Když městská organizace Chrudimská beseda převzala před více než dvěma lety pod své přímé řízení kino Svět, rozhodl se její ředitel Jiří Kadeřávek, že diváky, které dosud biograf ztrácel, opět získá. Zpříjemnil pro ně interiér kina a začal zkoušet různé dramaturgické novoty. Zatím se zdá, že se to vyplácí, lidí chodí rok od roku více.

Letošním hitem se překvapivě stala přehlídka amatérských a profesionálních krátkometrážních snímků se vztahem k Chrudimi Únorová filmyiáda, která se promítá po všechny středy v měsíci. Obě první představení byla vyprodaná, což bývá v Chrudimi poměrně vzácný případ i u komerčních snímků. „Klidně bychom to mohli hrát dvakrát, na to je kapacita kina malá. Už teď na další představení téměř nejsou lístky,“ řekl Kadeřávek. Podle něj se lidé chtějí s nostalgií podívat, jak vypadalo například Kateřinské předměstí jejich mládí, než komunistický režim nechal zbořit staré chalupy a vybudovat na jejich místě panelové sídliště. Mnoho diváků také může vidět na plátně své dávné známé či příbuzné.

Krátké filmy pocházejí ze sbírek Regionálního muzea, Státního okresního archivu, ale i dalších institucí a soukromých archivů. Většina snímků je z 50. a 60. let minulého století. Tomu někdy odpovídají i jejich témata a názvy, například Ať žije 1. máj!, Transporta širokorozchodná nebo Pionýři, pionýři, malované děti. Další sledují osvobození Chrudimi v roce 1945, invazi do Československa v roce 1968 či „Branky, body v Chrudimi“. Některé filmy doprovází krátký výklad.

Další neobvyklé promítání je naplánováno na 26. června pod rozhlednou Bára v lesích na Podhůře, akce nese název Filmová noc na Báře. O prázdninách bude opět promítat letní kino v parčíku vedle budovy biografu, minulý rok bylo hojně navštěvované. Kino pořádá občasné dopolední zlevněné projekce pro seniory, o víkendech hraje pro děti. Dramaturgii doplňuje Filmový klub, který organizuje každý druhý čtvrtek sdružení Nevídáno.