitka Čechová (klavír) získala titul laureáta v řadě mezinárodních soutěží. Jako sólistka je velmi vysoko ceněna kritikou v mnoha evropských zemích, a také v Jihoafrické republice, Jižní Americe a Japonsku. Komorní hudba je pro Jitku Čechovou jednou z nepostradatelných složek její hudební identity.

Jiří Vodička (housle) na sebe upozornil vítězstvím v několika mezinárodních houslových soutěžích. Na vysokou školu Institut pro umělecká studia byl mimořádně přijat už ve 14 letech. Od 19 let se věnuje sólové koncertní dráze. Mnohé z jeho koncertů byly natočeny také Českou televizí a Českým rozhlasem.

Jan Páleniček (violoncello) je synem zakladatele tria Josefa Páleníčka. I on je držitelem několika laureátských ocenění. Jako sólista spolupracuje s předními českými i zahraničními orchestry a koncertní cesty ho zavedly do mnoha zemí Evropy, ale i Ameriky, Afriky a Japonska. Realizoval řadu nahrávek pro české i zahraniční gramofonové společnosti, rozhlas a televizi.

Festival míří také do Chrasti

Po atraktivním prostředí poutního kostela na Chlumku v Luži se nově festival rozšiřuje i do sousední Chrasti. Dějištěm jednoho z festivalových koncertů se ve středu 13. března od 18 hodin stane tamní kostel Nejsvětější Trojice.

Jiřího Pavlicu známe především jako uměleckého vedoucího folklórního souboru Hradišťan. Kromě toho je vynikajícím houslistou a hudebním skladatelem. Možná si někteří vzpomenou na jedinečný projekt Chvění, který byl součástí programu festivalu Tomáškova a Novákova hudební Skuteč v roce 2008 (Hradišťan a Moravská filharmonie Olomouc).

Missa Brevis - pastorální mše pro sóla, sbor, orchestr a zvony

Missa Brevis Jiřího Pavlici nepopírá inspiraci styly několika hudebních epoch, zároveň však nese autorův nezaměnitelný rukopis. Český překlad mešního textu je střídán a spojován texty latinskými. Posluchačsky atraktivní skladba s odkazy na moravský folklór je velmi náročným úkolem pro interprety.

Program koncertu doplní tři části Stabat Mater, op. 58 Antonína Dvořáka s podtitulem „Oratorium pro sóla, sbor a orchestr". Jde o rozsáhlé vokálně-instrumentální dílo na text starého církevního hymnu Stabat Mater, které spolu s Bachovými, Händelovými a Haydnovými skladbami tohoto typu právem náleží k vrcholům oratorní tvorby hudební historie. Dvořákova Stabat Mater je mimořádně sugestivním zhudebněním textu o utrpení matky, jejíž syn umírá na kříži, ale také nadčasovou, všeplatnou výpovědí o lidském zármutku, ale hlavně o naději.

Návštěvníkům se vedle festivalového orchestru představí pěvecké sbory Rubeš ze Skutče a Slavoj z Chrudimi, sólisté Aleš Nehněvajsa (tenor) a Radka Hudečková (mezzosoprán). Dirigentskou hůlku v rukou sevře Zdeněk Kudrnka.

Unikátní soubor se světovým barytonistou

Kostel Skuteč 18. března (18.00)

Uměleckým vedoucím souboru Musica Florea, který ve Skutči již jednou vystupoval, je dirigent, violoncellista, sbormistr a skladatel Marek Štryncl. Hra na originální nástroje nebo jejich kopie podložená studiem dobových pramenů a estetiky, stejně jako kreativní oživování zapomenutých interpretačních stylů i prostředků, tvoří nezbytný základ činnosti souboru.

Barytonista Roman Janál (viz. foto) je členem Janáčkovy opery Národního divadla Brno, pedagogicky působí na Akademii múzických umění v Praze a na Mezinárodní konzervatoři v Praze. Výčet rolí, v nichž Roman Janál vévodí jevišti, zahrnuje např. Silvia v Komediantech, hraběte Almavivu ve Figarově svatbě, Germonta v Traviatě, Vladislava v Daliborovi, Petra Voka v Čertově stěně a řadu dalších. S Národním divadlem a Státní operou Praha absolvoval zahraniční zájezdy do Japonska, Hongkongu, Francie, Německa a Španělska. Na zájezdě opery Národního divadla s Wilssonovou produkcí Janáčkova Osudu hostoval v Teatro Real v Madridu a v Ravenně se představil jako Don Giovanni.

Jedinečným způsobem dominuje Roman Janál i koncertním programům, při kterých spolupracuje s vybranými soubory. Přesvědčte se v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Skutči, kde bude zpívat se souborem Musica Florea. Program nabídne skladby A. Vivaldiho, J. D. Zelenky, G. F. Händela, F. Mendelssohna-Bartholdiho a A. Dvořáka.

Barocco sempre giovane opět na Chlumku

Jedinečné prostředí poutního kostela v Luži v neděli 24. března přivítá oblíbený soubor s vynikajícím violoncellistou Jiřím Bártou.

Můžeme říct, že komorní soubor Barocco sempre giovane (Baroko stále mladé), je již pravidelným účastníkem festivalu Tomáškova a Novákova hudební Skuteč. Mladé profesionální hudebníky jsme si zvykli slýchat v jedinečném prostředí poutního kostela na Chlumku v Luži. Po předchozích letech, kdy zde vystoupili s Ivanem Ženatým či Václavem Hudečkem, nyní stanou před festivalovým publikem spolu s vynikajícím českým violoncellistou Jiřím Bártou.

