Krásná školní budova z roku 1914 byla v roce 2003 zmodernizována a byla zde provedena půdní vestavba. Zázemí školy – tělocvičnu, nově zrekonstruovanou kuchyň a jídelnu, využívá i mateřská škola. Součástí školky je prostorná herna, ve třídě jsou vytvořeny hrací kouty vhodné pro různé námětové hry. Děti mají k dispozici dostatečné množství hraček, didaktických pomůcek a materiálů. K herně přiléhá samostatná ložnice. Chloubou mateřské školy je velká a kvalitně vybavená zahrada se skluzavkami, altánkem, kolotočem, dřevěným vláčkem a letadlem, pískovištěm a dalším zařízením.

Výuka v mateřské škole vychází z rámcového programu pro předškolní vzdělávání a pracuje se zde i s programem nazvaným „Jen se děti rozhlédněte, co je krásy na světě“. Každoročně tu učitelky s dětmi připravují vánoční besídku, karneval, vystoupení ke Dni matek, oslavují tu Den Země, pálí čarodějnice, vítají nové občánky, připravují divadelní představení pro rodiče, navštěvují farmu na Lipině a kozí farmu v Licibořicích, pořádají výlety do blízkých Slatiňan, jezdí do plaveckého bazénu v Chrudimi, vesele pískají na flétničky a letos začínají také s angličtinou.

Doplňkovým programem mateřské školy je práce s předškoláky pomocí takzvané Metody dobrého startu. Tato metoda podporuje psychomotorický vývoj dítěte, upravuje oslabení v oblasti zrakového a sluchového vnímání, pravolevé a prostorové orientace, jemné motoriky a grafomotoriky. Je součástí přípravy na výuku čtení a psaní. Tím, že je mateřská škola součástí školy základní, je pro budoucí prvňáky vstup do školy určitě snadnější.
Předškoláci také pravidelně před začátkem prázdnin navštíví své budoucí starší spolužáky ve třídě a stráví s nimi jeden školní den.