PÁTEK 25. ZÁŘÍ

Nasavrky: Plody a barvy podzimu
Ve Včelařském učilišti v Nasavrkách ve dnech 25. - 28. 9. připravili už 19. ročník tradiční výstavy. Otevřeno v pátek 13:00 - 17:00, v sobotu, neděli i v pondělí 9:00 - 17:00. V sobotu 26. 9.: 9:15 - 10:15 Přednáška "Med - rizika a jejich zdolávání" 10:30 - 11:30 Aktuální informace o kvalitě medu v roce 2015 přednášející Ing. Titěra a MVDr. Chadima 12:00 - 15:00 bude otevřena prodejna včelařských potřeb.

Hlinsko: Z Krouny do světových firem
Štěpán Mejzlík, absolvent hlineckého gymnázia, má ve svých 27 letech zkušenosti s prací pro světové společnosti v Čechách i v zahraničí (Sydney, Londyn, Bangkok, …). O tom, proč se mu vyplatilo dávat ve škole pozor, jak využít co nejlépe možnosti univerzit, jaké je pracovat pro světové korporace, bude vyprávět v pátek 25.09.2015 od 18:00 v Café Mandala Bohéma.

Bítovany: Tortilla víkend
Restaurace a penzion U Nováků vás zve ve dnech 25. - 27. září na Tortilla víkend.

Nasavrky: Nasavrcké Sokolení
V pátek 25. září v 15:30 proběhne tradiční Nasavrcké Sokolení (letos poprvé zařazené do mezinárodní akce MOVE Week 2015) fit testy, odpoledne plné zábavy pro děti i dospělé zakončené večerním lampionovým průvodem a opékáním buřtů. Start je v 15:30 hodin.

Hlinsko: Hlinecká 30 MTB
15. ročník závodu horských kol Hlinecká 30 MTB se uskuteční 25.09.2015 od 17:00 jako noční závod dvojic. Kategorie Dvojice podle součtu věku! A - muži součet věku 30 - 59 let B - muži součet věku 60 - 89 let C - muži součet věku 90 - 119 let D - muži součet věku 120 let a více E - mix team - žena, muž open. 

Chrudim: Vietnamská slavnost
V Muzeu loutkářských kultur se dnes bude slavit vietnamský den dětí. Program začíná ve tři hodiny odpoledne a končit bude v osm večer, kdy se také uskuteční lampionový průvod. Návštěvníci se dnes dozvědí, proč se den dětí slaví ve Vietnamu právě na podzim, ochutnat budou moci tradiční koláč, nebo si vyrobit vlastní lampion a zapojit se s ním do soutěže o ten nejoriginálnější. (lv)

SOBOTA 26. ZÁŘÍ

Nasavrky: Plody a barvy podzimu
25.09.2015 - 28.09.2015
Ve Včelařském učilišti v Nasavrkách ve dnech 25.-28.9. připravili už 19. ročník tradiční výstavy. Otevřeno v pátek 13:00-17:00, v sobotu, neděli i v pondělí 9:00-17:00. V sobotu 26.9.: 9:15 - 10:15 Přednáška "Med - rizika a jejich zdolávání" 10:30 - 11:30 Aktuální informace o kvalitě medu v roce 2015 přednášející Ing. Titěra a MVDr. Chadima 12:00 - 15:00 bude otevřena prodejna včelařských potřeb
Střední odborné učiliště včelařské - Včelařské vzdělávací centrum

Slatiňany: Výstava králíků, holubů, drubeže a exotů ve Slatiňanech
V sobotu 26. září se koná na výstavišti ze železničním přejezdem směr Orel výstava králíků, drůbeže, holubů a exotů, která bude doplněna o prodej květin, okrasných rostlin, keřů a keramiky. Otevřeno je od 7 do 16 hodin. Občerstvení je zajištěno, rovněž bohatá tombola.

