Stačí mít u sebe mobilní telefon se čtečkou QR kódů a internetovým připojením. „Pod každým kódem na plakátu se skrývá jiná skladbaz koncertů orchestru Police Symphony Orchestra a většina mobilních zařízení je umí intuitivně načíst. Pokud kód načtete, uvidíte převážně koncertní provedení skladeb, které má orchestr takzvaně v šuplíku, s milými hosty, jako jsou například Jan Cina, Kühnův smíšený sbor nebo Balet Národního divadla,“ vysvětluje vedoucí městského odboru kultury Lenka Frídlová. .

Mladí hudebníci z Police Symphony Orchestra (PSO)z Police nad Metují se také nevzdávají a připravili projekt s názvem Na viděnou!. Než se budou moci se svými posluchači potkat tváří v tvář, rozhodli se vstoupit do veřejného prostoru s novým typem kulturního vyžití. Skuteč se zařadila k desítkám českých měst a obcí, které projekt zaujal a rozhodly se ho podpořit.

ZÁJEM JE VELKÝ

Podle zakladatelky orchestru Police Symphony Orchestra Petry Soukupové je zájem měst a obcí mnohem větší, protože projekt neklade přílišné nároky na technické vybavení a plakátovací plochy jsou téměř všude. „Zájem o spolupráci nás moc mile překvapil. Proto děkujeme všem samosprávám,“ říká Petra Soukupová s tím, že série plakátů obsahuje v deseti QR kódech devět hudebních dárků a jeden vzkaz.

Symfonický orchestr Police Symphony Orchestra je aktuálně složený z více než 65 mladých muzikantů a dalších 40 dobrovolníků. Kromě společného koncertování je baví tvořit nevšední kulturní projekty.

Zatímco lidé na Skutečsku poslouchají skladby z hrajících plakátů, pořadatelé festivalu Tomáškova a Novákova hudební Skuteč věří, že se v příštím roce podaří porazit pandemii a do místního kulturního domu pozvat hudební tělesa, baletní či operní soubory nebo populární zpěváky. Program festivalu není žánrově zaměřen, dává prostor vážné i současné muzice.

Například letos by diváky potěšili členové skupiny 4TET, Irena Budweiserová nebo Dasha s koncertním provedení světově známých popových písní. Zpěvačka s jedinečným hlasem měla vystoupit na skutečském zimním stadionu, který bývá tradičně při festivalových koncertech zaplněn do posledního místa.