PÁTEK 14.10.2011

Ležáky - Křeslo pro Barboru Hrzánovou
Ležáky NKP Ležáky vás zve v pátek 14.10. od 18 hodin na představení Křeslo pro Barboru Hrzánovou. Večerem provází Robert Tamchyna, hudební doprovod Alena Strouhalová - klavír. Vstupenky lze zakoupit v muzeu NKP Ležáky nebo objednat na tel: 739 335 734, 469 344 179, cena 70 Kč.

Slatiňany - Výstava kreseb výtvarníka Vladimíra Hanuše
Na výstavu kreseb a koláží slatiňanského rodáka a amatérského výtvarníka Vladimíra Hanuše zahrnující desítky děl jako průřez jeho tvorbou jste zváni do slatiňanského zámku. Vladimír Hanuš, slatiňanský rodák narozen v roce 1943 vychodil slatiňanskou osmiletku, úspěšně absolvoval chrudimské gymnázium, kde odmaturoval v roce 1960. Je vyučen v několika oborech (radiomechanik, strojní zámečník a svářeč). Dlouhá léta pracoval jako montér a posléze jako svářeč ve firmě Tramontáž Chrudim, s níž projel celou republiku. Výtvarnictví se začal věnovat již v mládí tvorbou drobných kreseb a posléze i koláží. Od roku 1985 se začal na popud manželky věnovat intenzivně perokresbě a věnuje se jí dodnes. Ve svých kresbách rád zachycuje krásu žen, slatiňanská zákoutí či různé kombinované motivy. Netradiční technikou tečkování perkem v násadce s různým množstvím nanesených vrstev dociluje tento osobitý výtvarník stínů, které tvoří celkový ráz obrazu. Častým motivem jsou noční výjevy, v nichž nejlépe vyniká černobílá kresba a ostré obrysy za svitu měsíce. Zúčastnil se společných výstav-salonů, amatérských výtvarníků. První samostatnou výstavu svých obrazů uspořádal v roce 2000 na zámku ve Slatiňanech. Podruhé samostatně vystavoval v galerii Vodních zdrojů v Chrudimi v roce 2003, kde v současné době také žije. Slatiňany však zůstaly navždy jeho srdeční záležitostí, ke které se stále rád vrací. Miluje zdejší přírodu, park a lesy, které mu poskytují prostor pro jeho druhého největšího koníčka - houbaření. Výstava bude zahájena vernisáží 14.10.2011 od 17:00 hodin. Zhlédnout ji můžete ve dnech 15.10 - 30.10. 2011 úterý - neděle od 10:00 do 16:00 v galerii slatiňanského zámku.

Hlinsko - Zvěřinové hody
Ve dnech 11.10.2011 - 15.10.2011 probíhá v restauraci Zlatá Studna ochutnávka specialit z daňčího, jeleního a kančího masa. Polévky: Staročeská zvěřinová Zvěřinový vývar s masovými knedlíčky Česneková s osmaženým chlebem Hotová jídla: Jelení plec na smetaně, houskový knedlík Dančí plec se šípkovou omáčkou, houskový knedlík Kančí plec se švestkovou omáčkou, houskový knedlík Jelení guláš, houskový knedlík Pečená dančí plec, bramborový knedlík, zelí Pečená kančí plec, bramborový knedlík, zelí Navíc široký výběr biftečků a steaků ze zvěřiny.

SOBOTA 15.10.2011

Chrudim - Bramborový jarmark 2011
Nenechte si ujít jarmark s podzimní tematikou, workshop pro děti - tiskátka z brambor. Soutež pro dospělé o nejlepší bramborovou lahůdku. Bramborová kuchyně. Začátek v 8:00. Vstupné zdarma.

Chrudim - Zumba marathon
V sobotu 15. 10. od 16:00 hod. se uskuteční 2. OK Zumba marathon na zimním stadionu v Chrudimi pořádaný OK Sportem Chrudim.

