Letošní sezónu ve skanzenu zahájila akce s názvem „Velikonoce na Veselém Kopci“. „V jednotlivých expozicích v roubených chaloupkách, si mohli lidé připomenout, jak se slavily velikonoční svátky na sklonku devatenáctého a na počátku dvacátého století,“ říká Ilona Vojancová, vedoucí Souboru lidových staveb Vysočina.

K vidění bylo tradiční pečivo připravované na Zelený čtvrtek, návštěvníci mohli obdivovat způsoby zdobení vajíček na konci 19. století, ale i sváteční stůl, jaký obvykle připravovaly hospodyně na slavnostní Boží hod velikonoční.

V programu byly připraveny i ukázky umu a řemeslných dovedností současných lidových výrobců. Lidé tak mohli spatřit, jak lze zdobit kraslice, jak se připravuje kynuté jarní pečivo, jak lze plést pomlázky, či jakým způsobem se peče perník tlačený do forem.

Diváky bavilo i vystoupení folklórního souboru Vysočan z Hlinska, který v letošním roce slaví výročí čtvrtstoletí od svého založení.

Na neděli pak byly připraveny k vyzkoušení tradiční dětské hry, které v minulosti neodmyslitelně patřily k životu na vesnici. Třeba tlučení špačků, chůze na chůdách nebo kdysi velmi oblíbené cvrnkání kuliček.

Program přilákal do skanzenu osm tisíc návštěvníků, svůj podíl na tom mělo i nádherné jarní počasí. Na poznávání velikonočních tradic však není pozdě, zajímavou pokračující expozici připravili pro příchozí i v hlinecké městské rezervaci Betlém.