PÁTEK 18. ČERVNA

Chrudim: Varhanní koncert
18.6.2010 18:00, Církev československá husitská
Zahraje Petr Vacek, absolvent pardubické konzervatoře.

SOBOTA 19. ČERVNA

Třemošnice: Air open - rockfest
19.6.2010 13:00, Hospůdka Peklo
V Pekle se koná již druhý ročník Rockového festivalu.

Nasavrky: Štafetový běh Lidice - Ležáky 2010
19.6.2010 - 20.6.2010
22.ročník silničního štafetového běhu na trati 155 km dlouhé bude odstartován 19.6. v 22:45 v Lidicích před OÚ. Běh bude ukončen 20.6. v 9:55 hod. v Ležákách.
Štafeta poběží: Ronov nad Doubravou - 7:15, Třemošnice - 7:30, Seč - 8:15, Bojanov - 8:35, Nasavrky - 9:10, Miřetice - 9:45 hodin.

Slatiňany: Výlet do Brandýsa nad Orlicí
19.6.2010 06:35
Klub českých turistů Slatiňany zve na výlet do přírodního bludiště do Brandýsa nad Orlicí. Odjezd v 6.35 vlakem ze Slatiňan do zastávky Bezpráví. Program: procházka přírodou i lesem - Bezpráví - Klopoty - Dobrá vVoda - Hůrka - Rviště - vrch Zátvor - Perná - Brandýs n. Orl. Předpokládaný návrat v 15.59 nebo 17.50 hod.

Třemošnice: Jezdecký den na nádvoří hradu Lichnice
19.6.2010 13:00, Lichnice (Lichtenburk)
Jezdecký oddíl z Markovic přijede předvést své koně na Lichnici, možnost i projížďky.

Chrudim: Kosácký víkend - Výlet do Chicaga
19.6.2010 08:00
V Chrudimi a jejím okolí jsou hnízda chlapíků v červených čepičkách - kosáků. Že jste je neviděli? Oni totiž ve třicátých letech minulého století odešli na zkušenou do Chicaga. Obrkos z Chicaga požádal o uspořádání oslavy starého kosáckého hnízda v Chrudimi. Dopoledne plné hudby třicátých let, gangsterů a všeho, co k Chicagu patří (včetně mrakodrapů). Dobré jídlo, dobré pití. Odpoledne pokračuje v podobném duchu. Ve 20 hodin se nechte pozvat na Sugar.

Chrudim: Republikové kolo soutěže Hlídek mladých zdravotníků
19.6.2010 09:45 - 18:00, Chrudim - Centrum města
Nejlepší mladí zdravotníci z celé republiky se v sobotu 19. června 2010 utkají v centru Chrudimě. Do jubilejního 30 ročníku nejvyššího kola soutěže Hlídek mladých zdravotníků postoupili ze svých oblastních a krajských kol. Celkem 18 pětičlenných týmů bude muset prokázat nejen teoretické, ale zejména praktické dovednosti v poskytování první pomoci. Na realisticky přichystaných stanovištích je potkají figuranti s různými zraněními, od lehkých až po život ohrožující stavy. Celá soutěž, nad kterou převzal záštitu hejtman Pardubického kraje Radko Martínek, přitom bude od 9:45 hodin přístupná veřejnosti.
Pořádáním 30. ročníku republikového kola této významné soutěže byl v letošním roce pověřen oblastní spolek ČČK v Chrudimi. Všechna stanoviště budou situována tak, aby byla přístupná i zájemcům, kteří by se chtěli o šikovnosti soutěžících přesvědčit a sami se také poučit o správném provedení první pomoci.
Vedle hejtmana Martínka se soutěže zúčastní i další hosté. Pozváni byli zástupci města, kraje, ministerstev a integrovaného záchranného systému.
Výuka první pomoci dětí a mládeže je nedílnou součástí činnosti Českého červeného kříže. Jednou z možností jsou i Hlídky mladých zdravotníků. Jedná se o zdravotnické kroužky dětí působící na základních školách a víceletých gymnáziích, kde vlastní výuku dětí zajišťují členové červeného kříže nebo proškolení pracovníci jednotlivých škol.
Cílem soutěží první pomoci je motivovat děti a prověřit jejich znalosti a dovednosti při poskytování první pomoci. Soutěže se mohou zúčastnit pětičlenné hlídky (velitel a 4 členové), vyslané základními školami, víceletými gymnázii, místními organizacemi ČČK, skupinami Mládeže ČČK a jinými dětskými organizacemi.
Hlídky soutěží ve 2 věkových kategoriích. 1. věkovou kategorii tvoří žáci 1. - 5. ročníku ZŠ a druhou věkovou kategorie žáci 6. - 9. ročníků ZŠ nebo věkově odpovídající ročníky víceletých gymnázií. Soutěž mladých zdravotníků je postupová. Do republikového kola postupují vítězná družstva z regionálních kol, do kterých postoupili vítězové kol oblastních.
Hlídky soutěží v praktických dovednostech z první pomoci s použitím standardního zdravotnického materiálu i improvizovaných prostředků, v dopravě postižených a obvazové technice na věrohodně namaskovaných figurantech simulující vážná i lehčí poranění.
Dětské soutěže v poskytování první pomoci se konají již od roku 1981. V českých zemích mají nebývalou dlouholetou tradici a jejími koly prošlo za dobu existence soutěže obrovské množství dětí. Řada z účastníků soutěží Hlídek mladých zdravotníků se potom i v dospělosti věnuje zdravotnickým povoláním. Ať už jsou to lékaři, zdravotničtí záchranáři, či zdravotní sestry. Navíc se děti, které se účastnily a účastní této soutěže nebo se na ni připravují v kroužcích na školách či dětských organizacích, naučí správně poskytnout předlékařskou první pomoc a již mnohokrát tak pomohly zachránit lidský život.

