Málokdo z návštěvníků tuší, co představení předchází a umí si představit co se odehrává v zákulisí. Jako příklad poslouží např. nedělní zcela vyprodaná opereta Vídeňská krev v podání Moravského divadla Olomouc.

Technika přijíždí 4 – 5 hodin před začátkem představení, aby připravila scénu, včetně všech kulis a z promítací kabiny nastavila dle potřeby ozvučení, osvětlení atd. Dvě hodiny před začátkem dorazí herecký soubor a další obslužný personál. Vystupující se rozdělí do šaten, inspicient prověří spolehlivost interkomů (svolávacího zařízení z jednotlivých šaten), přenášejí se kostýmy, připravují jednolité propriety. Hudebníci se i s nástroji stěhují do orchestřiště ukrytého pod jevištěm.

I když přestavení začne, v zákulisí stále panuje čilý ruch. Ti co mají svůj výstup za sebou se jdou občerstvit do baru nebo odpočívají, ostatní se na svůj výstup právě připravují. Na otištěné fotografii můžete do zákulisí krátce nahlédnout. Podobně jako u zmíněné operety, bude v Kulturním klubu Skuteč rušno i tuto neděli, kdy se v rámci festivalu představí Labutí jezero P. I. Čajkovského.

(bal)