PÁTEK 14. LISTOPADU

Chrudim: R Klub zve
V pátek 14.11. bude chrudimský R Klubu patřit revivalům legendárních kapel Nirvana a Green Day. V sobotu zde pak proběhne grindový festival Jódl Fest Vol.2, kde se představí kapely BBYB, Smashing Dumplings, Škoda 120, Aggressive Tyrants, Krüger, Bolest Bude Větší Klutz a Sagvan Töfi.

Chrudim: Happy Autumn
V rámci projektu Happy Season, který má za cíl podporovat mladé hudebníky a výtvarné umělce z Pardubického kraje, se v pátek 14.11. od 19:00 v klubu Agora koná akce s názve Happy Autumn. Vystoupí kapely sešLOST, Fragmenty a nadějná pardubická kapela Jesterland. V rámci akce proběhne také výstava obrazů malíře Petra Líbala. Vstupné je 60 Kč.

Ležáky: Ležácké podvečery
 Ležácké podvečery pokračují i v roce 2014 řadou zajímavých pořadů. V pátek 14. 11. 2014 od 18 hodin je připraveno křeslo pro Jaroslavu Obermaierovou. večerem provází Jiří Vaníček, na klavír zahraje Filip Douda.

SOBOTA 15. LISTOPADU

Topol: Vánoční trhy
Čas neúprosně utíká a opět se pomalu přiblížil čas Vánoc. Jak se stalo již zvykem, předcházet jim budou vánoční trhy. První z nich se na Chrudimsku uskutečnil již minulou sobotu ve slatiňanské sokolovně. Další následuje 15. listopadu od 10 hodin v Topoli. V doprovodném programu vystoupí v 11 hodin Klíček a Klíčenky Chrudim, ve 12:00 MŠ Dr. Malíka Topol s pásmem písniček a ve 13:00 taneční skupiny Step DSS Slatiňany. V průběhu jarmarku se představí Jan Honza Lušovský, chybět nebudou zvěřinové hody v hospodě Na Statku a od 18 hodin staré pecky v podání DJ Statkáře.

Pohled: Na kole s Jonovými kolem světa 
Příznivci cestování, dobrodružství a cyklistiky můžou dorazit v sobotu 15. listopadu od 18 hodin do sálu KD na výjimečnou akci Cyklocestovatelé Lucie a Michal Jonovi aneb jak první Češka objela svět. Lucie je první Češkou, která na kole objela svět. Přesně za tři roky našlapali Lucie a Michal Jonovi celkem 68175 kilometrů, projeli 34 zemí a navštívili všechny kontinenty. Cestovali non-stop, sami, bez doprovodných vozidel, bez doprovodného týmu. Vše potřebné si vezli v brašnách na horských kolech. Vstupné je 50 Kč.

Chrast: Vánoční trhy
Čas neúprosně utíká a opět se pomalu přiblížil čas Vánoc. Jak se stalo již zvykem, předcházet jim budou vánoční trhy. Předvánoční jarmark se uskuteční i v Městském muzeu Chrast, a to 15. listopadu. Pro děti budou připraveny tvořivé dílničky, kde si bude možno vyrobit první vánoční ozdoby, dekorace a přání. Sice už je po sezoně, ale návštěvníci si budou moci ještě prohlédnout i dvě expozice, a to Poznáte se? a Sbírkové muzejní aktuality složené z darovaných exponátů.

Zaječice: Předvánoční jarmark
Trhy výrobků řemeslníků z našeho regionu začínají v sobotu 15. listopadu od 9 do 16. hod. v Kulturním domě obce Zaječice. Budete si moci zakoupit např.keramiku klasickou i zahradní, dřevěné betlémky, drátkované zboží, ručně vyráběné šperky,výrobky z ovčí vlny, produkty z medu, svíčky, proutěné košíky, perníčky, pečené čaje, dřevěné dekorace a obrázky na sklo, háčkované ozdoby, patchwork, bylinky, bižuterii, zboží z včelího vosku, sušené ovoce a další.

Slatiňanský vrabčák se rozezpívá v sobotu
V sobotu 15.listopadu 2014 se v slatiňanské sokolovně uskuteční jubilejní X. ročník hudebního festivalu Slatiňanský vrabčák. Slatiňanský vrabčák je menší hudební festival, především v oblasti folkové hudby. Skupinka nadšenců tohoto žánru okolo slatiňanského muzikanta a ředitele místní ZUŠ se asi před jedenácti lety rozhodla, že zkusí uspořádat malý festiválek, především místních a regionálních kapel a písničkářů. První ročník se uskutečnil 23.5.2004 v slatiňanské sokolovně. Pro letošní X.ročník se podařilo získat opravdovou hudební lahůdku Spirituál Kvintet. Po létech se na Slatiňanském vrabčáku představí i skvělí Kantoři. Na festivalu poprvé vystoupí i ryze vokální kvarteto X-tet z Jindřichova Hradce. Čtyři mladé ženy a jeden muž tvoří vokální těleso, jejíž hlavní složkou v repertoáru jsou černošské spirituály. Můžeme se těšit i na vystoupení oblíbeného písničkáře a skvělého zpěváka Radka Pídi Bartoše z Pardubic. děčínskou skupinu Vomiště a samozřejmě na domácí Strunovrat.  Předprodej levnějších vstupenek : Informační centra : Slatiňany, Chrudim, Nasavrky. Chrudimský deník jako mediální partner akce vyhlašuje soutěž o dva páry vstupenek. Stačí jen odpovědět na soutěžní otázku „V kterém roce se Slatiňanský vrabčák neuskutečnil"? Nápověda: prohlédněte si webové stránky kapely Strunovrat. Odpovědi posílejte na chrudimsky@denik.cz do pátečního poledne. Připojte své telefonní číslo. (pš)

Luže: Rybáři změří své síly na rybníku u Voletic
V sobotu od šesti hodin ráno začne na rybníku pod Voleticemi rybářská soutěž nazvaná Košumberská štika. Každý účastník vystřídá v průběhu závodu čtyři místa, která si vylosuje při prezenci. Chytat se bude na jeden prut podle rybářského řádu. Propozice soutěže zakazují vnadění, používání bublin nebo jakýchkoliv „plovátek". Každý centimetr od hlavy chycené zdravé ryby přinese závodníkovi jeden bod. Ryby se poté vrátí zpět do vody. (lv)

NEDĚLE 16. LISTOPADU

Chrast: Mistrovství ČR v salse
 Otevřené mistrovství ČR SUT v salse (bez rozdílu věkových kategorií) se uskuteční v neděli 16. listopadu od 17 hodin v sokolovně Chrast. Účastní se jednotlivci a taneční páry (registrované i neregistrované páry) z ČR, SR a dalších států EU.

PONDĚLÍ 17. LISTOPADU

Hlinsko: Vypni telku, zapni sebe
 Na sváteční pondělí 17. listopadu je od 9 do 16 hodin v Centru Jana XXIII. připraven program pro děti nazvaný Vypni telku, zapni sebe. Čeká vás pouštění draka, hraní her, trénování první pomoci a výroba dárků. S sebou si doneste draka, svačinu, dobrou náladu a ušpinitelné oblečení. Přichystána je suchá i mokrá varianta.