Rock help v Úhřeticích
Sobotní koncert Rock help v Úhřeticích začíná v sobotu 26. září od 19 hodin na hřišti za kulturním domem. Zahrají kapely: Veřejný Ajpiny a Arkeona. Vstupné je dobrovolné a výtěžek bude věnován rodině z Hodonína u Nasavrk, kterou požár po zásahu blesku v červnu 2015 připravil o dům a majetek. Koncert je podporován OÚ Úhřetice který přispěl taktéž finanční částkou a pomocí při zajišťování prostor a nezbytného zařízení.

Chrudim: Michalské posvícení
Srdečně jste zváni na Michalské posvícení na Babiččině dvorečku, které se uskuteční v sobotu 26. září od 10 do 17 hodin. Těšit se můžete na detektivní pátraní celosvětového formátu za posvícenský koláč ve formě odměny. Připraveny budou i dlaší posvícenské dobroty, ale i zábava v podobě jízdy na koni, hrací koutek pro děti a další.

Žumberk: Noční pohádkové putování na Žumberku
S úspěšnou tradicí Pohádkového lesa na počátku letních prázdnin na Žumberku připravili i večerní obdobu Noční pohádkové putování. Přijďte s dětmi v sobotu 26. září v 18:30 ke kostelu Všech svatých na Žumberku. Navštívíte hrad a podhradí se spoustou pohádkových postaviček. Na konci putování si pak děti na na hřišti na dobrou noc opečou na ohni špekáčky.

Slatiňany: Přednáška Stanley Bradleyho a kartáře Ládi
26.09.2015 13:00, Restaurace Monaco
Srdečně Vás zveme na přednášku v restauraci Monaco ve Slatiňanech. Program přednášky: 13:00 - 15:00 přednáška věštce a spisovatele Stanley Bradleyho (vize na rok 2015, jak je důležitá rodina, peníze, práce, podnikání, vztahy atd.) 15:00 - 16:00 přednáška kartáře Ládi na téma "Jak si přát devět klíčů k branám lidské psychiky" Od 16:00 možnost výkladu karet u kartáře Ládi a konzultace u Stanley Bradleyho, prodej přírodních potravinových doplňků od společnosti Finclub plus, a. s.

Podzimní fichtl v Ronově nad Doubravou
Ronovští skauti vás zvou v sobotu 26. září na 3. ročník jízdy Babího léta Podzimní fichtl. Sraz je u klubovny v 9 hodin, trasa bude připravena dle počasí.

Bítovany: Tortilla víkend
Restaurace a penzion U Nováků vás zve ve dnech 25. 27. září na Tortilla víkend.

Třemošnice: Historické toulky
26.09.2015, Lichnice (Lichtenburk)
Dne 26. 9. 2015 se můžete zúčastnit pochodu s Ivou Matykovou po stopách sirotčích obléhatelů Lichnice.

Na Konopáči se s létem rozloučí ve velkém
V sobotu ožije Autokemp Konopáč u Heřmanova Městce ruchem přímo nevídaným. Od deseti hodin se zde uskuteční již 20. Babí léto na Železných horách. Diváky budou po celý den bavit tanečníci i herci. V 10:15 vstoupí mažoretky z Ronova nad Doubravou, které se na scénu vrátí ještě o půl jedné. V časovém intervalu mezi říznou pochodovou hudbou předvedou své umění také děti ze Základní umělecké školy v Heřmanově Městci. 
Od jedné hodiny odpolední návštěvníci budou moci zhlédnout představení Berkovských ze Šerbířova. O půl páté zahraje skupina Zvláštní škola. Bude-li dobré počasí, z autokempu bude startovat i horkovzdušný balon.
V neděli program začne také desátou hodinou. V jedenáct vystoupí Pernštejnka a od jedné hodiny budou moci diváci přihlížet ukázce činností dobrovolných hasičů z Heřmanova Městce.
Po oba dva dny budou v jídelně autokempu vystavené fotografie přihlášené do soutěže „Co vám vyrazilo dech" a hodnotit je budou sami návštěvníci, kteří vyberou nejlepší snímky. Vedle nich se objeví také díla výtvarníka Jaroslava Korečka. Pořadatelé připravili také bohatý program pro děti, které se budou moci například svézt na koni. Zejména pánové poté ocení krásu automobilů, neboť se v autokempu v rámci Babího léta sejdou majitelé vozů Fiat Barchetta. (lv)

