Letní program akcí na Veselém Kopci si návštěvníci již nedokážou představit bez této události, která má pevný termín vždy třetí sobotu a neděli v červenci.

Pozvání k účasti tentokrát přijala téměř stovka lidových výrobců z celé České republiky. Nebudou mezi nimi chybět ani výrobci ocenění titulem Nositel tradice, jenž uděluje ministr kultury.

Vedle výrobků ze dřeva (hrábě, valchy, hračky, vařečky, různé nádoby), keramiky (nabízet se budou i báječné formy na koláče, bábovky apod.), kovu, lnu a bavlny nebudou chybět ani výrobky z proutí (například opletené demižony), slámy, orobince, drátu apod.
Letos poprvé se na jarmarku představí i výrobci lidové fajánse.

Pořadatelé nezapomněli na to, aby na jarmarku nechyběly ani dobroty, které se dříve při těchto veselicích objevovaly, a to pražené oříšky a mandle, medové perníčky, kynuté pečivo, několik druhů medoviny, medoláda, koření a podobně.

K jarmarku patří i kulturní program. V sobotu vystoupí dětský folklorní soubor Groš z Dolní Rožínky.

Po oba dny potěší všechny návštěvníky svými písničkami Pouličníci z Tábora a kočovné divadlo Orfeus z Prahy. Jarmark se koná po oba dny od 9 do 16 hodin.

Soubor Vysočina je jedinou rozsáhlejší expozicí lidového stavitelství v přírodě na území východních Čech. Jeho zvláštnost spočívá v tom, že jednotlivé expoziční celky se nacházejí v několika osadách obce Vysočina a ve městě Hlinsku.

První objekty na Veselém Kopci byly zpřístupněny v roce 1972. Šlo o roubené usedlosti volně rozptýlené v původním krajinném prostředí, které sem byly přeneseny z oblasti Žďárských vrchů a Železných hor.

Součástí skanzenu jsou technické památky na vodní pohon, tvořící ojedinělý soubor skládající se z mlýnu, olejny, varny povidel a stupníku na tlučení třísla.

(zr)