V rámci festivalu „Hudební léto v kostele sv. Bartoloměje“ vystoupil soubor historických hudebních nástrojů Musica da chiesa tvořený Jaroslavem Konečným a Tomášem Najbrtem. Oba umělci v rámci komentovaného koncertu zahráli a též zpěvem doprovodili starou hudbu od gotiky přes renesanci až po baroko. Pro stovku posluchačů byl koncert zajímavý nejen hudebně ale i vizuelně. S většinou nástrojů se běžně na koncertech nesetkají.

Viděli a slyšeli tak různé druhy louten a citer, skutečné chebské dudy, ale také flétny a šalmaje různých velikostí. Zájem vyvolaly flétny vyrobené ze zvířecích rohů, ať kravských nebo třeba antilopích.

Po skončení koncertu si mohli přítomní nástroje prohlédnout zblízka a za dohledu umělců si některé vyzkoušet.Zájem byl obrovský, a tak ještě několik desítek minut po skončení koncertu mnozí prohlíželi a zkoušeli hudební nástroje. I z toho je patrné, že se vskutku „historický“ koncert vydařil.

Za čtrnáct dní se festival uzavře závěrečným koncertem, který bude skutečnou hudební lahůdkou. Poprvé v historii Hudebního léta přivítáme plně profesionální těleso - Komorní filharmonii Pardubice s šéfdirigentem Marko Ivanovičem, která spolu s barytonistou Národního divadla v Praze Jiřím Hájkem uvede výběr Biblických písní Antonína Dvořáka či bachovské suity.

Celý koncert je kocipován jako připomínka srpnových událostí roku 68. Koncert začne v neděli 21.8. v 17 hodin v kostele sv. Bartoloměje v Heřmanově Městci.

Marek Výborný