Úspěch Záhady Blair Witch očividně i po deseti letech láká k napodobeninám. Jen co dozněla šeptanda okolo ultra-nízkorozpočtového hororu Paranormal Activity, přichází do našich kin podobný kousek, Čtvrtý druh. Film, který si z projektu Blair Witch vypůjčil stejný fígl – předstírání, že se to všechno odehrálo.

Na začátku filmu před kameru nastoupí jeho hvězda Milla Jovovichová, představí se a oznámí, že všechny scény, v nichž se za chvíli objeví jako psycholožka Tylerová zkoumající záhadné události na Aljašce, si nastudovala z autentických nahrávek. V celém úvodu je i jedna pravdivá věta: Nakonec záleží na vás, čemu budete věřit. Tvůrci se ale budou křečovitě snažit o to, abyste uvěřili jim.

Ve Čtvrtém druhu toho sice není moc vidět, protože jako film o únosu mimozemšťany ani nemůže ukázat nic moc víc než lidi třesoucí se pod hypnózou vzpomínkami na zažité hrůzy. Přesto je to horor poměrně brutální a emocionálně náročný, až vyděračský. A velmi sebedůležitý. Pro zábavu nám cpe před oči ječící trpící postavy a pro větší účinnost ještě neustále hlásá: tohle se fakt stalo! Ukazuje nám původní záběry, nahrávky i původní doktorku Tylerovou, která mimochodem s propadlými bledými tvářemi a nepřítomným výrazem podává přesvědčivější a děsivější výkon než Jovovichová. Akorát tu a tam režisér svou hru na pravdu nezvládá – údajně nehybná kamera přibližuje obraz, údajně vymyšlená jména zazní i tam, kde by neměla, a další maličkosti.

I bez nich by ale snímek nepřesvědčil, ať už se jeho autor Olatunde Osunsanmi snaží jakkoliv a opisuje efekty od mnoha lepších režisérů včetně Davida Lynche, k jehož Twin Peaks odkazují i všechny ty zlověstné sovy. Fanoušci Lynchova kultovního seriálu moc dobře vědí, že sovy nejsou, čím se zdají být. Tenhle film, spoléhající místo zajímavého či aspoň logického příběhu jen na známou hru zvuků, rozostřený obraz a náznaky hrůzy, taky není, čím se chce zdát být. Jenže oproti Twin Peaks jeho fasáda vlastně nic neskrývá.

Čtvrtý druh (The Fourth Kind)
USA 2009, horor, 98 min. Režie: Olatunde Osunsanmi, hrají: Milla Jovovichová, Elias Koteas, Will Patton. Premiéra: 4. 2.

Iva Přivřelová