Českou republiku totiž protíná turné americké kapely Manowar. Nejen o jejich koncertech, ale i o českých fanoušcích, novém albu a spolupráci s hercem Jean - Claude van Dammem hovoří v exkluzívním interview pro Deník zakladatel a mozek skupiny, baskytarista Joey DeMaio.

Vaše turné k novému albu začalo právě teď, se třemi zastávkami v České republice. Po Španělsku je Česká republika zemí s druhým největším počtem koncertů v rámci turné. Jaký je důvod této vaší mimořádné náklonnosti českému publiku?Naši čeští fanoušci jsou skvělí a vždycky byli věrnými zastánci Manowar a pravého heavy metalu. Jsme moc rádi, že nám podařilo včlenit tyto koncerty do první etapy našeho nového světového turné.

Když srovnáte své fanoušky - jsou ti čeští nějak specifičtí?
Všichni naši fanoušci jsou výjimeční. Jeden fanoušek Manowar vydá za tisíc fanoušků jiné skupiny. Tohle nemyslím nijak neuctivě, je to prostě fakt. Fanoušci Manowar jsou vášnivější a věrnější než fanoušci jiných skupin. A naši čeští fanoušci mají metal v krvi! Milují heavy metal, mají skvělé pivo a krásné ženy. Co více si přát?

Během 4 dnů odehrajete v Čechách 3 koncerty. Zbude vám čas i na nějakou mimokoncertní činnost – setkání s fanoušky, kultura, sport…
Bylo by skvělé, kdybychom mohli strávit v České republice více času a poznat její kulturu. Bohužel ale náš program je časově náročný, a když nejsme na pódiu, pracujeme na jeho vybavení nebo probíráme nápady na další show.

Každé album Manowar je něčím unikátní. Nicméně, aktuální album The Lord of Steel naznačuje, že ubylo prostoru pro orchestr a symfonické prvky. Co mají fanoušci očekávat od vaší show?
Fanoušci mohou od tohoto turné očekávat ryzí uširvoucí metal, dále setlist, který je srazí na kolena a zcela novou produkci, která ještě více zvýrazní zážitek z celého koncertu.

Jak se bude vaše nové album odrážet v koncertním setlistu? Některé kapely hrají jen dva songy z nového alba a zbytek tvoří jejich "best of" materiál.
Zahrajeme něco pro každého, samozřejmě se objeví několik písní z alba „The Lord Of Steel" a také si připomeneme „Warriors Of The World" a další oblíbené songy. Požádali jsme fanoušky, aby nám přes Facebook nebo e-mail poslali své návrhy, a na základě jejich přání jsme sestavili jeden velký setlist.

Posluchači co slyšeli nové album tvrdí, že jste se opět přiklonili k tvrdosti, pomalé epické skladby dostaly méně prostoru, žádná intra a outra, písně mají jasný tah na branku. Znamená to, že Manowar chtějí být znovu "Kings of Metal"?
Vždy jsme a navždy budeme KRALOVÉ METALU.

Má nové album nějaký koncept, nebo jste při jeho psaní byli inspirováni hrdinskými příběhy z filmů, literatury a mýtů, jako v minulosti?
Na rozdíl od našeho předchozího alba „Gods Of War" není „The Lord Of Steel" koncepčním albem, ale každý song zde má svůj příběh, který zároveň představuje základní myšlenky naší skupiny a hudby, kterou děláme: poctivost, čest a vůbec vše, co vyznávají Manowar a naši fanoušci.

Složili jste mimo jiné píseň El Gringo, která zazněla ve stejnojmenném filmu. Je to vaše první zkušenost s psaním hudby pro film?
Ano, toto je poprvé, co jsme napsali píseň speciálně pro film. Nebylo to nic těžkého. Předtím, než jsem začal psát text, viděl jsem hrubou verzi filmu „El Gringo" a poznal jsem, že se dokonale shoduje s našimi hlavními myšlenkami. Pojednává o tom, jak být čestný, jak se umět poprat a prosadit a jak pomoct těm, kteří si pomoci nemůžou. Byl to tak silný a působivý film, že vůbec nebylo těžké napsat pro něj odpovídající song. „El Gringo" zazní při závěrečných titulcích, což je pro píseň vůbec nejlepší místo, protože shrnuje podstatu filmu - nebo spíše jeho hlavního hrdiny, Gringa.

Nedávno se objevily informace o vaší spolupráci s hercem Jean - Claude van Damme unikalo. Údajně skládáte hudbu pro jeho nový film. Bude to symfonická hudba nebo bychom se měli těšit na klasické "Manowar" songy?
Ano, opravdu budeme spolupracovat s Jean-Claudem, jednou z největších ikon akčního žánru. Je to pro nás velká čest a moc se na to těšíme. Už jsem se s ním seznámil a skvěle jsme se bavili, je to super chlap s velkým talentem. Vedle toho, že napsal, produkoval a režíroval „Soldiers" – film, na kterém budeme spolupracovat – si v něm navíc i zahrál hlavní roli! Slíbil jsem mu, že pro tento film, ve kterém je tolik osobně zainteresován, napíšu tu správnou hudbu. Víc vám o tom zatím nemůžu říct, ale můžete si být jisti, že Jean Claude je naprosto skvělý drsňák, říkáme mu „Van Dammage (v překladu něco jako Van Ničitel, poz. red.)"!

Jaký je rozdíl mezi skládání hudby pro film, na rozdíl od tvorby pro kapelu?
Při skládání filmové hudby musíte umět vyjádřit jejím prostřednictvím nejen režisérovu vizi, ale i emoce příběhu a samotnou podstatu filmu. Důležitá je proto komunikace s filmaři, abyste znali jejich představy. Je to z tvůrčího hlediska velice zajímavá práce.

Na nové desce máte píseň Expendable. Ta má něco společného s aktuální Stalloneho filmem Expendables? Hledáte inspiraci v takových filmech?
První díl „Expendables" se mi moc líbil a po jeho zhlédnutí jsem napsal tento song. Seznámil jsem se se Stallonem, když v bulharských studiích NuBoyana natáčel „The Expendables 2", a řekl jsem mu: „Mám tady song, který bych ti chtěl přehrát, protože jsem se u něj inspiroval tvým filmem!" Tak jsme mu ho pustili a Stallone začal neuvěřitelný headbanging před celým svým doprovodem! Bylo to parádní!

Váš staro-nový bubeník Donnie Hamzik ​s vámi hraje opět už 3 roky. Má to vliv na vaši práci? Podílí se nějak na psaní nového materiálu?
Donnie má ten samý elán a sílu jako dříve a teď je s bicími ještě krutější a rychlejší, než když s námi hrál poprvé. Naše skupina i fanoušci jsme všichni šťastní, že je tu zpět s námi. Na novém materiálu jsme začali pracovat ještě před návratem Donnieho do kapely. Jenže MANOWAR jsou jeden celek a každý člen přináší do kapely něco svého, originálního, takže bylo pro nás logické začít znovu a začlenit
Donnieho do tvůrčího procesu od začátku.

Jste držiteli několika rekordů - nejhlasitější kapela, nebo první metalová kapela nahrávající ve formátu Dolby 5.1, atd. Existují nějaké další cíle, kterých v rockové hudbě chcete dosáhnout?
Máme spoustu cílů. Některých dosáhneme, některých ne, ale každá zkušenost člověka posílí. A to je vlastně celý smysl života.