STÁTNÍ SVÁTEK 28. ŘÍJNA

Ekumenická bohoslužba, uctění památky obětí první světové války - Krouna

Státní svátek si v Krouně připomenou ekumenickou bohoslužbou. Pořádá ji místní římskokatolická farnost v kostele svatého archanděla Michaela v 17.30 hodin. Jako host bude kázat evangelický farář David Sedláček. Při mši, která maže všechny rozdíly mezi krounskými církvemi, bude také uctěna památka obětí první světové války.

Vysvěcení praporu - Zaječice/Bítovany

Obec Zaječice a Osvětová beseda Zaječice si vás dovolují pozvat 28. října v 10 hodin na vysvěcení praporu Obce Zaječice do kostela sv. Bartoloměje v Bítovanech. Vysvěcení provede generální vikář Biskupství královéhradeckého Mons. Josef Kajnek, svěcení umělecky doprovodí pěvecký sbor Salvátor, vedený sbormistrem Tomášem Židkem. Pro účastníky slavnostního aktu bude přistaven v 9:30 u obecního úřadu autobus. Téhož dne v 15 hodin začíná v Kulturním domě v Zaječicích představení publikace Zaječice - 700 let. Publikaci představí Jaromír Pražan, v kulturní vložce vystoupí hudební skupina De Sextrum Efendy učitelů ZUŠ Chrudim (violoncello, el. kytara).

Koncert pěveckého sboru Slavoj - Nasavrky

V pátek 28.října - u příležitosti 93. výročí vzniku samostatného československého státu - pořádá Město Nasavrky od 17 hodin koncert smíšeného pěveckého sboru Slavoj pod vedením sbormistra Zdeňka Kudrnky a za klavírního doprovodu Petra Hostinského. Koncert se uskuteční v koncertním sále na zámku od 17 hodin. Vstupné na koncert 30 Kč. V 16 hodin budou položeny květiny u sochy TGM v parku.

Vzpomínkový akt - Chrudim

Před 93 lety vzniklo samostatné Československo. Byly tak položeny základy a principy, na nichž pokračuje současná Česká republika. V pátek 28. října 2011 v 10.00 hodin se proto u pomníku T. G. Masaryka v Parku republiky si připomeneme souvislosti této pro naši samostatntost zásadní historické události. Zveme občany k účasti na této vzpomínkové akci.

Projekce filmu Ležáky 42 - Chrast

Kulturní komise města Chrasti vás zve na projekci filmu s besedou Ležáky 42 - nejdelší den jedné malé vesnice. Celovečerní hraný dokument můžete zhlédnout v den výročí vzniku Československé republiky v pátek 28. října 2011 od 16.30 hodin v zámecké kapli. Cena a prodej vstupenek: na místě půl hodiny před projekcí za 30 Kč.

Výlov rybníka - Loučky

Na státní svátek je naplánován výlov rybníka v Loučkách u Podlíšťan. Od deváté hodiny ranní bude zahájen prodej ryb, pořadatelé přichystali občerstvení a zábavu pro malé i velké. Na výlovu nebude chybět živá hudba.

Drakiáda - Třemošnice

Přijďte si užít podzim 28.10.2011 od 14h do Místo konání: Lipovec - Licoměřice - louka pod památníkem

SOBOTA 29. ŘÍJNA

Tajemství zámeckého depozitáře - Slatiňany

O prodlouženém víkendu jste zváni k mimořádným prohlídkám zámku ve Slatiňanech. Protože se sezona chýlí ke konci, jsou pro vás mimořádně připraveny ochutnávky toho, co vše je skryto v depozitáři zámku. A že je na co se dívat se můžete sami přesvědčit ve dnech 28. - 30. října 2011. Oba prohlídkové okruhy budou „vylepšeny” o řadu zajímavých předmětů - např. čabraky z 18. a 19. století, fotografie z parforsních honů Josefa Pírka, plány na přestavbu zámku včetně nikdy nezveřejněného alternativního návrhu na stavbu slatiňanského hřebčína z konce 19. století nebo unikátní porcelánovou jídelní soupravu atd… Jaroslav Bušta, správce SZ Slatiňany

Dýňování ve velkém - Třemošnice

Cukrárna a Kavárna Třemošnice pořádá 29.10.2011 od 09:00 do 18:30 soutěžní klání ve vyřezávání dýní. Soutěží se ve třech kategoriích. Všechny dýně budou vystavené a večer rozsvícené. Navečer bude hrát živá hudba, je zajištěno občerstvení.

Zamykání Doubravy - Žleby

Nastal podzim, Dědek Doubravák se chystá k dlouhému zimnímu spánku a proto svolává všechny vodomily k poslednímu splutí na akci. Dne 29.10.2011 dojde k Zamykání Doubravy. Začátek v 11.00 hodin u klubovny skautů Ronov. Cíl Žleby-nádraží (Vrdy). V případě dobrého vodního stavu sraz již v 10.00 hodin pod Pařížovskou přehradou (není zajištěno vypouštění VD Pařížov). Info: Franta-Bobr@seznam.cz nebo www.skaut-ronov.wz.cz též 607 526 167. Večer vodácká slezina, videoprojekce,hudba,tanec a mazec. AHÓÓÓJ na DOUBRAVĚ.

