PÁTEK 22. KVĚTNA

Ležáky: Ležácké podvečery
Ležácké podvečery  pokračují. V pátek od 18 hodin je na programu Křeslo pro Petra Rychlého. Večerem provede Robert Tamchyna, o hudební doprovod se tentokrát postarají Adélka a Klárka Urbanovy. (dp)

Pozvánka do Chrasti
Do chrasteckého přírodního divadla můžete přijít v pátek 22. května 2015 od 18 hodin na koncert folkových skupin Pouta a Devítka. V případě nepříznivého počasí bude koncert přesunut do chrastecké zámecké kaple. V sobotu 23. května od 18 hodin bude v zámecké kapli odehrána loutková pohádka Divadélka Kozlík s názvem Jak šel kozlík do světa.

Chrudim: Splněný sen
Kacafírek uvádí pátek 22. května od 17 hodin ve Spolkovém domě reprízu představení hudební pohádky pro děti Splněný sen. Pohádku spoluvytváří malí diváci , ke hře bude využito netradičních hudebních nástrojů.

Heřmanův Městec: Výlet doplní výklad lesního správce
 Máte-li  v pátek odpoledne čas a chuť, přijměte pozvání od heřmanoměsteckého místostarosty Otakara Volejníka a nechte se zlákat k nenáročné cyklistické vyjížďce heřmanoměsteckými městskými lesy. Vyjížďka bude provázena zajímavým výkladem lesního správce Josefa Jedličky a dojde při ní také na prohlídku rybníka Martin, který prošel nedávno rekonstrukcí. Sraz účastníků je dnes v 16 hodin před vchodem do autokempinku Konopáč, čas návratu si každý určí sám. (man)

Chrudim: Noc v chrudimských muzeích bude stát za to
S úderem 18. hodiny v pátek začíná Muzejní noc v Chrudimi. Muzeum loutkářských kultur, Muzeum barokních soch a Regionální muzeum v Chrudimi nabídnou návštěvníkům volný vstup do všech expozic i bohatý doprovodný program. „V rámci večerního putování chrudimskými muzejními institucemi se návštěvníci budou doslova pohybovat mezi nebem a zemí, když od památek z nejhlubšího nitra země vystoupají až do nebeských výšin s výhledem na celé město," uvádí Břetislav Oliva z Muzea loutkářských kultur. Program letos skončí hodinu před půlnocí. Regionální muzeum připravilo pro návštěvníky ve spolupráci s Geoparkem Železné hory a Vodními zdroji večer ve znamení kamene. Ten zahájí vernisáž výstavy „Chrudim Brána Železných hor aneb Kameny se valí na Chrudim", která netradičním způsobem představuje geologickou krásu Železných hor. Návštěvníci si budou moci sami vyzkoušet práci kameníků a vlastnoručně položit dlažbu, nebo poznat v kameni stopy pravěkých živočichů. Před muzeem budou oživovat pískovec z nedalekého lomu sochaři z hořické kamenické školy. Muzeum barokních soch v rámci Muzejní noci nabídne návštěvníkům vedle loutkového představení na téma příchodu knížete Břetislava do Chrudimi nebo prezentace památek chrudimské Městské památkové zóny také výtvarnou stezku se zajímavými úkoly, která představí různé aspekty barokního umění jako například symbolické významy řeč květin nebo zvířecích motivů. Na návštěvníky čeká také speciální relaxační zóna s živou historickou hudbou, občerstvením a velkými deskovými hrami v barokním duchu. Připravena je rovněž projekce dokumentu Kamenný příběh o zrození morového sloupu na Resselově náměstí. Přes expozici „Magický svět loutek" v Muzeu loutkářských kultur vystoupají návštěvníci až na Mydlářovskou věž, připravené je i stínové divadlo a výtvarná dílna.

SOBOTA 23. KVĚTNA

Chovatelská výstava ve Slatiňanech
V sobotu 23. května od 7:00 17:00 hodin můžete přijít do areálu ZO ČSCH na výstavu králíků, drůbeže, holubů a exotů. Výstava bude doplněna o prodej květin, sadby, okrasných keřů a keramiky. V 11 a ve 14 hodin bude provedena ukázka „králičího hopu (tj. skákání králíků přes překážky). Budete mít možnost nákupu kvalitních chovných zvířat. Občerstvení zajištěno, bohatá tombola rovněž.

