V Kocourkově si kdysi postavili školu bez oken. Vždyť o co jde, světlo si lidé později nanosí dovnitř v pytlích. A možná ho tam, ti dobráci naivní, nosí dodnes.

To Chrudimáci jsou ale jiní kadeti! Rovnou si zorganizují Rok baroka bez baroka. Nebo si ten rok alespoň o několik měsíců zkrátí.

Podle Chrudimské besedy, což je organizace, která má režii celého seriálu na starosti, obíhá zřejmě Země kolem Slunce pouhých osm měsíců. První plánovanou akcí Roku baroka je totiž udílení cen osobnostem města připravené až na 1. května. Čtyři měsíce tedy nic.

Pustý je i web celého projektu, z jehož stránek zmizely také zmínky a fotografie z již proběhlých akcí. Což lze asi pochopit, jelikož například téměř povinný (byť pěkný) novoroční ohňostroj 'nezapadal'. Nemá totiž s barokem až tolik společného.

„Projekt se probouzí,“ odpověděl ředitel Jiří Kadeřávek trochu záhadně a zároveň i negativně na otázku, zda nakonec Chrudimská beseda v tichosti celý program Roku baroka „neodpískala“.


Čekání na Godota


Buďme ale spravedliví: Chrudimská beseda asi nemůže za to, že největší událost roku, jakou má být otevření Muzea barokních soch, se dosud ztrácí v šedých chuchvalcích mlhavé nejistoty. A každý ví, že bez muzea by jaksi nebylo dílo korunováno.

Dosti tedy jízlivostí! Vše prý se nakonec v dobré obrátí. Podle Kadeřávka dojde i na reálné akce.

„Už to mám na stole, materiál půjde jako informace městské radě. Jsou v něm varhanní koncerty, přednášky, turistický výlet po barokních památkách, barokní divadlo i nějaké letní koncerty nebarokní hudby,“ říká Kadeřávek a slibuje přitom třeba zpěváka Richarda Müllera nebo slovenskou kapelu Horkýže Slíže.

A tak se chrudimská veřejnost snad opravdu má na co těšit a dál může s nadějí čekat. Nečeká ale na beznadějně zatoulaného Godota?