PÁTEK

Jarní koncert Big bandu Chrudim

Chrudim – Přijměte srdečné pozvání na Jarní koncert swingového orchestru – Big bandu Chrudim. S novými i osvědčenými melodiemi v tradičním i neotřelém aranžérském hávu se představí nejen orchestr samotný, ale i jeho stálí vokální sólisté Petra Stará, Simona Andrejsová a Richard Köhler. Těšte se, neváhejte a přijďte v pátek 7.4.2017 v 19:00 do Divadla Karla Pippicha Chrudim, vstupné 150 Kč.

Sex, porno a (devalvace) fantazie

Heřmanův Městec – Filmový festival zaměřený na sex, násilí a cenzuru v dílech mistrů filmové režie můžete navštívit v pátek 7. dubna a v sobotu 8. dubna vždy od 18 hodin v kině Mír. Filmy „Persona" a „Mechanický pomeranč" doplní přednášky filmového historika Vladimíra Hendricha. Jednorázové vstupné: 80 Kč, jednodenní 120 Kč, dvoudenní 200 Kč.

Velikonoční zvyky a kraslice

Zaječice – Osvětová beseda spolu se Základní školou v Zaječicích pořádají besedu s Kamilou Skopovou nazvanou Velikonoční zvyky a kraslice. Beseda se uskuteční v sobotu 8. dubna v 16 hod. v Kulturním domě Zaječice. Součástí bude výstavka prací žáků ZŠ.

Jarmila Čerevková

Chrast - Městké muzeum Chrast v pátek otevírá výstvu malířky Jarmily Čerevkové. Ta žije již řadu let v Praze. Narodila se v Poličce a své dětství prožila ve východních Čechách. Během této doby navštěvovala lidovou školu umění – obor výtvarný. Jejím přáním tehdy bylo věnovat se ilustrační tvorbě pro děti, avšak osud ji zavál jinam a malování se dále již nevěnovala. Ke své lásce se vrátila až o mnoho let později, když nakreslila řadu návrhů k omalovánkám a vystřihovánkám pro děti, které byly realizovány.

Později absolvovala různé kurzy malování a kreslení. Zajímala jí oblast lidské psychiky, jedním z prvních kurzů byla psychografická kresba. Touto metodou vytvořila stovky kreseb a později následovaly další kurzy, ve kterých se seznámila s malbou suchým pastelem a akvarelem, který často využívá ke svému oblíbenému námětu kytic.

V posledních letech se věnuje převážně olejomalbě. Zvláště je jí blízké dekorativní umění a způsob malby se zaměřením na detail. Kromě květinových motivů ráda ztvárňuje i půvab ženské tváře, akty, představy andělů a zátiší. Vernisž proběhne v pátek 7. 4. 2017 od 17:00

Výstava obrazů Jaroslava Heřmanského

Heřmanův Městec – Židovský dvojdomek bude hostit výstavu obrazů Jaroslava Heřmanského Retrospektiva k 110. výročí narození tohoto významného heřmanoměsteckého malíře.

Již deset let uplynulo od poslední výstavy Jaroslava Heřmanského v tomto městě. Ta byla pořádána ještě jeho ženou, Annou Heřmanskou (rozenou Janatovou), v budově staré radnice. Její roli nyní převzal David Janata, který by opět rád připomněl tohoto mimořádného autora a jeho lásku k tomuto regionu.

Od 7. dubna od 18 hodin bude v Galerii Dvojdomek k vidění nejen mnoho hotových obrazů ze soukromých sbírek, ale také jedinečná rozpracovaná a nedokončená díla tohoto malíře, která ještě nikdy nespatřila světlo světa! Výstava potrvá do 7. května

Anna Geislerová v Ležákách

Ležáky – Hostem Ležáckého podvečera bude 7. dubna od 18 hodin filmová herečka Anna Geislerová. Večerem provází Jiří Vaníček, hudební doprovod Barbora Málková. Vstupenky je možné zakoupit v recepci muzea NKP Ležáky.

