Nedávno se vrátil z hostování v polských Vambeřicích, vyhledávaném křesťanském poutním městě na kladském pomezí, kde účinkoval společně s německým, běloruským a dvěma polskými sbory.

Nyní se již chystá na návštěvu partnerského sboru Liedertafel z Havelbergu v Sasku-Anhaltsku. Vloni Slavoj poctil svou návštěvou Němce, letos přijíždějí na oplátku oni. V Chrudimi a okolí je s nimi naplánováno je hned několik společných vystoupení. A týden po odjezdu Němců zamíří pěvci ze Slavoje do Nového Jičína, kde s Chrudimskou komorní filharmonií a tamním sborem Ondráš předvedou Haendlovo oratorium „Mesiáš”.

Slavoj však nyní naplno žije nejen přípravami na příjezd Němců a koncert v Novém Jičíně, ale také čerstvými zážitky z Vambeřic.

„Na schodech vambeřické Kalvárie toho krásného podvečera koncertovalo v rámci festivalu na počest skladatele Ignace Raimanna pět sborů. Po západu Slunce se pak za našimi zády začala rozsvěcet úchvatná bazilika. Druhý den pak na schodech postupně přibývaly i stovky svíček. Byl to skutečný pěvecký zážitek, následovaný ještě famóznější podívanou,” líčí předsedkyně sboru Zuzana Herbstová.

Svíčky na schodech baziliky byly sestaveny do podoby houslového klíče a not. Slavnostním závěrem festivalu bylo společné zazpívání kladské hymny od Stanislawa Paluszka.

(zh)