Od rána se proto z interiéru muzea nese hudba a zpěv, jak zpěváci a orchestr z olomouckého Ensemble Damian zkoušejí. Včera to byla opera Antonia Caldara Ghirlanda di fiori (Girlanda z květů).

ZKOUŠKY S DRÁTEM

Dopoledne na jevišti zkouší zpěváci sice v civilu, ale již mají na sobě připnuté konstrukce krinolín, aby se v prostorově náročném kostýmu večer na pódium vešli. Podle režiséra a kapelníka Tomáše Hanzlíka totiž v barokní opeře krinolíny nosili i muži, šaty jim však nezakrývaly nohy.

Barokní scéna v ChrudimiZdroj: Lukáš Vaníček

Zpěváci jsou mladí. Girlanda z květů byla věnována hraběnce Marianně Althanové k jejím jmeninám. Sólové party autor zkomponoval pro její děti ve věku od desíti do šestnácti let, proto na toto představení z Olomouce přijeli ti nejmladší zpěváci.

Dnes od osmi večer vystoupí již starší herci, a to v karnevalové opeře Facetum musicum, kde zazní hudba A. Vivaldiho, G. F. Händela nebo A. Lottiho. Zítra rozezní Muzeum barokních soch Alchymista Georga Friedricha Händela. Lístky na obě představení jsou stále ještě k dostání.

„V Chrudimi jsme už podruhé a je to tu nádherné. Krásné prostředí i akustika. Je to asi nejzajímavější místo, kde jsme s divadlem hráli. Nevozíme ho s sebou často, protože je docela těžké jej převézt a znovu postavit. Jelikož tu ale hrajeme tři dny v kuse, tak se to už vyplatilo ho zde postavit," dodává režisér Tomáš Hanzlík.

SOCHAŘI A PROHLÍDKY

Chrudimská Letní barokní scéna však má i jiné podoby, než hudební představení.

Od muzea denně odcházejí v 11 hodin komentované procházky barokní Chrudimí a od tří pak výlety do města na téma Příběhy staré Chrudimě.

Dnes také začnou tři hořické sochařky vytvářet umělecká díla z kamene a kolemjdoucí lidé je tak mohou sledovat při umělecké práci.

Zdroj: Youtube