Ronov nad Doubravou: Národní šampionát mažoretek a twirlingu ČR 2015
Národní šampionát mažoretek a twirlingu ČR 2015 se uskuteční ve dnech 23. a 24. 5. 2015
v tělocvičně základní školy v Ronově nad Doubravou.
Program:
sobota 23.5.2015
9.00-9.20 slavnostní zahájení
9.30-12.30 soutěž - jednotlivci (1.část)
12.30-13.30 přestávka
13.30-16.00 soutěž jednotlivci (2.část)
16.30 ukončení soutěže
neděle 24.5.2015
8.30-8.40 slavnostní zahájení
8.40-12.00 soutěž dvojice (1.část)
12.00-13.30 přestávka
13.30-16.00 soutěž dvojice (2.část)
16.30 ukončení šampionátu

Seč: Den dětí
V Kulturním domě Seč se v sobotu od 13 hodin uskuteční den dětí s podtitulem Výprava za zvířátky. Po zahájení od 13 hodin je na programu vystoupení skupiny Komtur (silové disciplíny, ukázky sebeobrany). Následovat bude množství soutěží pro děti,  chybět nebude ani střelnice pro děti i dospělé, nafukovací hrad, lanová dráha, opékání buřtů nebo malování na obličej.  SDH Seč si nejen pro děti připravila ukázky svých dovendostí, představí se i výsadkáři z chrudimského výsadkového praporu. 

 Na 2. Bítovanskou noc dorazí i kapela Nekřič! 
Po loňském úspěšném prvním ročníku se ve zdejším letním areálu 23. května od 14:30 hodin koná 2. Bítovanská rocková noc. Letos vystoupí: Krausberry, Komunál. Bagr, III. cenová, Nekřič, Artery a Crionic . První seznámení s veřejností skupině Nekřič umožnila kapela MAT 4 25. prosince 2011 v Mrákotíně. Díky kladným ohlasům z předchozích vystoupení dostali nabídky k dalším akcím a mohli pořídit nové vybavení aparaturu a světelnou techniku, díky které se jejich produkce po zvukové stránce stala kvalitnější. V současné době hraje kapela Nekřič! v této sestavě: Lukáš Strouhal zpěv, Marek Sodomka - el. kytara, Martin Janoušek - el. kytara, Vojta Novotný - bass, vocal, Tomáš Brokl - klávesy, vocal, Jirka Peterka - bicí nástroje. Vstupenky na 2. Bítovanskou rockovou noc si můžete zajistit již nyní v předprodeji v Bítovanech, tel.: 603 885 130 za 260 Kč (na místě za 300 Kč).

Skuteč: Májový jarmark zpestří koncerty
Již v sobotu od devíti hodin ráno začne na Palackého náměstí ve Skutči Májový jarmark. Zejména malí návštěvníci mohou těšit na pouťové atrakce a ti starší na různorodé stánky trhovců. Jarmark zpestří i několik hudebních vystoupení. Své umění předvedeme Dechový orchestr ZUŠ Holice BaŠaPa, Dechový orchestr ZUŠ Choceň a Dechový soubor ZUŠ Skuteč.(lv)

Košumberk: Setkání klubu Cestou necestou
V sobotu 23. května v 15:30 hodin proběhne v kongresovém sále Hamzovy odborné léčebny cestopisná beseda Jany Polehna s názvem Cesta do Rwandy. Přijďte si poslechnout vyprávění o misijní cestě vysokoškolské studentky do Rwandy. Přiblíží Vám život místních lidí, jejich kulturu a další zajímavosti o tom jaká je situace v malé středoafrické zemi. Beseda bude jako obvykle provázena fotografiemi a videozáznamy. Rwandská republika je malý stát (asi třetinové rozlohy oproti České republice, ovšem se stejným počtem obyvatel) nacházející se ve střední Africe. Oficiálními jazyky zde jsou mimo jiné angličtina a francouzština. Hlavním městem Rwandy je Kigali, město, v němž se nacházejí jak luxusní hotely evropského typu, tak i slumy plné malých příbytků z nepálených cihel, které obývají početné rwandské rodiny. Celkově se však úroveň života ve Rwandě za několik posledních let (zvláště ve městech) velmi zlepšila.