Třemošnice: Slavnostní otevření Berlovy vápenky - expozice vápenictví
19.6.2010 14:00, Závratec
Slavnostní otevření s kulturním programem a občerstvením: Slavnostní přestřižení pásky, mini módní přehlídka s květinovým aranžmá, šermířská skupina, program dramatického kroužku ZŠ Třemošnice, kapela Wječná žízeň aj.

Slatiňany: Silvestr 2010
19.6.2010 19:00
Silvestr 2010 v hospůdce Pod kopcem.

Slatiňany: Parní víkend 2010
Program akce: sobota : Zvláštní motorový vlak vedený motoráčkem M131.1133 z Pardubic hl.n. do Rosic; pro přepravu zavazadel, kočárků a jízdních kol ve blaku řazen služební vůz Ztrc. Po oba dny jízda mot. vozu z Rosic do Slatiňan za účelem prohlídky expozice parního stroje z roku 1874! Museum bude otevřeno bezprostředně po příjezdu vlaku. Můžete pozorovat stavební ruch při instalaci jednotlivých exponátů. 2) V čase 10.00 - 18.00 Výstava až 20 modelů parních strojů a kotlů, předvádění některých funkčních exponátů Jízdy modelu parní lokomotivy s možností svezení malých dětí po speciální modelové dráze. Tento model jezdí na skutečnou páru! Bude v provozu zahradní železnice LGB. Zajištěno drobné občerstvení. 3) Noc v muzeu Rosice n.L. Noční prohlídky Musea až do 1.00 hod po půlnoci! Neděle 1) V čase 10.00 - 15.00 Výstava asi 10 modelů parních strojů a kotlů, předvádění funkčních exponátů. Jízdy modelu parní lokomotivy s možností svezení malých dětí po speciální modelové dráze. Tento model jezdí na skutečnou páru! Jízdy galších modelů. I tyto modely jezdí na skutečnou páru. Bude v provozu zahradní železnice LGB. Jízdy parní oračky a parního malotraktoru. Zajištěno drobné občerstvení. 2) Museum Bude otevřeno souběžně s tímto programem 10.00 - 15.00 hod 3) Jízda mot. vozu z Rosic do Slatiňan za účelem prohlídky expozice parního stroje z roku 1874! Zvláštní motorový vlak vedený motoráčkem M131.1133 Rosice n.L. do Pardubice hl.n. při ukončení akce. Pro přepravu zavazadel, kočárků a jízdních kol ve blaku řazen služební vůz Ztrc. Ostatní Na výstavu parních strojů a modelů a do musea je vstupné dobrovolné! K zakoupení bude vydán pamětní list opatřený razítkem musea.

Miřetice: Taneční zábava
Letní parket, Miřetice
Taneční zábava na letním parketu TJ Tatran Miřetice. Hraje H.O.P.E.

Nasavrky: V zajetí chutí a vůní
Včelařské vzdělávací centrum Nasavrky Vás zve na dny otevřených dveří do včelařského arboreta a na výstavu V zajetí chutí a vůní. Otevřeno 19. a 20. června od 9 do 16 hodin. Na co se těšit? Volná prohlídka sbírky včelařsky významných bylin a dřevin; doplňková výstava V ZAJETÍ CHUTÍ A VŮNÍ aneb bylinky, koření a léčivé rostliny pro člověka i pro včely; ukázky různých typů biotopů; pohled do včelího úlu; prodej: sušené ovoce a ořechy, medovina, svíčky atd.

