PÁTEK 25. ČERVNA

Setkání čtyřkolek v Chrasti
Chrast – Motoklub vozíčkářů pořádá ve spolupráci s Centrem Paraple, Českými motocyklovými novinami, Autoklubem ČR a městem Chrast Setkání čtyřkolek. Akce se koná na stadionu SK Chrast ve dnech 25.-27. června. Příjezd účastníků je v pátek v 15 hodin. Téhož dne večer živá hudba a možná i ohňostroj. V sobotu od 9 hodin se konají dovednostní soutěže, na 13. hodinu je připravena kaskadérská show. Mezi organizátory této akce patří i otec jednoho z členů MKV, Filipa Mergentála. Díky jemu a ostatním pořadatelům se tohoto závodu mohou zúčastnit i nadšenci z řad tělesně postižených na svých terénních čtyřkolkách a mají možnost si projet atraktivní trať.

Hlinecká galerie vystaví obrazy Jakuba Schikanedera
Hlinsko - Návštěvníci Městského muzea a galerie v Hlinsku budou mít od 25. června možnost seznámit se s obrazy jednoho ze známých českých malířů. Tento den bude zahájena expozice Jakub Schikaneder (1855 - 1924) připravená ve spolupráci s Národní galerií (NG) v Praze, informovala ČTK mluvčí NG Petra Jungwirthová. Výstava se koná v rámci 51. ročníku Výtvarného Hlinecka, končí 5. září.
„Výstava představí Schikanederova plátna v šesti samostatných oddílech od rané tvorby až po poslední rozměrné obrazy,“ uvedla Jungwirthová. Jednotlivé kapitoly, označené jako Díla sociální kritiky, Osamělá žena v krajině, Ticho večerního interiéru, Obraz opuštěné krajiny, Teskný večer ve městě a Na břehu moře, budou doplněny uhlovými a pastelovými kresbami.
Malíř pocházel z rodiny celního úředníka. I přes poměrně málo majetné rodinné poměry dostal možnost studovat. Pochopení pro jeho umělecké zaměření vycházelo z divadelně kulturní tradice rodiny, jejímž příslušníkem byl Emanuel Schikaneder, proslavený jako libretista Mozartovy Kouzelné flétny. (čtk)

Výstava rostlin
Nasavrky – Správa CHKO Železné hory a ČSOP Nasavrky pořádají výstavu rostlin v zasedací místnosti Správy CHKO Železné hory v Nasavrkách. Otevřeno je v pátek 25.6. od 9.00 do 14.00 hodin.

Taneční zábava v Křižanovicích
Křižanovice – SK Křižanovice a SDH Křižanovice vás zvou na taneční zábavu na hřišti v Křižanovicích v pátek 25.6. od 20 hodin. Hraje Rock-Solit.

Rockové léto Dřenice 2010
Dřenice – V pátek 25.6. hraje Mogul.

Nasavrcká paleta: Jiří Bouda a Jana Boudová - výstava kreseb a grafiky
Nasavrky – O tomto víkendu začíná již 40. ročník Nasavrcké palety. Vernisáž výstavy proběhne v pátek 25. 6. v 17 hodin. Výstavu můžete navštívit také ve dnech 27. června - 5.září 2010. Otevřeno: úterý - neděle od 9:00 - 12:00 a 13:00 - 17:00 hod.

První benátská 2010
Chrudim – V pátek 25.6. se koná první „Benátská noc“ na letním koupališti v Chrudimi. Začátek od 19.00. O půlnoci vystoupí kapela Ready Kirken.

Večerní dvojkoncert
Chrudim – Milovníky nejen swingové hudby zve na večerní dvojkoncert v pátek 25. června Big Band Chrudim a KIX Orchestra. Začátek je v 18 hodin na Resselově náměstí.

SOBOTA 26. ČERVNA

Akce na Lichnici
Lichnice – V sobotu 26. 6. se zde koná divadelní představení skupiny Andor – představení Drakula - legenda znova ožívá. Začátek: 19:30 hodin, vstupné: dobrovolné. Ohňová show na hradu divadelní skupiny Andor začíná ve 22:00 hodin, vstupné: dobrovolné.

