V roce 1990 se Leoš Šimánek po dvaadvaceti letech mohl opět navrátit do své vlasti. Odtud vyrazil na novou expedici, tentokráte východním směrem, napříč bývalým Sovětským svazem až k Bajkalskému jezeru. Půlroční cesty zemí plné překvapení se zúčastnila kromě kamaráda Lumíra i Lenka, Šimánkova budoucí manželka. Po návratu do Čech byl přesvědčený o tom, že když sLenkou dobře vycházel v Rusku, bude to stejně dobře fungovat i vKanadě. Vzali se
a Leoš tak vyženil syna, pětiletého Jakuba.

Začátkem května, krátce po svatbě, vyrazili všichni tři do kanadského domova. Srub poblíž polárního kruhu vybudoval Leoš Šimánek s kamarády při jedné ze svých expedic.

Stavbu srubu u jezera Clark popisuje autor ve svém bestselleru KANADA – Život vdivočině. S velkým úspěchem pak uváděl stejnojmennou diashow v České republice a německy mluvící části Evropy.

Po dvou letech se opět začaly ozývat lidské hlasy u jezera v horách, kam po celou dobu nikdo nezavítal. Šimánkovi tam přiletěli hydroplánem se svými domácími zvířaty. Znovu obdělali zahradu a natáhli sít na ryby.

Jediné spojení s okolním světem byla vysílačka. A právě v době, kdy blesk zapálil les a v blízkosti začalo hořet, nebyl signál a nedalo se dovolat pomoci. Několik dní s hrůzou pozorovali blížící se živel, který přece jen v poslední chvíli uhasil déšť.

Divoká zvířata – vlci, medvědi, rosomáci – si brousili zuby na jejich kozu, prase i slepice, ale pes Nanook – aljašský malamut – byl vždy ve střehu a hlídal je. Když Leoš, Lenka a Jakub vyráželi na několikadenní túry, přestěhovali domácí zvířata na střechu srubu, kde byla v bezpečí. Při jedné z výprav k sousednímu jezeru pak vyděsil baribal Lenku při sbírání borůvek natolik, že nechala vše ležet a prchla – k největší medvědově spokojenosti.

V krátkém severském létě museli myslet na zimu. Pilně rybařili a lovili drobnou zvěř. Úlovky udili a i jinak konzervovali. Přicházející zima si snimi však zle zalaškovala. První sníh napadl už začátkem září, brzy však roztál, ale losi zpanikařili a odtáhli z hor do nížin dřív, než začalo mrznout. Losa tím pádem nemohli ulovit a přišli tak
o velmi důležité zásoby masa. Naštěstí jsou Clark Lake i ostatní jezera plná ryb.

Vánoce oslavili tradičně jako doma v Čechách s tím rozdílem, že venku vládl padesátistupňový mráz. Díky tomu, že je srub důkladně postavený a byly přichystány velké zásoby dřeva na topení, zimou nikdy netrpěli.

Lenka trávila čas výukou Jakuba a tak se bývalá paní učitelka opět vrátila kpůvodnímu povolání. Leoš se věnoval své spisovatelské činnosti a napsal novou knihu.

Když nebyly kruté mrazy, využívali krátkých zimních dnů a vyráželi na lov sněžných slípek. Začátkem zimy na bruslích, později na běžkách nebo sněžnicích. Vracívali se často až za tmy, při svitu polární záře. Od března pak bylo už dostatek světla i na delší výpravy.

V dubnu se Šimánkovi rozhodli srub opustit, aby mohli začít připravovat plánovanou expedici na Aljašce.

Rok strávený v divočině byl nabyt neobvyklými zážitky – jak extrémně dramatickými, tak i neskutečně krásnými.Svoji novou panoramatickou live-diashow bude Leoš Šimánek uvádět na podzimním a jarním turné po celé České republice.Diashow doplňuje zcela nová fotografická publikace pod stejným názvem: NA KANADSKÉM SEVERU – Zpátky do divočiny. Knihu je možno zakoupit přímo na představení, nebo ve všech knihkupectvích a obchodních domech jak v Čechách, tak na Slovensku.

Leoš Šimánek se narodil vroce 1946 vChocni ve východních Čechách. Víc než polovinu svého života strávil cestováním a na expedicích, nebo žil vNěmecku a Kanadě, kde je také státním příslušníkem. Nyní, po letech, bydlí opět ve své vlasti na severovýchodě Čech, odkud vyráží smanželkou, synem a dcerou za přírodními krásami naší planety.

Původním povoláním stavební inženýr se od roku 1975 věnuje cestopisné literatuře jako autor i fotograf. Je známý vmnoha zemích svými fotoreportážemi a cestopisnými publikacemi sbohatým obrazovým doprovodem. Vtelevizi, rozhlase a ve svých Action-Vision-Diashows se dělí sveřejností o neobyčejné zážitky i dobrodružství zcest.

Více informací: www.leossimanek.cz