Sejdeme se na dechovce - Skuteč

Dechovka je žánrem, který ne každému sedí. Avšak Ti, kteří dechovku poslouchají jsou dost možná těmi nejvěrnějšími fanoušky a váží si každého koncertu a každé příležitosti pobavit se s dechovkou.
Tuto skutečnost si uvědomili ve Skutči. Řadu let zde pořádali přehlídky dechovek, ale stále se jim zdálo, že to není „to pravé ořechové“. A tak částečně podle vzoru televizních pořadů „Sejdeme se na Vlachovce“ vznikly Dny s dechovkou.
Celodenní setkání s dechovou hudbou proběhne v neděli 30. října od 10 17 hodin. Velký sál kulturního klubu Skuteč nabídne stolovou úpravu s tanečním parketem a vystoupení čtyř dechových souborů. Na jevišti se postupně vystřídá domácí Šeucouská muzika, Vysočanka z Brtnice u Jihlavy, Dechový a taneční orchestr z Chrudimi a Dubňanka, která je jednou z nejlepších jihomoravských dechovek. „Kulturní nabídky v každém městě by měla být rozmanitá a i příznivci dechovky si podobnou akci jistě zaslouží. Pokud bude jejich zájem takový jako dosud, Dny s dechovkou mají šanci stát se trvalou součástí ročního kulturního kalendáře ve Skutči,“ říká Lenka Balounová z odboru kultury městského úřadu.
Návštěvníci se mohou, kromě hudby, těšit na komfort v podobě celodenního občerstvení s obsluhou, včetně nabídky teplých jídel, točeného piva a dalšího sortimentu. Není tedy problém strávit v pohodě a přátelské atmosféře ve Skutči opravdu téměř celý den.

1. Sokolský mariáš - Chroustovice

Na 1. Sokolský mariáš jste zváni 29. října do zdejší sokolovny. V 8:00 začíná prezence, od 9:00 se hraje. Zájemci se mohou hlásit na tel.: 777 622 077 (Jan Ždímal), 605 326 956 (Hugo Tégl). Bude se hrát o motorovou pilu, vysavač a plno dalších cen. Připravena je bohatá tombola a občerstvení. Max. počet hráčů je 120.

Podzimní country bál - Chrast

Tradiční podzimní country bál se koná v sokolovně 29. října ve 20 hodin. Hraje Šmehydlo.

NEDĚLE 30. ŘÍJNA

Výstava "Jak jde čas" - Skuteč

Výstava Jak jde čas představuje sbírkové předměty mající jedno společné. Jedná se o předměty, obsahující nějaký mechanický díl, vesměs vyrobené do první poloviny 20. století. A bude to jakési připomenutí plynoucího času a změn, které neustále přináší. Samozřejmě zde najdete pestrou ukázku hodin většinou od místních hodinářů.
Dále se představí celá řada psacích strojů, bez nichž jsme si úřední život ještě před necelými dvaceti lety nedovedli představit - kdeže loňské sněhy jsou - psací stroje bychom dnes v úřadech spočítali na prstech jedné ruky. K běžným potřebám bohatších obchodníků patřily mechanické kalkulátory. Při sčítání několikaciferných čísel pak bylo nutné disponovat i jistou fyzickou silou. Z menších předmětů se pak představí strojky na holení a strojek na broušení žiletek. Určitě také zaujmou dveřní zámky - ať už jednoduché dřevěný nebo robustní kusy zhotovené místním kovářem. Jemnou mechaniku zastupují fotoaparáty nejrůznějších konstrukcí a značek. Určitě vás potěší ukázky hracích strojů - polyfonů. Některé jsou i po desítkách let stále funkční a tak si budete moci poslechnout písničky linoucí se z děrovaných plechových desek.
Na závěr výstavy jsou prezentovány váhy - kuchyňské, nástěnné, stolní a také decimálka, na které se budete moci zvážit. Na rozdíl od té váhy co máte doma - jistě digitální - vás můžeme ujistit, že decimálka má velkou výhodu. Hmotnost, kterou vám naváží ukáže ve formě roztomilých závaží a ne ve formě krutého čísla na podsvíceném displeji, které ještě navíc zůstává dlouho v paměti přístroje. Zhlédnout ji můžete do 17. listopadu, otevřeno je denně od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.

Výstava fotografií - Hlinsko

Do 6. listopadu můžete navštívit výstavu Jan Odvárka Akvarely, Ladislav Vašek Fotografie z masopustů. Oficiální záštitu nad putovní výstavou převzala předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslava Němcová a starostka města Hlinska Magda Křivanová.

Podzimní koncert vážné hudby na Chlumku - Luže

Město Luže pořádá "Podzimní koncert vážné hudby na Chlumku" od 18:00. Místo konání: Kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů na Chlumku.