Ležáky: Zahájení sezóny v Ležákách
NKP Pietní území Ležáky si Vás dovoluje pozvat na zahájení sezóny 2010, které se uskuteční v pátek 26.3. od 15.30 hodin na pietním území: svěcením původních ležáckých studánek – účinkují děti z MŠ a ZŠ Miřetice, zahájením výstavy v minigalerii muzea „Tragédie v Telavågu“ a v 17 hodin literárním pásmem z knihy Josefa Čapka „Kulhavý poutník“. Vstupenky na večerní pořad si rezervujte nejpozději do 24.3. na tel. 739 335 734.

Slatiňany: Halové závody spřežení
První halové závody koňských spřežení jste ve Slatiňanech (a premiérově i v České republice) mohli vidět v roce 2006. Od té doby se staly každoročně nedílnou součástí vozatajské závodní sezony. Do Slatiňan se přední vozatajové se svými koňmi pravidelně a rádi vracejí a nacházejí zde stále více vděčných diváků – příznivců tohoto atraktivního sportu. Letošní „Velikonoční závody“ v jezdecké hale ve Slatiňanech 27. 3. již tradičně uzavírají halovou část vozatajské sezony, která je letos složena z pěti ofi ciá lních závodů (Hradištko, Svojetice, Nová Amerika, Albertovec a Slatiňany). V jezdecké hale bude pro účastníky závodů připravena zhruba 400 m dlouhá trať, v které musí každé spřežení projet co nejrychleji a pokud možno bez trestných bodů 10 branek ohraničených kužely a jednou maratonovou překážku. Branky mají šířku 180 cm (pro čtyřspřeží 200 cm) a jsou opatřeny shoditelnými prvky (míčky), za jejichž shození jsou trestné body… Máte-li rádi koně a sport, přijďte se podívat na tuto atraktivní disciplínu do jezdecké haly ve Slatiňanech v sobotu 27. 3. 2010. Začátek závodů je v 10.15 hod., vstupné je dobrovolné a občerstvení zajištěno. A povzbuzování domácích, tedy slatiňanských spřežení je samozřejmě dovoleno!

Tuněchody: Maškarní ples
V sobotu 27. března se v sokolovně uskuteční maškarní ples se skupinou Sharm.

Chrudim: Léčivé rostliny
V sobotu 27. března v 9 hodin začíná v jídelně SZEŠ a VOŠ Chrudim přednáška Jana Prášila ze šlechtitelské společnosti Semo Smržice. Dozvíte se, jak pěstovat např. dobromysl, mateřídoušku, heřmánek, levanduli, měsíček, šalvěj, pelyněk, rozmarýn, vrbovku a další. Zodpoví též informace o hrachu, jelikož právě od šlechtitelů ze Smržic pochází našich 21 odrůd.

Slatiňany: Jarní - velikonoční trhy
V sobotu 27. března 2010 pořádá Sokol Slatiňany jarní trhy, na kterých bude možné zakoupit různé upomínkové předměty, velikonoční dekorace, sladkosti, kosmetiku, zdravou výživu, keramiku a další. Trhy budou od 8.00 do 12.00 hod.

Zaječice: Velikonoční jarmark
Osvětová beseda Zaječice připravila v sobotu 27. března od 9.00 do 16.00 hodin v kulturním domě Velikonoční jarmark – řemeslné trhy výrobků řemeslníků z regionu.

Krouna: Maškarní zábava
Maškarní zábava s kapelou Mat4 se koná v místní sokolovně v sobotu 27. března od 20 h. Účast v maskách vítána.

Žumberk: Dětský maškarní karneval
Dětský maškarní karneval se uskuteční v sobotu 27. března od 14 hodin v hostinci Pod Hradem. Program: diskotéka, za nejhezčí masky tři dorty, bohatá tombola o model železnice, mobilní telefony a další hračky. Od 20 hodin následuje večerní posezení v maskách i bez.

Hlinsko: Velikonoce na Betlémě
Od 23. března do 11. dubna můžete navštívit Velikonoce na Betlémě – výstavu ve všech roubených objektech přibližující tradiční jarní obyčeje. Otevřeno denně mimo pondělí od 8 do 12 a od 13 do 16 hodin, na Velikonoční pondělí 5. 4. od 13 do 16 hodin

Nasavrky: Přislo jaro do vsi
Včelařské centrum vás zve na 12. ročník Jarní výstavy ve dnech 27. – 30.3.2010 od 9:00 do 17:00 hodin na jarní dekorace, včely na jaře a velikonoční prvky.

Svinčany: Velikonoční jarmark a jarní výstava
Český zahrádkářský svaz ZO Svinčany, Sbor dobrovolných hasičů Svinčany, Zahradnictví Kubelka a Květinářství u Františka Pardubice pod záštitou Václava Kroutila, člena Rady Pardubického kraje pro životní prostředí, zemědělství a venkov pořádají Velikonoční jarmark a jarní výstavu ve dnech 26. – 28. března 2010 v prostorách Zahradnictví Kubelka ve Svinčanech, každý den od 8 do 17 hod.
Program:
Sobota 27.3.
ukázka staročeské zabíjačky
· začátek v 7 hod ráno
· živá hudba zajištěna
Neděle 28.3. od 14 hod.
ukázka voltiže – cvičení na neosedlaném koni – předvedou žáci Střední školy chovu koní a jezdectví z Kladrub n/L.
Dále uvidíte: jarní květiny, kraslice, pomlázky, ukázku tvorby velikonoční vazby, budky a krmítka pro zpěvné ptactvo, expozici chráněných rostlin a živočichů, perličky, kůzlátka, ovečky a telátko v ohradě. Odborné zahrádkářské rady poskytne rádce Josef Hrstka. Hudba a občerstvení je zajištěno. Z jarmarku si můžete odnést: cukrovinky, zdobené perníčky a cukrovou vatu, výrobky ze dřeva (jako třeba hračky
a kuchyňské potřeby), med, ochucené medy a medovinu, velikonoční a jarní dekorace, pomlázky, zdobené kraslice, slámové zboží, proutěné zboží, dekorace z pytloviny a obrázky, zahradní techniku a nářadí, výrobky z rakytníku (šťáva, kompot, olej, rakytník v medu, sušený rakytník, hojivý gel a další), himalájské a ajurvédské léčivé čaje, květinová, zeleninová semena a sadba, hnojiva, přípravky proti chorobám a škůdcům, dekorativní a užitková keramika, gelové kuličky jako dekorativní hnojivo pro živé květiny, drobné kované nářadí, kované svícny a svícínky, oříšky a sušené ovoce.

Nasavrky: 2. Městský bál v Nasavrkách
sobota 27. března 2010 od 20 hodin v hotelu Šustr na náměstí v Nasavrkách - Město Nasavrky si vás dovoluje pozvat na již 2. městský bál, který je současně i připomenutím významné události vyhlášení Nasavrk městem v září roku 2008.
K tanci a poslechu hraje hudební skupina HAM z Chrudimi. Můžete se také těšit na taneční vystoupení uměleckých škol a bohatou tombolu.
Rezervace vstupenek probíhá na městském úřadě u p. Losenické (469 669 315) a v hotelu Šustr (469 687 069).
Cena vstupenky v předprodeji 80 Kč, na sále 100 Kč.