Vánoce jsou v křesťanské tradici oslavou narození Ježíše Krista.

Slaví se od 25. prosince do první neděle po 6. lednu. Již ve 3. století někteří křesťanští teologové uvádějí 25. prosinec jako datum Kristova narození, oslava tohoto narození je dosvědčena poprvé v Římě kolem roku 336. Všeobecně se Vánoce v církvi slaví od 7. století. V Česku je však za vrchol Vánoc považován Štědrý den, 24. prosinec, coby předvečer samotné slavnosti, do Vánoc je někdy zahrnována i doba adventní, která Vánocům předchází.

K Vánocům se pojí nejrůznější tradice, k nimž se řadí vánoční stromek, jesličky, vánoční dárky, které nosí Ježíšek, či vánoční cukroví. Některé z těchto tradic pocházejí již z předkřesťanských dob a souvisí s oslavou slunovratu, který na tyto dny též připadá. V současné době se však původní, náboženský význam Vánoc vytrácí a Vánoce se považují i za jeden z nejvýznamnějších občanských svátků.

Vánočka je druh sladkého pečiva, který se v Česku těší velké oblibě. Jde o sladké pečivo, jež se s oblibou konzumuje jako sváteční jídlo ve volných dnech, Vánocích či jiných významných dnech. Velice oblíbenou kombinací ke konzumaci vánočky k zvýraznění její chuti je máslo, med nebo marmeláda.

(red)