Tradice setkání pěveckých sborů má svůj počátek v roce 1992. PS Vlastislav chtěl navázat na bohatou historii sborového zpěvu a rozhodl se pořádat pravidelná setkávání sborů. Původní myšlenkou také bylo připomenutí hudebního pedagoga a vědce, skladatele a sbormistra, heřmanoměsteckého rodáka prof. Josefa Plavce, který se celý život věnoval mimo jiné sborové tvorbě. V rámci setkání se u nás vystřídala řada orchestrů východních Čech (Ústí nad Orlicí, Chrudim, Nové Město nad Metují, Pardubice).

Ilustrační foto.
Loutkářské okénko: Pohádkový den u loutek

Od roku 2005 se setkání rozšířilo o dva samostatné dopolední koncerty sborů v kostele sv. Bartoloměje a v Synagoze a odpolední přehlídková vystoupení se přesunula na nádvoří heřmanoměsteckého zámku. Zde byla uvedena i velká sborová díla jako např. Jarní romance Zdeňka Fibicha, operní sbory nebo před dvěma lety pozoruhodné dílo Ludwiga van Beethovena Chorální fantazie pro klavír, sbor a orchestr. Tato společná provedení v počtu několika set zpěváků a orchestru jsou vždy velkolepým zakončením celého setkání. Pouze jedenkrát v roce 2013 narušilo festival nevyzpytatelné počasí a odpolední program musel být přesunut do sokolovny. Věříme, že nám zůstane příznivě nakloněné i pro letošní XIV. ročník.

Přijede Hlahol

Čtrnáctý ročník bude zase trochu odlišný od těch předchozích. Přivítáme poprvé vůbec jeden z nejstarších sborů v Čechách (o dva roky starší než domácí PS Vlastislav) Zpěvácky spolek Hlahol z Prahy. Jsme rádi, že se nám také podařilo po letech navázat na spolupráci s Novoměstskou filharmonií, kterou vede heřmanoměstecký rodák, violoncellista a dirigent Jaroslav Rybáček. Vrací se na zámecké nádvoří přesně po deseti letech. A novinkou bude i „výlet“ do světa muzikálu, kdy součástí závěrečného společného vystoupení nebude jen zlaté smetanovské dědictví sborové tvorby, ale také světově proslulý Phantom opery Adrewa Webbera. Těší nás zájem sborů z celé České republiky. Letos z těch nových je to vedle již zmíněného Hlaholu i Lanškrounský smíšený sbor. Po deseti letech se k nám vrací také novoměstský Kácov. Kraj Vysočina budou reprezentovat sbory Záboj Pelhřimov a nám řadou společných projektů blízký Doubravan z Chotěboře. Pardubický kraj potom budou reprezentovat sbor Dalibor ze Svitav, Vlastimil z Litomyšle a k nám po letech se opět navrátivší sbor Žerotín z Brandýsa nad Labem.

Ilustrační foto
Plavčíci už nechybí, koupaliště ve Slatiňanech může zahájit sezónu

Setkání také připomene jednu z nejvýznamnějších českých hudebních osobností Bedřicha Smetanu, který se narodil před 195 lety (2. 3. 1824) a zemřel právě před 135 lety (12. 5. 1884). Sbory na závěr společně uvedou nejen 4. větu jeho slavné kantáty Česká píseň, ale také sbor Proč bychom se netěšili z opery Prodaná nevěsta. Srdečně zveme jak na dopolední koncerty, které začínají v 10 hodin v synagoze a v kostele sv. Bartoloměje (vstupné je dobrovolné), tak na odpolední přehlídku na nádvoří zámku (předprodej vstupenek v TIC). Těšíme se oslavu nejen sborového zpěvu.

Marek Výborný
Pěvecký sbor Vlastislav