Kdy byla nezisková organizace Cesta Mladé Kultury Hlinecka založena a kolik akcí již má na svém kontě?
Občanské sdružení bylo oficiálně založeno v roce 2005 a na začátku sdružovalo pouze 4 členy. Do dnešního dne se nám podařilo uspořádat 17 kulturních či sportovních akcí. Nejprve jsme pořádali akce s názvem Léto u Rokáče, to byly hlavně koncerty. První oficiální akcí bylo Mufovo technostanování, které navštívilo 80 lidí. Také se nám podařilo uspořádat historicky první Hip-Hopovou akci v Hlinsku. V současné době má sdružení 23 členů a pomáhá nám 36 externích dobrovolníků.
Kdyby se někdo chtěl zapojit do vašeho sdružení je to možné?
Máme zájem o členství v podstatě o kohokoliv s jakýmkoliv nápadem, rozhodujícím kritériem, které musí splnit je dosažení 18 let, horní hranice není omezena. Jediné podmínky, které máme, jsou spolehlivost, komunikativnost a odhodlání bez nároků za jakýkoliv honorář obětovat svůj volný čas, vědomosti a zkušenosti ve prospěch společnosti. Zájemce musí projít hlasováním, kterého se účastní dosavadní členové sdružení.
Jaká byla prozatím nejnavštěvovanější akce?
To bylo Oživlé sídliště. Na jaře 2006 se podařilo skupině dobrovolníků pod naším vedením získat grant v hodnotě 39.000 korun, který byl požit na financování této akce. Návštěvnost byla každý den kolem tisíce lidí. Byly zde atrakce pro děti, hudební stan, internetová kavárna. Vše se uskutečnilo v centru hlineckého sídliště. Letos se uskuteční druhý ročník této akce, bude pobíhat od 31.srpna do 1. Počítáme také s podporou města Hlinska.
Jak vás město Hlinsko přijalo a jak vás podporuje?
Jsem rád, že město bere neziskový sektor vážně a snaží se mu vycházet vstříc. V začátcích to nebylo tak snadné a nečekal jsem, že nás město Hlinsko začne tak brzo akceptovat a že pochopí, že nejsme parta rebelů, ale partneři města.
Mluvili jsme o akci Oživlé sídliště, jaké máte další plány?
Ve spolupráci s dobrovolníky spolupracujeme na přípravě Hip-Hopové akce, která se uskuteční 22.- 23. 6 na Cihelce, v plánu je také sprejování podchodu, to je ve spolupráci s městem, spolupořádáme 2.ročník akce 30 dní neziskového sektoru. Již tradičně budeme pořádat letní i zimní turnaj ve fotbálku, o který je stále větší zájem. Budeme také promítat amatérský filmový horor, který natočila skupina mladých hlineckých dobrovolníků.V létě chceme uspořádat Letní open air pomítání z archivů filmů festivalu Jeden svět.
V dubnu měli Hlinečtí možnost díky vaši aktivitě shlédnout dokumentární snímkyrenomovaného festivalu Jeden svět. Jak se vám podařilo navázat spolupráci?
Na jaře 2006 jsme měli nápad zapůjčit filmy z archivu festivalu a pomítat je po školách. To se sice nepovedlo, ale získali jsme nové kontakty. Díky koordinátorce festivalu A. Hrabáčkové se nám podařilo zprostředkovat festival do Hlinska. Celý proces vyřizování trval vlastně dva roky. Spolupracovali jsme s o.s. ÚL z Hlinska, o.s Terra Madoda z Pardubic a o.s. Šance pro tebe z Chrudimi. Díky této aktivitě se nám podařilo navázat spolupráci s mezinárodní organizací Člověk v tísni, toho si velmi ceníme. Nyní máme možnost půjčovat si snímky minulých ročníků festivalu.
Jaký byl ohlas této akce u veřejnosti?
Festival navštívilo celkem 386 lidí - školy i veřejnost. Tahle akce byla jediná, u které jsme vybírali vstupné, jinak byly všechny naše akce zdarma. Naším heslem je kulturu dávat, ne prodávat. Peníze z Jednoho světa šly na nadaci Člověk v tísni, na fond kinematografie a zčásti na pokrytí nákladů. I díky tomuto festivalu se zvedla návštěvnost našich akcí. Během března a dubna byla návštěvnost našich akcí 886 lidí. Jednak díky Jednomu světu a pak díky výstavě mladých umělců Okolo jdoucí okolo stojící, která se uskutečnila ve spolupráci s Hlineckým muzeem a galerií. S této spolupráce máme též velikou radost.
Co považuješ za největší úspěch vašeho sdružení?
To, že bylo schopné přežít a udržet se v podmínkách, které tady byly nastavené, v tom, že se našli sponzoři a že se k nám během dvou let přidalo dalších 19 členů. Mám radost z finanční prosperity sdružení- v roce 2005, kdy jsme začínali, byl obrat 15000 Kč, letos je to zatím49500 Kč. Všechny peníze se proinvestují ve prospěch činnosti sdružení.
Jakým způsobem finance získáváte?
Většinou od sponzorů, z grantů získáváme bohužel pouze velmi malou část. Zklamala mě finanční podpora města Hlinska, a to, že se město uchyluje k podporování spíše tradic a kultury pro starší generaci a zapomíná na to, že ta nadcházející generace by si zasloužila daleko větší pozornost, protože je to investice města Hlinska do budoucnosti. V roce 2005 jsme od města dostali 5000 Kč, o rok později 6000 Kč, což jsou v porovnání s náklady našich akcí skutečně malé částky.
Vaše sdružení se orientuje především na mladé lidi, proč si myslíš, že je důležité tvořit program právě pro tuto věkovou skupinu?
Generace která teď vyrůstá, to znamená mladí mezi 13 až 16 lety, nemají jinou možnost využití volného času, než hospodu. Naše sdružení se snaží být alternativou pro jejich volný čas, ale bohužel nemá kapacity na stoprocentní pokrytí požadavků. Chtěli bychom vybudovat volnočasový klub, který by poskytoval alternativu využití volného času nejen jednou za měsíc, ale každý den. Jsem přesvědčen, že většina problémů mladých lidí s drogami, alkoholem a kriminalitou je způsobena nedostatkem možností k trávení volného času. Toto přesvědčení jsem získal na základě toho, že jsem měl podobné problémy také a s odstupem času vidím řešení tohoto problému ve vybudování podobného centra, které v městech podobných Hlinsku již několik let úspěšně fungují.
Jakým způsobem vnímá vaše snahy starší generace?
Vetší část je již dnes vnímá pozitivně, ale mnoho lidí jakoby zapomnělo, že byli taky mladí a měli své zájmy a potřeby a přestali mladé tolerovat. Naopak se snaží potlačovat jejich touhu po seberealizaci a plnohodnotném využití volného času.
Děkuji za rozhovorLinda Vojancová