„V rámci večerního putování chrudimskými muzejními institucemi se návštěvníci budou doslova pohybovat mezi nebem a zemí, když od památek z nejhlubšího nitra země vystoupají až do nebeských výšin s výhledem na celé město," uvádí Břetislav Oliva z Muzea loutkářských kultur. Program letos skončí hodinu před půlnocí.

Valící se kameny

Regionální muzeum připravilo pro návštěvníky ve spolupráci s Geoparkem Železné hory a Vodními zdroji večer ve znamení kamene. Ten zahájí vernisáž výstavy „Chrudim Brána Železných hor aneb Kameny se valí na Chrudim", která netradičním způsobem představuje geologickou krásu Železných hor. Návštěvníci si budou moci sami vyzkoušet práci kameníků a vlastnoručně položit dlažbu, nebo poznat v kameni stopy pravěkých živočichů.

Před muzeem budou oživovat pískovec z nedalekého lomu sochaři z hořické kamenické školy.

Tajemství baroka

Muzeum barokních soch v rámci Muzejní noci nabídne návštěvníkům vedle loutkového představení na téma příchodu knížete Břetislava do Chrudimi nebo prezentace památek chrudimské Městské památkové zóny také výtvarnou stezku se zajímavými úkoly, která představí různé aspekty barokního umění jako například symbolické významy řeč květin nebo zvířecích motivů.

Na návštěvníky čeká také speciální relaxační zóna s živou historickou hudbou, občerstvením a velkými deskovými hrami v barokním duchu. Připravena je rovněž projekce dokumentu Kamenný příběh o zrození morového sloupu na Resselově náměstí.

Přes expozici „Magický svět loutek" v Muzeu loutkářských kultur vystoupají návštěvníci až na Mydlářovskou věž, připravené je i stínové divadlo a výtvarná dílna. (lv, bo)