Běh naděje v Ronově
Ronov – Tělocvičná jednota Sokol Ronov ve spolupráci s dalšími zájmovými organizacemi pořádá v sobotu, 26.června od 10 hodin na místním stadionu humanitární akci - Běh naděje. Zúčastnit se může každý, bez omezení věku. Trať lze absolvoval během, jízdou na kole, ale i chůzí, procházkovým tempem. K jejímu překonání není ani stanoven žádný časový limit. Pro každého účastníka je připraveno v cíli malé občerstvení. Za finanční příspěvek do sbírky pořádané v rámci této akce získá účastník čelenku, tričko či další předměty s logem běhu. Připraven je i malý doprovodný program. Výtěžek finanční sbírky slouží k výzkumu zákeřné nemoci - rakoviny. Tuto humanitární akci v Ronově přijede podpořit i Josef Macháček – mnohanásobný vítěz závodů rally Dakar na čtyřkolové motorce. V programu vystoupí mažoretky Rondo.

Rychtář Fest I
Hlinsko – Oblíbený jednodenní festival v hlineckém amfiteátru dostane letos hned dvě příležitosti. Rychtář Fest I se odehraje poslední předprázdninovou sobotu 26. června a přiveze vám premiérově jednu z nejpopulárnějších českých poprockových skupin. Navíc hned s novými písněmi z desky Jeviště a exkluzivním koncertním programem. Na Hlinecko totiž zcela poprvé zavítá oblíbený herec a zpěvák Richard Krajčo se svojí skupinou Kryštof. Jako další v programu naleznete oblíbené kapely Sto Zvířat, UDG, Mandrage, Imodium a Fast Food Orchestra.

Pohár Města Třemošnice
Třemošnice – Město Třemošnice pořádá krosový běh na 11,3 km – jedná se již o 12. ročník.
Termín : sobota 26. Června 2010
Start: v 10.00 hodin na náměstí v Třemošnici
Trať: 10 km – dva okruhy po 5,6 km, částečně po lesní cestě a po silnici
Převýšení : cca 150 m/ okruh
Prezence: v 8,30 - 9,50 hod. v prostorách MěÚ Třemošnice
Občerstvení: čaj, sušenky.
Vyhlášení výsledků : cca 11.30 hodin
Ceny : poháry pro vítěze jednotlivých kategorií a věcné ceny
Startovné: 20 Kč
Kategorie:
A – muži do 40 let
B – muži 40 – 50 let
C – muži nad 50 let
D – ženy bez rozdílu věku
Závod je veřejný, závodí se podle pravidel atletiky. Závodníci jsou povinni dodržovat pravidla silničního provozu, zodpovídají za svůj zdravotní stav a přihlášení berou zdravotní riziko plně na sebe. Zváni jsou nejen sportovci, ale i ostatní příznivci.

Dětské odpoledne
Krouna - TJ Sokol Krouna vás srdečně zve v sobotu 26.6.2010 od 13:00 hodin na Dětské odpoledne, které je pořádáno zároveň s ukončením fotbalové sezony 2009-2010 na fotbalovém hřišti Sokolu Krouna. Bude se soutěžit v různých dovednostních soutěžích, na programu je i fotbalový zápas svobodní vs ženatí a na závěr se budou opékat buřty.

Krajináři východních Čech (díla ze soukromých sbírek)
Zaječice – Vernisáž výstavy se koná v sobotu 26. června v 16 hodin v Kulturním domě, výstava potrvá do soboty 17. července. Otevřeno bude denně od 14 do 17 hodin.

Dětský karneval v Miřeticích
Miřetice – Penzion Na Majlantě v Miřeticích pořádá v sobotu 26. června od 15:00 dětský karneval na rozloučení se školou. V maskách vstup zdarma.

Heřmanoměstecká penalta
Heřmanův Městec – Na ukončení fotbalové sezóny pořádá FK místní Jiskry v pátek 25. června od 17 hodin na hřišti v Bažantnici 8. ročník Heřmanoměstecké penalty. Přihlásit se můžete na místě v den konání soutěže od 15.30 do 16.45 h. nebo na tel. 602 733 512, email: jiri.posik@seznam.cz.

Doubravská struna
Ronov nad Doubravou – V sobotu 26. 6. od 15 hodin pořádá Ronovské hudební sdružení v hostinci u Pardála 3. ročník hudebního festivalu Doubravská struna. Hrají kapely: Wyrton, Janovec a Čilimník, Rufus, Vocativ, Bazamína, Bardoi, Tata Mia.

