Interaktivní soubor scének s názvem Doba a zbraně přiblížil historii boje, kostýmů a zbraní z událostí českých i světových dějin. Šermíři přitom do svých vystoupení zapojili i děti a dospělé diváky. Největší úspěch zaznamenaly etudy Vikingové, Šmrcec, Ordál a pasování na rytíře.

Při jedné z vášnivých bitev před zraky desítek diváků dokonce na kluzkém trávníku došlo k drobnému poranění v obličeji rytíře zvaného Štěně. A co na to rytíř? Jen se zasmál a řekl, že takové věci by se sice neměly stávat, ale občas patří k branži. „Byla to chyba, špatně jsme si vypočítali krok a ten nám pak chyběl. Tím došlo ke kontaktu zbraně s víčkem oka,“ uvedl Štěně, jehož zranění pohotově ošetřila kastelánka Ivana Matyková.

Skupina Rytíři krále Jana vnikla v roce 1993. Má šest členů, z toho dvě děvčata. Soubor převážně vystupuje na městských slavnostech a po českých hradech a zámcích. Lichnice je nám nejmilejší, protože se váže se jménem Jana Lucemburského, stejně jako název naší skupiny,“ upřesnil lídr šermířů Kvik, občanským jménem Petr Živný. „Vždy jsme sem jezdili na výročí narození Jana Lucemburského 10. srpna, ale v posledních letech se tento termín nedá vždy sladit,“ dodal Kvik společně a připojil i poděkování kastelánce Ivě Matykové za její pozvání a za velkou trpělivost se zdejšími víkendovými vystoupeními.

Lichnice teď bude hostit v sobotu 28. srpna skupinu lukostřelců Sagittarius z Ronova nad Doubravou, kteří postaví pro zájemce na nádvoří hradu střelnici.

Luboš Trkovský