Pro návštěvníky pracovníci muzea připravují možnost prohlídky ve večerních hodinách, výstavu starých i nových pohlednic Žamberka, netradiční expozici oživenou zajímavými svítidly z prodejny Kandela.

Pod heslem Co je co? se skrývá poznávání předmětů z muzejních sbírek, dále se všichni mohou těšit na vystoupení kouzelníka Miloše Bednáře z Letohradu ve 20.15 hodin a opakovaně pro nespavce ve 21.15 hodin a vystoupení taneční skupiny orientálních tanců Pouštní růže v choreografii Jitky Rolečkové. Akce se koná v rámci Festivalu muzejních nocí Asociace muzeí a galerií ČR.

V roce 2004 přišlo Národní muzeum s projektem první Pražské muzejní noci.

Akce tohoto typu jsou již řadu let obvyklé ve velkých evropských městech. V roce 2005 se již k Praze připojila i další města napříč celou republikou – konečný počet byl 73 měst a přibližně 100 muzeí a galerií, které se do Festivalu muzejních nocí 2005 zapojily a svými akcemi přilákaly více než 180 tisíc návštěvníků!

Úspěch Festivalu muzejních nocí se zopakoval i v ročníku druhém a třetím, kdy se k festivalu každoročně připojuje více měst a institucí.

Letos vyhlásila Asociace muzeí a galerií ČR ve spolupráci s ministerstvem kultury a Národním muzeem již čtvrtý ročník Festivalu muzejních nocí 2008, který se koná ve dnech 16. května až 14. června.

(zr)