Skuteč: Skutečská sedmička
7. ročník míčového sedmiboje dvojic se koná 19. června 2010 ve sportovním areálu Města Skutče. Prezence od 7.30.

Nasavrky: MANATRMAN
19. 6. od 15.hodin, Horní rybník, Nasavrky
11. ročník Malého nasavrckého triatlonu: Start i cíl na hrázi rybníka vNasavrkách. Zúčastnit se může každý, kdo má chuť. Trať: plavání asi 320m, jízda na kole asi 10km, běh asi 3,6km. Pořádá T.J. Sokol Nasavrky.

Vyžice: ODYSSEA FEST
Bude to jedinečné vystoupení všech kapel okolo Odyssey mimokapel /dalších projektů současných i bývalých členů tohoto
souboru: Odyssea classic, Odyssea forever, Odyssea akustik, UNISONO Petra Štěpánka, Regenerace, Výborná věc Jiřího Bavra Lokajíčka, Odyssea Revival Šumava, Odyssea Revival Turnov a speciální host Vítkovo Kvarteto! Akce se také
zúčastní několik speciálních hostů, kteří jsou s Odyss spřízněni (Pavel Půta, Radim Hladík, Ivan Rössler a další). Celou akcí bude slovem provázet Michal Jančařík. Vstupenky jsou již v předprodeji přes Ticketportal (také v IC Heřmanův Městec).

Dřevíkov: Country léto
19. 6. 2010 od 20.00 hodin – kapela TRAMPOTY
Letní parket, Dřevíkov

Hlinsko: BLATNO ROCK METAL VOL.4
19. 6. 2010 – Cihelka, Blatno
Akce se koná za každého počasí začátek v15 h. Občerstvení po celou dobu zajištěno.

Veselý Kopec: Skanzen patří rodičům a dětem!
19. - 20. června Začátek: od 8 do 9 hodin
Textilní techniky se studentkami Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové. Od června do srpna si rodiny s dětmi mohou při prohlídce jednotlivých expozic zahrát zajímavou hru.

NEDĚLE 20. ČERVNA

Třemošnice: Znovuvysvěcení kaple sv.Anny
20.6.2010 14:00, Kostel sv. Anny
Kapli po rekonstrukci při bohoslužbě vysvětí chrudimský vikář P.ThLicING.Jiří Heblt.

Hlinsko: Pochod do Ležáků 2010
20.6.2010
Sraz turistů oblasti Železné hory. Pěší trasy v délce od 11 do 19 km

Chrudim: Kosácký víkend - Výlet vlakem na Báru
20.6.2010 12:45 - 19:00, Chrudim - Odjezd z nádraží ČD Chrudim-město
Sejdeme se ve 12:45 na nádraží Chrudim-město a pojedeme na výlet vlakem do prastarého hnízda kosů v městských lesích u Čertovy skalky na rozhledně Bára. Program tu bude až do 19 hodin.

Slatiňany: Parní víkend 2010
Program akce: Neděle 1) V čase 10.00 - 15.00 Výstava asi 10 modelů parních strojů a kotlů, předvádění funkčních exponátů. Jízdy modelu parní lokomotivy s možností svezení malých dětí po speciální modelové dráze. Tento model jezdí na skutečnou páru! Jízdy galších modelů. I tyto modely jezdí na skutečnou páru. Bude v provozu zahradní železnice LGB. Jízdy parní oračky a parního malotraktoru. Zajištěno drobné občerstvení. 2) Museum Bude otevřeno souběžně s tímto programem 10.00 - 15.00 hod 3) Jízda mot. vozu z Rosic do Slatiňan za účelem prohlídky expozice parního stroje z roku 1874! Zvláštní motorový vlak vedený motoráčkem M131.1133 Rosice n.L. do Pardubice hl.n. při ukončení akce. Pro přepravu zavazadel, kočárků a jízdních kol ve blaku řazen služební vůz Ztrc. Ostatní Na výstavu parních strojů a modelů a do musea je vstupné dobrovolné! K zakoupení bude vydán pamětní list opatřený razítkem musea.

Ležáky: Pietní vzpomínka
20.6. od 10.hodin, NKP, Ležáky
Pietní vzpomínka k 68. výročí vyhlazení osady Ležáky, od 12 hodin premiéra hraného dokumentu „Ležáky 42“

Veselý Kopec: Skanzen patří rodičům a dětem!
19. - 20. června Začátek: od 8 do 9 hodin
Textilní techniky se studentkami Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové.
Od června do srpna si rodiny s dětmi mohou při prohlídce jednotlivých expozic zahrát zajímavou hru.