Městské muzeum vás zve
Chrast – Codex Gigas bude od 29. dubna opět v městském muzeu v Chrasti. Zároveň proběhne také vernisáž keramické prodejní výstavy z tvorby lektorky Moniky Jaré a klientek Komunitní školy Chrast – ve čtvrtek 29. dubna od 17 hodin v prostorách muzea. Slavnostní zahájení zpříjemní děti ze školního sboru Zvoneček. Některá vystavená díla bude možno zakoupit – z výtěžku budou financovány kompenzační pomůcky pro děti ZŠ Chrast, které vyžadují zvláštní péči.

Májové akce v Třemošnici
Třemošnice – V pátek 30. dubna od 18 hodin pořádá sdružení Čtyřlístek z Třemošnice Čarodějnickou pouť na hřišti v Třemošnici. Po skončení zábavného programu můžete vyrazit s lampionovým průvodem k ohni na louce. Zapálení hranice je naplánováno na 20 hodin.
V sobotu 1. května vás Sdružení recesistů zve na prvomájový průvod ke Club hotelu , začátek v 11:00 hodin na náměstí Třemošnice. Jako „za starých časů“ vás čekají alegorické vozy, transparenty, dobové oblečení......
Odpoledne od 13 hodin je na hřišti připravena soutěž v požárním sportu O pohár starosty města Třemošnice. (pk)

Chrudim: První máj lze strávit na rozhledně
V sobotu se oficiálně otevírají rekreační lesy na Podhůře. Zpřístupněna bude rozhledna Bára, sportovci se mohou těšit na zdolání zbrusu nové lezecké stěny v přírodě. (ron)

Ležáky: Poznávejte okolí Ležáků na kole
Národní kulturní památka Ležáky poskytuje od 1. května 2010 další službu, kterou ocení zejména všichni milovníci a vyznavači cykloturistiky. V Ležákách je možné zapůjčit si kolo a okolí této kulturní památky poznávat po cyklostezkách.

Slatiňany: Hradem zámkem s kastelánem
Na květen naplánoval Národní památkový ústav Praha tematickou akci nazvanou „Hradem zámkem s kastelánem“. Státní zámek Slatiňany nabídne v jejím rámci možnost nejen klasické prohlídky zámku, ale i náhled do pracovny kastelánky a do takzvaného inspekčního pokoje, který zpravidla slouží k jednání nebo přenocování pracovníkům NPÚ a který je ve výjimečných případech je možno využít i pro širší veřejnost. Do zmíněných prostor bude možné nahlédnout v květnu. O sobotách 1. a 22. května od 10, 13 a 15 hodin bude možná prohlídka zámku přímo se zdejší kastelánkou Lenkou Gotthardovou. (man)

Chrudim: Taneční festival v Muzeu vyvrcholí na prvního máje
Na 9. ročník tanečního festivalu Plesové choreografie a párové tance 2010 jste zváni 1. května 2010 od 14 hodin (20 hodin – finále) do krásného sálu Muzea v Chrudimi. Tento festival je Mistrovstvím ČR několika tanečních soutěží souborů a párů. Do soutěže se přihlásilo 25 plesových choreografií, 5 choreografií polky a přes 40 párů soutěžících o titul Mistr ČR 2010. V Chrudimi se ve víru valčíku, polky, polonézy, standardních i latinských melodií objeví to nejlepší, co mohli shlédnout návštěvníci plesů v naší republice i v zahraničí. Boj o tituly začíná vyřazovacími koly v 14 hod. a bude vrcholit finále nejlepších od 20.00 hod.

Chrudim: Kolářovy koláže najdete v Galerii ART
Do 29. května se v Galerii Art na chrudimském Resslově náměstí koná výstava koláží a objektů Jiřího Koláře (1914 až 2002). Umělec se již za svého života stal legendou. Jeho díla jsou však v současné době v Česku málo dostupná. Galerii Art se podařilo soustředit ze soukromých sbírek 32 prací, čímž se současná výstava stala nejobsáhlejší prodejní expozicí v posledních letech. Přístupná je v pondělí až v pátek od 14 do 17.30 hodin a v sobotu od 9 do 11.30 hodin. (zr)

Skuteč: Země mocná a zranitelná právě nyní v muzeu
Městské muzeum ve Skutči vás zve na právě probíhající výstavu „Země mocná a zranitelná“. Prezentovány jsou desítky hornin, minerálů a zkamenělin z nejrůznějších míst naší planety. Ze sopečných oblastí, z pouští i velehor. Ovšem jsou zde také nádherné vzorky nasbírané po Čechách i přímo z okolí Skutče. Najděte si chvilku, přijďte se podívat a sáhnout si na zkamenělé dřevo, na zvláštní kameny zvané hrance nebo na čedičový sloupek ze slavné Panské skály. Výstava trvá do 9. května. Vstupné 20 Kč. Otevřeno každý den od 9 - 12 a 13 - 17 hodin.