Výstava loveckých trofejí

Nasavrky – V pátek začíná v nasavrckém hotelu Šustr Chovatelská výstava trofejí za rok 2016 okresu Chrudim. Součástí je přehlídka trofejí zvěře ulovené v okrese Chrudim, prezentace státního podniku Lesy České republiky, přípraven je také naučně-doprovodný program pro děti a nebude chybět ani laserová střelnice. Výstava trofejí začne v 16 hodin a uzavře se ve 20 hodin. Během obou víkendových dnů bude otevřena od 9 do 17 hodin.

SOBOTA

Festival tanečního mládí 2017 – region Východní Čechy

Hlinsko – Multifunkční centrum Hlinsko bude o víkendu 8. – 9. dubna již pošesté hostit jednu z největších soutěží předtančení ve Východních Čechách – soutěž Pardubického a Královéhradeckého kraje.

Festival tanečního mládí je postupovou soutěží, kterou vyhlašuje Svaz učitelů tance ČR z. s., a odkud nejlepší soubory postupují na květnová mistrovství ČR do Litoměřic, Chrudimě, České Lípy a Brna.

Předtančení plesová, show, parketových kompozic, street a disco jsou rozdělena do věkových kategorií minidětí, dětí, juniorů, mládeže a seniorů. Shrneme-li nabídku, mohou diváci vidět tance od valčíku, přes muzikál, pop, moderní balet až po hip hop a street dance v podání tanečníků od 5 let do 60 let.

Hlineckou soutěž zajišťuje ve spolupráci s Multifunkčním centrem v Hlinsku již tradičně Taneční škola Bohémia Chrast Hany Černé, která vás všechny zve na nevšední podívanou. Akci finančně podporuje Město Hlinsko a Pardubický kraj.

Veliknoční jarmark v Chrudimi

Chrudim – Velikonočním jarmark se uskuteční na Resselově náměstí v Chrudimi v sobotu od osmi ráno. Jeho součástí bude program, který připravilo Regionální muzeum v Chrudimi. Návštěvníci se tu seznámí s přípravou domácnosti na svátky se zaměřením na předvelikonoční úklid. Bude možné vyzkoušet necky, valchu, putýnku, vařečku na prádlo, prádelní hrnec, mýdla nebo březová pometla.

Nejen mladší návštěvníky zabaví dílničky, kde se budou vyrábět jidáše, velikonoční přáníčka metodou "modrotisku" nebo malé Morany. Pro inspiraci zde bude stát i jedna velká.

V další části program se návštěvníci hravou formou seznámí s obdobím, které předchází samotným velikonočním svátkům, například přiřadí jednotlivé neděle ke konkrétním zvykům, které jsou na ně vázány. V druhé části bude ukázka přípravy domácnosti na svátky se zaměřením na předvelikonoční úklid.

U přílěžitosti jarmarku se také uskuteční soutěž o nejlepšího velikonočníh beránka. Přihlásit se je velice jednoduché, stačí doma upéct vlastního beránka a v sobotu jej v 9 hodin nechat ochutnat porotce.

Jarmark

Třemošnice – V sobotu 8. 4. 2017 se na náměstí koná jarmark – nebudou chybět stánky, hudební program a dílničky pro děti.

Velikonoční truhlářská dílna

Slatiňany – Zakázkové truhlářství v ulici U Cukrovaru chystá Velikonoční truhlářskou dílnu v sobotu 8. dubna od 9:00 do 13:30 hodin. Přijďte si s dětmi uplést pomlázku, vyrobit řehtačku, bedýnku na koledu či dřevěného velikonočního králíčka. Info na tel.: 776 167 340.

Dětský bazárek

Krouna – Mateřské centrum Krouna pořádá v sobotu 8. dubna od 9.00 – 17.00 hodin v sále přístavby ZŠ Krouna (zadní vchod do jídelny a družiny) Dětský bazárek. Chcete prodat jarní či letní věci, ze kterých už vaše děti odrostly? Volejte nebo pište SMS na telefonní číslo 602 229 952 (Pavla). Maminky, tatínkové, babičky, dědečkové, tetičky a strejdové přijďte se podívat a nakoupit něco hezkého svým dětem, vnoučátkům, neteřím či synovcům.

