První dochované písemné zprávy o obci pocházejí z roku 1559, kdy patřila k podlažickému klášteru. K novohradskému panství poté byla přičleněna do roku 1848. Bor u Skutče je od Nových Hradů vzdálen pět kilometrů. Od roku 1991 je opět samostatnou obcí. Leží na samém začátku Českomoravské vrchoviny.
K obci patří samoty Pasíčka, část samot Borka a Vranic. Pro svou polohu je Bor u Skutče vyhledáván turisty jako výchozí místo pro cesty do přírodní rezervace Toulovcovy maštale, protože se nachází v jejím středu. Přírodní rezervace je známá krásnými pískovcovými skalami, jako jsou například Kolumbovo vejce, Kříž, Petrovna, Rozhledna nebo Motyčkova jeskyně.

Neděle bude patřit doslova a do písmene městu vody. Tím je Březová nad Svitavou. Vždyť už v roce 1913 byl spuštěn I. březovský vodovod - dodnes funkční technická památka, která trubkou o průměru 600 mm, jež je dlouhá 58 km, vede vodu do Brna. Se starostou Martinem Kissem se rozhlédneme do kraje z Dobře ukryté rozhledny Járy Cimrmana s vyhlídkovou plošinou ve výšce 15 metrů. Prohlédneme si tajemné fresky v barokní kapli, která patří ke stovce nejohroženějších památek v České republice.

Rozhlasové posvícení můžete v premiéře poslouchat v sobotu a v neděli v pravé poledne.

Český rozhlas Pardubice
naladíte na frekvenci:
104,7 FM
pro Pardubický kraj,
102,4 FM na Svitavsku
a 98,6 FM na Orlickoústecku.