Hlinsko - Výstava Ladislava Vaška a Jana Odvárky
Hlinsko - Na výstavu Ladislava Vaška - Fotografie z masopustů a Jana Odvárky - Obrazy jste zváni do Městského muzea a galerie Hlinsko, Havlíčkova ul. 614. Malíř Odvárka není samozřejmě první, kdo se vyjadřuje s tak neskrývaným obdivem k půvabům našeho kraje. Vždyť Svratecko, Hlinecko, Novoměstsko, Jimramovsko vyhledávaly generace vynikajících malířů krajinářů, aby krásu tiché a zádumčivé Vysočiny zvěčnily na svých plátnech. Zdejší příroda inspiruje i současné tvůrce, kterých ale ke škodě výtvarného umění nepřibývá. Malíř Odvárka tak vlastně nemá erudované následovníky, kteří by v jeho díle pokračovali a dále ho rozvíjeli. Je pravda, že se každoročně o letních prázdninách koná na Vysočině řada výstav amatérských malířů, z nichž mnozí zkoušejí podobnou techniku akvarelu, kterou znají z obrazů Jana Odvárky, mnohé z nich dokonce z povzdálí připomínají jeho díla. Je proto na divákovi, aby uměl odlišit uměleckou kvalitu obrazu, která nese nezastupitelný rukopis a podpis ODVÁRKA. Kdo nezná malíře Odvárku, sotva by tušil, že tento umělec v mládí aktivně sportoval, a to na nejvyšší úrovni. V letech 1965 – 1972 provozoval vrcholově lehkou atletiku, byl československým reprezentantem ve skoku o tyči a několikanásobným mistrem republiky v této disciplíně. Dokonce je nositelem titulu Mistr sportu. Tělesná kondice mu vydržela dodnes. Stále aktivně lyžuje, běhá a jezdí na kole.
Výstava je otevřena: úterý až pátek 9 - 12, 13 - 16 hod., o sobotách, nedělích a svátku sv. Václava od 13 do 17 hodin do 6. listopadu 2011, Výstavy jsou prodejné.

Chrudim - Pozvánka na koncert
V sobotu 15. října v 17:00 hodin se v evangelickém kostele v Pardubické ulici koná koncert pěveckého sboru Slavoj a hostů. Účinkují smíšený pěvecký sbor Liedertafel z německého Havelbergu pod vedením dirigenta Gotfrieda Förstera, dětský pěvecký sbor Fiori Cantanti ZUŠ Chrudim se sbormistrem Martinem Profousem a chrudimský Slavoj se Zdeňkem Kudrnkou.

Třemošnice - Cesta za pokladem
Sdružení Čtyřlístek pro vás připravilo 15.10.2011 zábavnou cestu, kde vás na konci čeká poklad a občerstvení. Začátek ve 14:00 hodin.

Luže - Podzimní tvořivé dílny
Rodinné centrum DaR srdečne zve na tradiční podzimní tvořivé dílny. Budeme vyrábět draky, větrníčky, zvířátka z kaštanů, žaludů, kukuřičného šustí a dalších přírodních materiálů. Draky pak společně vyzkoušíme. Akce se koná 15.10.2011 v 15:00.

Heřmanův Městec - Výstava obrazů
Navštivte výstavu malíře P.Langra z let 2010 - 2011, zátiší a zákoutí. Výstavá probíhá 15.10.2011 - 13.11.2011.

NEDĚLE 16.10.2011

Hlinsko - Benefiční koncert
V kostele Narození Panny Marie se 16.10.2011 koná od 14:30 benefiční koncert duchovní hudby. Vystoupí Marie Fajtová - soprán, sólistka opery Národního divadla.

Třemošnice - Úklid v přírodě
Sdružení Čtyřlístek pořádá v neděli 16. října úklid vybrané části Třemošnice a jejího okolí pod názvem Co do přírody nepatří aneb podzimní úklid. Sraz je ve 13:30 hodin na náměstí Třemošnice.

Slatiňany - Poslední divoký kůň
Před necelým půlrokem byli koně Převalského odvezeni ze Slatiňan. Xandy odjela do chovné stanice v Dolním Dobřejově a Lima putovala až do dalekého Mongolska. Tuto zprávu zaznamenali jistě všichni. Nyní nastává situace opačná. Koně Převalského se do Slatiňan zase vracejí. A jako předvoj Národní památkový ústav ve spolupráci se ZOO Praha pořádají výstavu s názvem „Poslední divoký kůň“, kterou můžete od 8. října do 6. listopadu navštívit na nádvoří zámku ve Slatiňanech každý víkend a také o státním svátku 28.října. Výstava přibližuje dramatický osud posledního divokého koně, koně Převalského, a to od doby jeho objevu až do současnosti. Výstavu můžete spojit s návštěvou zámku, ať již trasy hipologické či zámecké, s procházkou po parku, prohlídkou hřebčína a nebo se svými ratolestmi dojít třeba až na Kočičí hrádek.