V rytmu tanga

Chrast - Divadelní soubor Vicena z Ústí nad Orlicí představí v chrastecké sokolovněi v sobotu od 19:00 hru "V rytmu tanga", která pojednává o touze žít, je hrou o lásce a věrnosti až za hrob, ale i o nevěře a zklamání. Je to hra něžná i hořká, která vás strhne svým silným příběhem nebo mine vaši představu, se kterou jste na představení přišli. Tak to v životě chodí. A hra "V rytmu tanga" je hrou o životě.

NEDĚLE

Skutečský festival v Chrasti

Chrast – Skutečský festival vás tuto neděli, tj. 9. dubna zve na koncert, který se od 16 hodin uskuteční v kostele Nejsvětější Trojice v Chrasti. V první části programu uslyší návštěvníci v provedení Chrudimské komorní filharmonie výběr slavných skladeb české klasické hudby. Následovat bude komorní kantáta Leoše Janáčka – Otčenáš, v níž se k orchestru připojí pěvecké sbory Rubeš Skuteč a Slavoj Chrudim a sólisté. Reportáž z tohoto koncertu bude natáčet Česká televize pro pořad Terra musica. Vstupenky budou k dispozici na místě před začátkem koncertu.

Komáři se ženili … aneb Jak s dětmi prozpívat celou sobotu.

Chrudim - V neděli 9.4. rozezní chrudimský Spolkový dům dětské hlásky zpěvem lidových písní. Mladí interpreti se zúčastní soutěže Zpěváček Vysočiny 2017.

Loňský úspěch dětských zpěváků lidové písně z Chrudimska na celostátní úrovni motivoval pořadatele k uspořádání dalšího ročníku soutěže. Akce získává pozornost po celém kraji. „I proto jsme letos rozšířili možnost přihlásit se do soutěže pro všechny zájemce na území Východních Čech," říká RE, jedna z organizátorek soutěže, má na mysli území Pardubického i Královéhradeckého kraje. Spolek Tradice Chrudimska a Hlinecka připravil Zpěváčka Vysočiny za spolupráce významných partnerů již podruhé.

Zpěv a radost z lidové písně můžeme prožít společně s malými umělci. V sobotu 9.4. probíhá od 10,00 ve Spolkovém domě soutěž Zpěváček Vysočiny 2017. Všechny děti, které se přihlásily, zazpívají dvě lidové písně. Soutěží ve dvou věkových kategoriích.

„Ti mladší svoje nadšení z písně dávají najevo velmi přirozeně a s chutí." vypráví RE.

Děti ve starší kategorii už vnímají, že jejich výkon je hodnocen odborníky kritičtěji. Kategorie je totiž postupová. Do národního kola, které probíhá jako živá nahrávka Českého rozhlasu na zámku v Telči, se mohou dostat hned dva soutěžící.

Nad výkony malých umělců bude bdít odborná porota. „Tady se nám podařil husarský kousek, nikde jinde v regionálních kolech soutěže na území České republiky takovou porotu nemají," usmívá se Radka. V porotě vedle zkušených odbornic z oboru přednesu lidové písně zasednou hned dva nejlepší vítězové celostátního kola z uplynulých let. A jedna finalistka k tomu. „Dnes jsou z těch třech dospělí, úspěšní lidé. Když jsme před lety hodnotili jejich výkony v soutěži, všichni jsme si byli jistí, že je lidová píseň bude provázet celý život. Jejich další životní cesta to potvrzuje – jak moc má smysl, abychom děti podporovali v nepřirozenějších činnostech člověka. Oni nám to všechno jednou vrátí …", dodává RE.

Soutěž probíhá pod záštitou ing. Pavla Šotoly, radního Pardubického kraje, za podpory Pardubického kraje, Chrudimského deníku, Českého rozhlasu Pardubice, Spolku pro obnovu venkova Pardubického kraje, spolků MAS Chrudimsko, MAS Hlinecko, Chrudimské besedy, městského kulturního střediska a Centra osobní rovnováhy Chrudim.