NEDĚLE 27. ZÁŘÍ

Bítovany: Tortilla víkend
Restaurace a penzion U Nováků vás zve ve dnech 25. 27. září na Tortilla víkend.

Nasavrky: Drakiáda
Fotbalový klub Nasavrky pořádá v neděli 27.9. od 14:00 Drakiádu na fotbalovém hřišti. Soutěže: o nejvýše létajícího draka a o nejhezčího draka. Bohaté občerstvení zajištěno. Při nepříznivém počasí (bezvětří, déšť,…) se akce v uvedeném termínu nekoná.

Slatiňany: 115 let kopané ve Slatiňanech
V neděli 27. září se na našem stadionu uskuteční 2. část letošních oslav 115.výročí založení fotbalového oddílu SK Spartak. Od 9.00 hod. proběhne turnaj mladších a starších přípravek za účasti celků MFK Chrudim, Skutče, Hlinska a našich družstev obou kategorií. I na tuto akci zveme širokou fotbalovou veřejnost. Uvidí zde zástupce nejmladších kategorií a fotbalových nadějí do budoucna.

Nasavrky: Plody a barvy podzimu
Ve Včelařském učilišti v Nasavrkách ve dnech 25.-28.9. připravili už 19. ročník tradiční výstavy. Otevřeno v pátek 13:00-17:00, v sobotu, neděli i v pondělí 9:00-17:00. V sobotu 26.9.: 9:15 - 10:15 Přednáška "Med - rizika a jejich zdolávání" 10:30 - 11:30 Aktuální informace o kvalitě medu v roce 2015 přednášející Ing. Titěra a MVDr. Chadima 12:00 - 15:00 bude otevřena prodejna včelařských potřeb.

Proseč: Řemeslníci zaplní prosečské náměstí
Tuto neděli ožije prosečské náměstí rozmanitými řemesly. Od 10 do 17 hodin se v prostorách místního muzea dýmek a na náměstí uskuteční Den řemesel v Proseči a pro návštěvníky si pořadatelé připravili vskutku nabitý program. Do města přijedou a své umění představí například dýmkaři nebo šperkaři s ozdobami všeho druhu. Bude možné ochutnat a domů si odnést sklenice medu, pro ty, kteří tomuto sladkému produktu včel příliš neholdují a mají rádi něco ostřejšího, bude k dispozici medovina a medová vína.
Pozornost zejména dětí přitáhnou soustružené dřevěné hračky nebo figurky z kukuřičného listí, ale i dospělí se budou moci pokochat pracemi řezbářů či výrobců betlémů, kteří také na neděli přislíbili svoji účast. Velmi oblíbenou činností pro všechny věkové kategorie je odlévání svíček ze včelího vosku a k vidění i koupi tu budou výrobky z keramiky nebo sešité z různých kousíčků látky, jimž se říká patchwork. Své zastoupení zde budou mít i prosečští skauti a připravené budou i dílničky pro malé i velké.
Koho by už nebavilo korzování po náměstí, bude si moci vychutnat kulturní program, který začne o půl jedenácté. To na pódiu vystoupí taneční soubor ze ZUŠ Skuteč. Za půl hodiny je vystřídají dříve narození z místního klubu seniorů, kteří si připravili taneční vstoupení. A aby toho tancování nebylo málo, dopolední program uzavře skupina Mitrix. Odpoledne už bude patřit folklórním souborům, neboť od půl druhé a pak ve dvě hodiny vystoupí nejprve Vysočánek a poté Vysočan z Hlinska. 