2. ročník hudebně poetického festiválku Obořice Jedna báseň
Obořice – V sobotu 26. 6. se v malebné vesničce Obořice (část Nasavrk u CR), v malebném statku statku a v malebné stodole uskuteční 2. ročník hudebně poetického festiválku Obořice Jedna báseň. Od půl třetí odpoledne do asi 9 večer se představí řada literátů a hudebníků. Mimo jiné Jan Matěj Rak zahraje na kytaru vlastní úpravy Ježkových skladeb, spisovatel, herec a pedagog Přemysl Rut se spolu s herečkou Markétou Potužákovou předvedou scénické čtení s písničkami, lídr skupiny Oboroh Slávek Klecandr tentokrát vystoupí sólově. To je ale jen malá část programu. Vystoupí celkem osm umělců a jako devátá bude výtvarnice Eva Mašínová, která kromě výstavy malovaného hedvábí bude mít i výtvarnou dílnu pro děti. Venku se bude vařit guláš, točit pivo, prodávat víno, v provozu bude i čajovna Luna a svůj stánek bude mít i o.p.s. Děvčátko Momo, kde si budete moci koupit krásné výrobky z ovčí vlny. Prodávat se bude i domácí ovčí sýr a včelí produkty. Akce je vhodná i jako tip na výlet pro celou rodinu. A zájemci mohou v Obořici také ve vlastním stanu přespat. Večer se počítá s táborákem a dalším už neorganizovaným hraním, zpíváním a čtením.

Setkání čtyřkolek v Chrasti
Chrast – Motoklub vozíčkářů pořádá ve spolupráci s Centrem Paraple, Českými motocyklovými novinami, Autoklubem ČR a městem Chrast Setkání čtyřkolek. Akce se koná na stadionu SK Chrast ve dnech 25.-27. června. Příjezd účastníků je v pátek v 15 hodin. Téhož dne večer živá hudba a možná i ohňostroj. V sobotu od 9 hodin se konají dovednostní soutěže, na 13. hodinu je připravena kaskadérská show. Mezi organizátory této akce patří i otec jednoho z členů MKV, Filipa Mergentála. Díky jemu a ostatním pořadatelům se tohoto závodu mohou zúčastnit i nadšenci z řad tělesně postižených na svých terénních čtyřkolkách a mají možnost si projet atraktivní trať.

NEDĚLE 27. ČERVNA

Hudební léto v kostele sv. Bartoloměje
Heřmanův Městec – Poslední červnovou neděli 27.6. pokračuje druhým koncertem VI. ročník festivalu duchovní hudby „Hudební léto v kostele sv. Bartoloměje“. Tentokrát ve znamení nástroje, který k duchovní hudbě neodmyslitelně patří – varhan. Vystoupí absolvent AMU Praha a uznávaný koncertní varhaník Josef Coufal. V jeho podání zazní skladby Johanna Sebastiana Bacha, Felixe Medelssohna-Bartholdyho a dalších skladatelů. Přijďte v nedělní podvečer v 17.00 do kostela sv. Bartoloměje v Heřmanově Městci a nebudete litovat. ⋌ (výb)

Festival dechových hudeb
Chrudim – V neděli 27. června ve 14:00 hodin se na Resselově náměstí koná Festival dechových hudeb. Účinkují: Taneční a dechový orchestr ZUŠ Chrudim, OBK – Holandsko, Podkověnka z Kosic u Chlumce nad Cidlinou, Golčovanka Tomáše Kotěry a Josef Zíma.

Koncert Nasavrckého hudebního léta
Nasavrky – V neděli 27. 6. od 18:00 hodin vystoupí na zámku Petr Volný - tenor, Jan Kučera - bas, Daria Rosová - kytara, Radka Piskačová - klavír.

Taneční zábava v Křižanovicích
Křižanovice – Každou sobotu přijďte na diskotéku k Modrým očím.

Hudební léto
Heřmanův Městec – V neděli 27. 6. pokračuje Hudební léto v kostele sv. Bartoloměje druhým koncertem. Vystoupí absolvent AMU Praha Josef Coufal (varhany).

Setkání čtyřkolek v Chrasti
Chrast – Motoklub vozíčkářů pořádá ve spolupráci s Centrem Paraple, Českými motocyklovými novinami, Autoklubem ČR a městem Chrast Setkání čtyřkolek. Akce se koná na stadionu SK Chrast ve dnech 25.-27. června. Příjezd účastníků je v pátek v 15 hodin. Téhož dne večer živá hudba a možná i ohňostroj. V sobotu od 9 hodin se konají dovednostní soutěže, na 13. hodinu je připravena kaskadérská show. Mezi organizátory této akce patří i otec jednoho z členů MKV, Filipa Mergentála. Díky jemu a ostatním pořadatelům se tohoto závodu mohou zúčastnit i nadšenci z řad tělesně postižených na svých terénních čtyřkolkách a mají možnost si projet atraktivní trať.