„Režim neměl trampy v oblibě, byli to pro něj chuligáni, kteří se nechtěli organizovat, navíc často nosili oblečení americké provenience," řekl Horáček.

Na výstavě bude trampské vybavení z 50. až 60. let i „áčkový" stan. Období 60. až 70. let zastoupí stan s podsadou, v kterém přespávali pionýři na táborech.

„Do jaké míry byly tábory ideologické, záleželo na oddílových vedoucích. Některé byly přímo luxusní a měly předobraz v krymském táboře Artěk, kam jezdili děti prominentů. Obdobnou úroveň měl tábor na Seči nedaleko Chrudimi," uvedl kurátor.

Muzejníci také vytvořili kopii cestovní kanceláře Čedok na přelomu 70. a 80. let. V minulosti bylo možné jezdit do spřátelených zemí východního bloku a v některých obdobích i do některých kapitalistických zemí. Nebylo ale vůbec snadné získat výjezdní doložku.

„Dovolené do zemí socialistického bloku byly hned vyprodané a stály se na ně obrovské fronty. Jezdilo se do NDR, Bulharska, Sovětského svazu. Po normalizaci bylo složitější vyjet do Jugoslávie nebo Itálie," řekl Horáček.

Trojrozměrnou část výstavy završí pokoj rodiny z 80. let, která se připravuje na dovolenou. Expozici rovněž doplní panely s informacemi a fotografiemi, které mimo jiné připomenou fenomén chataření a chalupaření.

„Valná většina lidí se stěhovala do města a chalupu měli jako možnost druhého bydlení. O víkendech si chaty a chalupy zvelebovali, upravovali a částečně tam i relaxovali," řekl kurátor.