Soubor, který má aktuálně za sebou třítýdenní turné ve Španělsku, se specializuje na interpretaci skladeb vrcholného baroka, nevyhýbá se však ani jiným slohovým obdobím. Návštěvníci se mohou těšit na působivé skladby A. Vivaldiho, J. Haydna, J. V. Stamice nebo G. P. Telemanna.

Klenoty české hudby

Městské muzeum Skuteč, 6. března od 18 hodin

Trio Musica dolce vita se věnuje interpretaci skladeb pro flétnu a harfu všech stylových období v podání špičkové flétnistky Žofie Vokálkové, skvělé harfenistky Zbyňky Šolcové a ve spojení s áriemi pro mezzosoprán Daniely Demuthové. Na koncertě v komorním prostředí městského muzea zazní nejkrásnější skladby B. Smetany, A. Dvořáka, L. Janáčka a dalších českých skladatelů.

„Rády bychom tímto koncertem vzdaly hold umění a památce našich největších skladatelů, neboť věříme, že jejich hudba ani po desetiletích neztratila nic na své kráse a působivosti. Jsme přesvědčeny, že tento koktejl nejkrásnějších skladeb českých skladatelů potěší i další posluchače ve všech koutech naší vlasti," říká ke svému projektu Musica Dolce Vita.

Smetanovo Tajemství

Kulturní klub Skuteč, 10. března od 16 hodin

Opery Bedřicha Smetany lze rozdělit do tří kategorií. První z nich jsou opery vážné (Braniboři v Čechách, Dalibor, Libuše). Komické opery (Prodaná nevěsta, Dvě vdovy) vycházely z různých podob francouzské komické opery (která původně obsahovala i mluvené dialogy), a to z vesnického žánrového obrázku a salónní konverzační komedie. Trojice oper na libreto Elišky Krásnohorské (Hubička, Tajemství a Čertova stěna) méně sledují tradiční operní schémata a jsou skladatelovou osobitou formou lyrické opery, která střídá komická místa s vážnými. Smetana si téměř výhradně volil náměty české nebo alespoň počeštěné.

Po námětech historických, mytologických a venkovských zvolil nyní příběh z malého českého městečka pod hradem Bezděz s pestrou galerií jeho obyvatel. Smetana s Krásnohorskou pohlížejí s úsměvem na onu lidskou nectnost, jíž je neschopnost udržet tajemství svěřené pod slibem absolutní mlčenlivosti. V závěru prvního dějství dokonce zvoník Jirka svěřené tajemství vytroubí do světa z věže kostela hlásnou troubou! V opeře je tajemství hned několik: Kalina má získat poklad, aby se mohl ucházet o ruku sestry svého rivala Maliny, tajemstvím má být i láska Víta a Blaženky dětí dvou znepřátelených rodů, stejně jako Kalinův dluh za stavbu nového domu či tajemství frátera Barnabáše, které sdělil před smrtí Kalinovi, jak by mohl získat pannu Rózu.

Přestože na našich operních scénách se česká klasika hraje stále méně, opera Divadla J. K. Tyla se jí věnuje pravidelně. Na pestrém repertoáru plzeňské opery figuruje i Smetanova předposlední dokončená opera, kterou můžete vidět v programu X. ročníku festivalu. Hudební vědci často Tajemství označují za nejlepší Smetanovu operní partituru.

Festivalový program na duben

OD RENESANCE PO SPIRITUÁLY

Jedno z nejznámějších hudebních uskupení současnosti Vokální soubor Gentlemen Singers

7. dubna 16 hodin, Kostel na Chlumku v Luži

O. NEDBAL: POLSKÁ KREV

Nejznámější a nejlepší česká opereta

Moravské divadlo Olomouc

14. dubna 16 hodin, Kulturní klub Skuteč

F. MENDELSSOHN BARTHOLDY: SEN NOCI SVATOJÁNSKÉ

Baletní představení slavného Shakespearova příběhu

Divadlo J. K Tyla v Plzni

20. dubna 16 hodin, Kulturní klub Skuteč

MODLITBY PRO DUŠI

Spojení hudby a mluveného slova v komorním koncertu

Václav Uhlíř varhany

Alfred Strejček recitace

24. dubna 18 hodin, Kostel Nanebevzetí Panny Marie Skuteč

SYMPHONIC QUEEN

Písně legendární rockové skupiny v symfonickém hávu

Filharmonie Hradec Králové

26. dubna 19 hodin, Krytý zimní stadion Skuteč

SOUTĚŽNÍ PŘEHLÍDKA DĚTSKÝCH PĚVECKÝCH SBORŮ „O cenu Vítězslava Nováka"

27. dubna celý den, Kulturní klub Skuteč, vstup zdarma

ZÁVĚREČNÝ KONCERT FESTIVALU

Největší skvosty české i světové klasické hudby

W. A. Mozart: předehra k opeře Figarova svatba

L. van Beethoven: Císařský koncert

A. Dvořák: Česká suita

Jihočeská komorní filharmonie

28. dubna 16 hodin, Kulturní klub Skuteč

Předprodej probíhá prostřednictvím internetu na http//:vstupenky.skutec.cz i v obvyklých prodejních místech (Inf. centrum v Městském muzeu Skuteč, odbor kultury a školství MěÚ Skuteč). Informace na tel.: 469 326 486, 469 326 487, mobil: 731 557 477, 731 557 422.