V Městském muzeu a galerii probíhá jubilejní 50. ročník Výtvarného Hlinecka, který je tématicky zaměřen na krajinomalbu 19. století. Tento slavnostní ročník představuje veřejnosti obraz české krajiny od přelomu 18. a 19. století až do počátku 20. století, přičemž vývoj naší krajinomalby je dokládán na dílech nejvýznamnějších umělců.

Další neobvyklá expozice instalovaná u příležitosti městských oslav v prostorách Městského muzea nese název „Troška historie nikoho nezabije“. Může Vám nabídnout pestrou přehlídku historických dokumentů, map, listin a fotografií vázajících se k významným mezníkům hlineckých dějin.

Městský kulturní klub Hlinečan Vás pak zve do Orlovny na soubornou výstavu obrazů, kreseb a grafiky uznávaného a ve světě známého tvůrce Ivana Baboráka. Chrudimský rodák, který v uplynulých letech dvakrát vystavoval v Hlinsku v rámci společných výstav, se tentokrát představuje autorsky a má jako jediného hosta svoji manželku Janu, rovněž výtvarnici a navíc hlineckou rodačku. V Baborákově tvorbě, jež je zastoupena ve sbírkách v celé Evropě, dominují témata andělů, kříže a dívčích tváří. Výstava trvá do 23. srpna.

Přijedou i Beatles

Od 1. do 20. září bude hlinecká Orlovna patřit unikátním fotoobrazům slavných maminek s jejich ratolestmi. Výstava pod názvem „Největší dárek pro dítě je zdravá máma“ zcela nenásilnou formou upozorňuje ženy na prevenci rakoviny prsu a gynekologických nádorů. Expozice, která určitě stojí za zhlédnutí, bude zahájena v úterý 1. září v 17.00 hodin besedou s jednou z maminek paní Jolanou Voldánovou – moderátorkou ČT; nebude chybět ani autor fotografií Petr Šebl, ani doprovodný hudební program. Na konci září zaťuká na dveře v Orlovně podzimní sezóna, kterou svým uměleckým výkonem zahájí jedna z nejúspěšnějších evropských revivalových skupin – The Beatles Revival Band. Čtveřice z Kladna má za sebou již víc než 1700 úspěšných koncertů a veřejných vystoupení, rovněž i v Hlinsku. Klíčem k obrovskému úspěchu skupiny je nejen dokonalé nastudování a provedení každé ze skladeb v repertoáru, ale i neuvěřitelná fyzická a hlasová podobnost členů skupiny s opravdovými Beatles.

V říjnu Vás mimo jiné pozveme na tradiční koncert místní dechové hudby Hlinečanka či na nový pořad Karla Plíhala. Koncertní vystoupení tohoto nejcitlivějšího a nejpoetičtějšího folkaře současné české scény je koláží nejhezčích písniček z dosud vydaných alb a starších i úplně nových básniček, které vznikly v době Plíhalovy koncertní přestávky v roce 2007. V pořadu je dostanou prostor i nové písně z chystaného alba „Vzduchoprázdniny“, které by mělo vyjít koncem tohoto roku.

V listopadu zavzpomínáme na jednoho z nejpopulárnějších československých zpěváků 60. a 70. let, kterým není nikdo jiný než nedávno zesnulý Waldemar Matuška. V pořadu pod názvem „To všechno odnes čas“ se střídá vyprávění o jeho životě se zajímavými historkami, nebudou chybět ani jeho nejznámější hity. V druhé polovině listopadu zazní v Orlovně Jazzová mše v podání chrudimského KYX Orchestra, který se představil již v rámci hlavních dnů městských oslav v neděli 14. června na hlineckém Betlémě. Děti se pak budou moci těšit na „Pohádku o Balynce“, zatoulaném štěněti a jeho kamarádech.

Slavnostní čas Vánoc Vám pak zpříjemní nejen výstava „Medové dny“ ve spojení s Adventním koncertem, ale rovněž i profesionální divadelní společnost Háta Olgy Želenské s komedií ze současnosti „To byl teda Silvestr!“

Věříme, že si z naší bohaté nabídky vyberete a budeme se těšit na Vaši návštěvu!!!

Kateřina Dibelková