Doufám, že vás po přečtení titulku zamrzelo, že je s námi konec. Jen si to představte, muzeum by se jako významná kulturní instituce jediná svého druhu v republice (muzea loutek komerčního charakteru, stejně jako tzv. muzea loutek při divadlech nepočítám) přestěhovalo dejme tomu třeba do Prahy.

V Břetislavově ulici na jeho místě by vznikly cenově nedostupné luxusní byty a restaurace…. Muzeum by si žilo novým životem v hlavním městě: vybudovalo by novou stálou expozici prezentující vývoj českého loutkářství, exkluzivně prezentovalo vždy část své zahraniční sbírky, pořádalo mezinárodní přednášky, divadelní představení a tvůrčí dílny, vytvářelo mezinárodní putovní výstavy a vy byste si, pokud by vás to ovšem zajímalo, museli zakoupili jízdenku na vlak, pokud byste ho chtěli navštívit. Ale asi byste si dopředu museli zamluvit vstupenky, protože v Praze, jak známo, by se turisté u vchodu tlačili a vůbec by jim nevadilo zaplatit vysoké vstupné.

To všechno by se mohlo vlastně stát poměrně snadno a možná by to některým z vás ani nevadilo. Já ale tiše doufám, že ti z vás, kdo si všimli změn, kterými naše muzeum prochází, by zalitovali, že se vše výše zmíněné (až na to vysoké vstupné samozřejmě) neděje i nadále v Chrudimi. Právě pro ně mám dobrou zprávu: muzeum se nestěhuje, jen se na dobu od 10.1.2012 do 15.6.2012 pro veřejnost zavírá. Důvodem je budování nové stálé expozice a celková rekonstrukce vstupních prostor muzea (co si budeme povídat, už to bylo potřeba).

A tak se s vámi do dalšího roku za muzeum pomalu loučím a těšíme se, že s námi oslavíte naše 40. výročí založení v červnu 2012, stejně jako muzeum, v novém kabátě!

Ale pokud můžu radit, přijďte se k nám podívat, jistě to do 8.1.2012 stihnete, jak jinak byste mohli porovnat v létě příštího roku, jak moc se muzeum proměnilo? A také je otevřena, kromě stálé expozice, i výstava „Barokní loutka?“. Nebo si raději koupíte lístek na vlak?

Mgr. Simona Chalupová, ředitelka