Heřmanův Městec: XII. setkání pěveckých sborů
Vždy jednou za dva roky v květnu si dají dostaveníčko v Heřmanově Městci pěvecké sbory nejen z regionu východních Čech. Již XII. Setkání pěveckých sborů spojené s přehlídkou jejich vlastní činnosti a úspěchů se uskuteční v sobotu 23. května. Setkání navazuje na zdejší dlouhou tradici hudby a zpěvu a připomíná také místního významného rodáka Josefa Plavce, jehož 110. výročí narození jsme si v březnu připomněli. 
Dopoledne od 10:00 hod. proběhnou dva samostatné koncerty vybraných hostujících sborů v Synagoze a v kostele sv. Bartoloměje. Odpoledne se potom od 15:00 uskuteční ve venkovních prostorách nádvoří Zámku v Heřmanově Městci (v případě nepříznivého počasí v prostorách sokolovny) samotná přehlídka všech jedenácti sborů. Představí se sbory z regionu východních Čech (Přelouč, Skuteč, Brandýs na Orlicí, Hradec Králové a další), ale i hostující sbory Ondráš z Nového Jičína či Lucky Voice Band z Prahy. Nejprve budou na programu nesoutěžní přehlídková vystoupení sborů. Se svým programem skladeb populárních melodií Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany se představí také Symfonický orchestr Konzervatoře Pardubice pod taktovkou Jany Mimrové. Na závěr potom vystoupí společně všechny sbory bezmála 300 zpěváků (!). Společně si připomenou významné výročí 165 let od narození a 115 let od úmrtí hudebního skladatele Zdeňka Fibicha. Ten se narodil v rodině nadlesního na panství knížete Auerspega na hájovně ve Všebořicích nedaleko Nasavrk a i jeho tvorba byla do jisté míry ovlivněna pestrým dětstvím prožitým v krajině Železných hor. Sbory společně uvedou za doprovodu Symfonického orchestru Konzervatoře Pardubice pod taktovkou Tomáše Židka Fibichovu kantátu Jarní romance na slova básně jeho přítele Jaroslava Vrchlického. V roce 1885 Fibich osobně toto dílo dirigoval v chrudimské Měšťanské besedě. Nenechte si ujít ať již dopolední koncerty, tak zvláště velkolepé vystoupení všech sborů odpoledne na nádvoří zámku. Na dopolední koncerty je vstupné dobrovolné, vstupenky na odpolední program je možné zakoupit v IC na Náměstí Míru. Srdečně zve pořádající pěvecký sbor Vlastislav a město Heřmanův Městec.

Nasavrky: 41. Cena Nasavrk
" Je mnoho běžeckých závodů, ale jen některé jsou výjimečné !" Postavte se na start a svým výkonem uctíte památku obyvatel vyhlazené osady Ležáky. 41. CKP Cena Nasavrk - AVE půlmaratón Ležáky k uctění tragické památky 73. výročí vyhlazení osady Ležáky. Lidový nesoutěžní běh s Jarmilou Kratochvílovou a VZP ČR na 1500 m v 16.05 hodin 10 km v 16.10 hodin - pro všechny, kteří mají rádi aktivní pohyb - 20. Český běžecký pohár, Bin run spa series - SK poběží se také Rychlostní běh pivařů Slavnostní vyhodnocení proběhne přímo na náměstí s tradičním bohatým doprovodným programem cca od 18-ti hodin.

Ronov nad Doubravou: Fichtl jízda 
Ronovští skauti Vás zvou dne 23.5.2015 na 3.ročník Fichtl jízdy. Sraz v 9 hodin u skautů v Ronově

Slatiňany: Koncert Bedřicha Ludvíka ve Švýcárně
Koncert Bedřicha Ludvíka písničkáře, autora seriálů o rozhlednách, památ- ných stromech, pramenech a pražských věží, se koná v 23.května od 16 hodin v muzeu Švýcárna.

Dětský den v Pohledu
Dětský den, tentokrát na téma „Bouráme bariéry", se uskuteční v sobotu 23. května od 14 hodin u Kulturního domu v Pohledu (v případě horšího počasí v sálu). 
Program:
14:00 slavnostní zahájení vystoupení taneční skupiny Ústav sociální péče Slatiňany
14:30 Djembe africké bubny vystoupení dětské hudební skupiny VLO Přestavlky
15:00 Montessori škola dílny „Pomoz mi, abych to dokázal sám". Montessori pedagogika pomocí konkrétního výukového materiálu podporuje přirozený zájem dítěte, pomáhá mu zafixovat si správné pracovní návyky i vytvářet svůj vlastní úsudek.
17:00 „ Černý loupežník" keltská pohádka v provedení souboru Kvítko
… a další doprovodný program Skákací hrad, lukostřelba, chůdy, opékání buřtů a hudební provázení (do 20.00 hodin).