Na Konopáči se s létem rozloučí ve velkém
V sobotu ožije Autokemp Konopáč u Heřmanova Městce ruchem přímo nevídaným. Od deseti hodin se zde uskuteční již 20. Babí léto na Železných horách. Diváky budou po celý den bavit tanečníci i herci. V 10:15 vstoupí mažoretky z Ronova nad Doubravou, které se na scénu vrátí ještě o půl jedné. V časovém intervalu mezi říznou pochodovou hudbou předvedou své umění také děti ze Základní umělecké školy v Heřmanově Městci.
Od jedné hodiny odpolední návštěvníci budou moci zhlédnout představení Berkovských ze Šerbířova. O půl páté zahraje skupina Zvláštní škola. Bude-li dobré počasí, z autokempu bude startovat i horkovzdušný balon.
V neděli program začne také desátou hodinou. V jedenáct vystoupí Pernštejnka a od jedné hodiny budou moci diváci přihlížet ukázce činností dobrovolných hasičů z Heřmanova Městce.
Po oba dva dny budou v jídelně autokempu vystavené fotografie přihlášené do soutěže „Co vám vyrazilo dech" a hodnotit je budou sami návštěvníci, kteří vyberou nejlepší snímky. Vedle nich se objeví také díla výtvarníka Jaroslava Korečka. Pořadatelé připravili také bohatý program pro děti, které se budou moci například svézt na koni. Zejména pánové poté ocení krásu automobilů, neboť se v autokempu v rámci Babího léta sejdou majitelé vozů Fiat Barchetta. (lv)

PONDĚLÍ 28. ZÁŘÍ

Ochoz: Muzeum zločinu otevřeno zdarma
V pondělí 28. září bude zdarma otevřeno Muzeum zločinu v Ochozi.

Semtěš: Svátek sv. Václava
Na svátek patrona naší země sv. Václava se ve starobylé Semtěši můžete těšit na historický program. Přijít můžete 28. září kdykoliv mezi 9:00 11:00 hod. k turistickému centru, prohlídka s procházkou však trvá dvě hodiny.

Chrast: Koncert dechového orchestru
Koncert dechového orchestru Základní umělecké školy J. N. Filcíka Chrast se uskuteční 28. září od 15:00 hodin na zámeckém nádvoří.

Hlinsko: Jarmarkem uctí svatého Václava
V pondělí 28. září od 9 do 17 hodin bude v okolí řeky Chrudimky v Hlinsku živo. Na počest Svatého Václava, patrona země české, se v prostoru památkové rezervace Betlém a na nábřeží před Orlovnou uskuteční již tradiční Svatováclavský jarmark, jeden z největších hlineckých jarmarků. Přihlášeno je kolem stovky prodejců ručně vyráběných výrobků. Radost si můžete udělat nákupem proutěného košíku, mýdla, ručně vytáčené keramiky, originálního šperku, koženého opasku nebo výrobku uměleckého kováře. Součástí jarmarku je také selský trh, kde si návštěvník může zakoupit zahradnické produkty, ovoce a zeleninu, ovocné stromky a keře, koření a bylinky, med a dalších potravinové výrobky.(bn)

Nasavrky: Plody a barvy podzimu
Ve Včelařském učilišti v Nasavrkách ve dnech 25.-28.9. připravili už 19. ročník tradiční výstavy. Otevřeno v pátek 13:00-17:00, v sobotu, neděli i v pondělí 9:00-17:00. V sobotu 26.9.: 9:15 - 10:15 Přednáška "Med - rizika a jejich zdolávání" 10:30 - 11:30 Aktuální informace o kvalitě medu v roce 2015 přednášející Ing. Titěra a MVDr. Chadima 12:00 - 15:00 bude otevřena prodejna včelařských potřeb.