S pomocí tzv. Norských fondů začala loni v září rekonstrukce na několika místech zámku. Podle smlouvy má trvat rok, ale díky příznivé zimě pokročila víc. „Myslím si, že jsme ve dvou třetinách,“ řekl v úterý ředitel Východočeského divadla v Pardubicích František Šebek. Zámek se po letech dostane do stavu, kdy budou vydávány peníze na běžnou údržbu, asi jeden až dva miliony ročně. „Zabrání se efektu věčně rotující rekonstrukce,“ dodal ředitel.

Opravy se odehrávají na několika místech. Ve směru od Příhrádku je téměř obnovený mostek, na němž by se měly objevit i dvě původní sochy světců. Po průchodu branou se naskytne pohled na nově vydlážděné nádvoří a dvě pískovcové studny, které byly donedávna skryty v zemi. Novou fasádu dostávají i zámecké budovy. Velká část prací se zaměřila i na obnovu parkánové hradby.

O všech novinkách se může veřejnost dozvědět tento pátek. Zámek bude přístupný zdarma během Muzejní noci, která začíná v 18 hodin a končí o půlnoci. Zřejmě největším lákadlem bude výstup do zámecké věže s vyhlídkou, která je jinak uzavřena. Zájemce o noční panorama čeká 81 strmých schodů.