Chroustovice: Chroustovické čeká odpoledne plné zábavy
Městys Chroustovice v sobotu pořádá ve spolupráci s několika dalšími partnery Květnové oslavy, jejichž program se odehraje v areálu ZŠ Chroustovice.´Slavnostní zahájení oslav je stanoveno na 13. hodinu. Čtvrt hodiny poté již vystoupí děti z mateřské školy. Na 14. hodinu bude připraveno šermířské vystoupení 'Sdružení přátel historických dovedností Moradis'. V 15 hodin začne pěvecké vystoupení Kamily Nývltové, zpěvačky, kterou mnozí znají i z televizních obrazovek. Kamila Nývltová se totiž zúčastnila televizní soutěže X Factor, kde se ze 7000 přihlášených probojovala až do finálových kol, aby se v nich nakonec umístila na celkovém 5. místě. V 15.45 hodin se opět představí SPHD Moradis, tentokrát v šermířském vystoupení 'Farář, peklo aneb prodávání odpustků'. V 16 hodin pak program završí koncert kapely Sabrage. Na své si přijdou i malí účastníci Květnových slavností. Těm úplně nejmenším bude určeno třeba nafukování balonků nebo skákací hrad, ti větší si možná rádi zastřílí z luku nebo z kuše.

Pozvánka do Chrasti
Do chrasteckého přírodního divadla můžete přijít v pátek 22. května 2015 od 18 hodin na koncert folkových skupin Pouta a Devítka. V případě nepříznivého počasí bude koncert přesunut do chrastecké zámecké kaple. V sobotu 23. května od 18 hodin bude v zámecké kapli odehrána loutková pohádka Divadélka Kozlík s názvem Jak šel kozlík do světa.

NEDĚLE 24. KVĚTNA

Ronov nad Doubravou: Národní šampionát mažoretek a twirlingu ČR 2015
Národní šampionát mažoretek a twirlingu ČR 2015 se uskuteční ve dnech 23. a 24. 5. 2015
v tělocvičně základní školy v Ronově nad Doubravou. 
Program:
sobota 23.5.2015
9.00-9.20 slavnostní zahájení
9.30-12.30 soutěž - jednotlivci (1.část)
12.30-13.30 přestávka
13.30-16.00 soutěž jednotlivci (2.část)
16.30 ukončení soutěže
neděle 24.5.2015
8.30-8.40 slavnostní zahájení
8.40-12.00 soutěž dvojice (1.část)
12.00-13.30 přestávka
13.30-16.00 soutěž dvojice (2.část)
16.30 ukončení šampionátu

Slatiňany: Férový piknik
MŠ děvčátka Momo a Občanské sdružení Kasiopea Vás srdečně zvou 24.05.2015 od 14:00 do 17:00 na Férový piknik. Průvodcem odpoledne a hlavní hvězdou bude Pískomil a kromě něj se můžete těšit na vystoupení dětí z MŠ Momo, smíšený pěvecký sbor Bartoloměj z Bítovan, bubenické vystoupení a dílničky pro děti.
Mateřská škola Děvčátka Momo

Chrudimská koleběžkidáda 
Pojďte se vrátit do dětských let a v neděli 24. května v 9:00 17:00 hodin vyzkoušet v Městském parku svou koloběžku (kdo ji nemá, může si zde zapůjčit).

Kategorie:

0 odrážedla do 3 let

1- 4-10 let koloběžky

2- 10-15 let koloběžky

3- dospěláci, ukažte se

4- rodinné klany- mami, tati pojeď se mnou

5- firemní koloběh

6- FUN jízda pro všechny a závěrečná,

Startovné:

dítě do 10 let 30 Kč / osoba

ostatní 60 Kč / osoba.

Program:

9:00-9:30 akreditace

10:00 start

12:00 obědová pauza aneb piknik v trávě, vyhlášení výsledků

13:00 zahájení s Kolobka Dance

13:05-13:20 Zumba s Andy dance show s DJ Spalda

13:30-13:50 Hooping s Lenkou Fasnerovou

14:00-14:20 Jumping dospěláci s Ananas Fitness

14:30-14:50 Strollering s Kristy Urbanovou

15:00-15:20 Jumping děti s Ananas Fitness

15:30-15:50 Paintball s Mekka.cz

16:00-16:20 BOCKujem skákací botky

Tato akce je vytvořena pro účel setkání všech nadšenců pro sport a lásku k pohybu, ne za účelem profi soutěže, závodu. Těší se na vás realizační tým FitKoloběhu.