Když v letošním září přišla nabídka k účasti na festivalu na Slovensku, malí tanečníci nic neponechali náhodě a pilně se na zkouškách připravovali na vystoupení. Muzika v novém složení dopilovala „hudební nedostatky" a secvičila aranže v některých písních. Ještě cestou v autobuse si její členové několikrát přehráli kritická místa v nových lidovkách.

První zastávka ZOO Olomouc poskytla atmosféru pohodového výletu. Děti se vyřádily na průlezkách i mezi kozami v ohradě. Pak už se putování s máminým řízkem dalo zvládnout až na místo. Cestou se Kuřátka trochu učila slovensky, polsky a kvůli maďarským a estonským účastníkům oprášila i angličtinu.

Soubor měl v plánu osm koncertů. každý den v jiném městě. Liptovský Hrádok, L. Mikuláš, L. Sliače, Bešeňová, Ružomberok. Náročný program ovšem přinesl nádherný pocit. Kuřátka naučila diváky v sále tleskat přesně tak, jak potřebovala pro svoje choreografie. První, druhá, první, druhá… Jako jedni z účastníků zažily děti radostný potlesk publika během svého vystoupení pokaždé.

Honza v zahájení koncertu pyšně nosil českou vlajku, některá z malých tanečnic se přidávala do páru. Když Hana začala zpívat, sál doslova ztuhl. A pak už se přidávaly další hlasy a Kuřátka zahájila svižnou polku. V kalamajkách to vypadalo, že se přidají i zvukaři.

„Největší hrdost jsem si s dětmi vychutnávala dosytosti. Vždycky jsem se snažila o propojení taneční a hudební složky přímo na jevišti. Muzikanti běhají od mikrofonu tančit, nebo naopak.

close Dětský folklorní soubor Kuřátka z Chrudimě na festivalu Tanec v srdci v Liptovském Mikuláši. zoom_in Ovšem to znamená, že tu lidovou muziku musíte nejdříve vypiplat a pak ji také vzít s sebou. Jako jediný soubor na festivalu jsme si vlastní lidovou muziku přivezli.

Ostatní soubory přijely s nahrávkami na CD nosičích. Pro mě to byl skutečně šok. Ani domácí soubor neměl na festivalu svoje vlastní hudební uskupení," říká vedoucí souboru Radka Ehrenbergerová.

Není tedy divu, že Kuřátka získala zájem každého účastníka. A že teď na úpatí tatranských velehor všichni znají Holku modrookou.

„V letošním roce oslavujeme dvacetileté výročí od založení. Po celou dobu existence čerpám materiál a podklady pro scénické zpracování v historických pramenech z okolí Poličky a Hlinska. Svojí přirozeností a čistotou projevu máme příznivce mezi nejširším publikem i z řad odborné veřejnosti," dodává Radka Ehrenbergerová.

Soubor se nyní připravuje na celotýdenní vlastní akci. Festival Tradice Evropy zavítá do Chrudimi již po šestnácté a Kuřátka jsou jeho spoluzakladateli. Pořádají jej první týden v listopadu a po celou dobu budou mít doma v rodinách ubytované děti z Maďarska a Izraele.

Festival Tradice otevře pódium divákům 6. listopadu v Divadle Karla Pippicha.