Koncert je dalším z programových bodů festivalu Tomáškova a Novákova hudební Skuteč 2011. Podvečer bude rozdělený na dvě poloviny - klasickou a jazzovou.

Saxofon jako nástroj je oblíbený díky svému charakteristicky provokativnímu zvuku, v němž se radostné tóny snoubí s hlubokou melancholií. Nejdůležitější jsou však pochopitelně protagonisté, kteří mají velmi daleko k akademické suchopárnosti. Ta se s tímto nejoblíbenějším dechovým nástrojem vynalezeným v roce 1840 Adolphem Saxem neslučuje, a to ani když je využíván v tzv. vážné hudbě.

V podání saxofonového kvarteta ve složení Roman Fojtíček, Radim Kvasnica, Otakar Martinovský a Zdenko Kašpar festivaloví hosté uslyší v první části např. Rossiniho La Danzu či Loutky Bohuslava Martinů.

„Živočišné“ přednosti saxofonu vyniknou především ve druhé, jazzové půlce koncertu. Gershwinova Rapsodie v modrém nebo Ježkův Bugatti step jistě rychle rozproudí krev v žilách všem přítomným. Také tento koncert je důkazem toho, že v rámci festivalu se potkávají takřka všechny hudební formy a styly.

(bal)