Mimo tohoto programu byly pro návštěvníky připraveny další akce. Slavnostně byla otevřena nová expozice povozů v polygonální stodole a celý den zpříjemňoval svým vystoupením folklorní soubor Baldrián z Pardubic. Pozvání na Veselý Kopec přijali také někteří výrobci, kteří v jednotlivých chaloupkách předváděli své umění. Měli jste možnost potkat zde dráteníka Mirka Hejduka, výrobce hrábí Františka Gregora, perník zdobila jarními motivy Marie Melšová,FrantišekSádovský ze Svratouchu předváděl výrobu dřevěných hraček.Ivana Stará z Českých Budějovic předváděla návštěvníkům skanzenu výrobu zvykoslovného pečiva z kynutého těsta, jehož pečení je doloženo z první poloviny 19 století. Při návštěvě hájenky jsme ji položili několik otázek, týkajících se především jarní symboliky pečiva.
Jak dlouho a proč jezdíte na Veselý Kopec?
Na Kopec jezdím od roku 1997 a jezdím sem proto, že je tu tak krásně. I když je to celkem daleko, tak se snažíme účastnit se těchto akcí.
Kde berete inspiraci pro své výrobky?
Tak samozřejmě každý se k tomu staví jinak, ale já, když jsem začínala, tak jsem se zajímala o to, co se peklo dřív. Zachovávám takové ty staré, tradiční tvary, protože se tomuto pečivu říká obřadní pečivo. Obřadní proto, že toto pečivo dříve fungovalo jako obětní dar bohům. Na jaře peču především zvířátka, když lidé pečivo v tomto tvaru snědli, věřili, že vlastnosti těch zvířátek přejdou na ně. Rozdělení tvarů pečiva bylo dáno obdobím, kdy se peklo- na jaře to byly především motivy zvířat, na Vánoce figurální motivy.
Jaké typické jarní symboly zobrazovali naši předci pomocí tohoto pečiva?
Typicky jarní je figurka raka nebo žáby, protože se na jaře vyčistí potůčky a studny a naši předkové věřili, že tato zvířata žijí pouze v čisté vodě. A když chcete vyčistit tělo, tak si upečete pečivo ve tvaru raka nebo žáby a když to sníte a budete tomu hodně věřit, možná, že se vám tělo skutečně vyčistí. Potom ještě byly typické figurky jako kohoutek, miminko, které bylo symbolem štěstí a lásky nebo třeba kůň, ten měl mužům přinášet sílu. A později se k těm oblíbeným motivům přidala třeba také želva, protože byla symbolem dlouhověkosti a hlavně se líbila dětem.
Při jakých příležitostech se v minulosti toto pečivo peklo?
Pečivo se peklo neustále, hlavně proto, aby bylo k jídlu. Především na různé slavnostní události, jako byly křtiny, svatby, Velikonoce, Vánoce. Takže můžeme říci, že především při nějakých významnějších událostech. Já v tom pokračuji a baví mě to, tady na Veselém Kopci to lidé ocení a mají možnost se poučit, co se dřív dělávalo.
Linda Vojancová