Dostáváme se do cílové rovinky a čekají nás poslední kroky před samotným svatebním dnem. Nenechte se zastrašit, v cílové rovince se sice běhá nejrychleji, ale pokud jste se do teď poctivě připravovali, výhra je blízko. Co nás tedy čeká?

Všechno už je víceméně připravené a zbývá jen finální potvrzení – potvrdit menu, raut a nápoje, dort, zákusky a výslužky. Samozřejmě i poslední ověření všech spolupracujících – fotografa, kameramana, hudby, floristky atd. Asi měsíc před svatbou také rozhodně zkontrolujte, zda mají nevěsta, ženich a svědci platné občanské průkazy, svědka můžete vždycky vyměnit, pokud to zjistíte pozdě, ale bez platné občanky nevěsty nebo ženicha prostě svatba nebude.
Další související položkou jsou pasy, pokud se chytáte na svatební cestu do zahraničí, pamatujte, že s občankou s ustřiženým rohem skončíte maximálně na Seči.

Poté, co zkontrolujete všechny dodavatele a doklady, je čas zaměřit se na logistiku, jestli se každý z hostů má na svatbu jak dostat, pokud plánujete rozvoz, jestli máte dost řidičů, pokud zajišťujete ubytování pro hosty, jestli máte dost postelí. A naopak prověřte, zda nemáte zbytečně 12 lidí rozložených do devíti aut, když by se vešli do tří. U většiny obřadních síní je dost omezený počet parkovacích míst, takže i jedno zdánlivě nepodstatné auto navíc, může být problém.

JMENOVKY NA STOLE

Finální verzi zasedacího pořádku už jistě máte, takže pokud nemáte natištěné jmenovky, je čas na jejich výrobu. Můžete udělat klasické papírové kartičky se jmény, nebo se nějak kreativně „vyřádit". Možností je spousta např. upéct perníčky, které ozdobíte jmény, napsat jména na kameny nebo listy. Klasické papírové jmenovky ozvláštnit tím, že každou zapíchnete do jablka nebo dortíku.

Na druhou stranu to zbytečně nepřehánějte, účelem jmenovek je prostě jen to, aby každý našel své místo.

Jedné věci bude potřeba věnovat větší pozornost, a to harmonogramu svatebního dne. Mnoha z vás to možná zní zvláště, nakonec svatby jsou si přece dost podobné, každý celkem ví, co se bude dít, tak proč si přidělávat práci harmonogramem?

Ano svatby jsou si podobné, ale nejsou všechny stejné a pro hladký průběh je důležité, zvlášť při větším počtu hostů, aby každý věděl, kdy a kde má být. Samozřejmě nemusíte popisovat každou minutu, bohatě stačí čas příjezdu a místo setkání (obvykle u nevěstiných rodičů), u nevěsty také obvykle probíhá zdobení aut, čas odjezdu na obřad včetně pořadí aut. Už jsme si řekli, že pořadí musí být detailní, auto ženicha – ostatní – auto nevěsty vážně nestačí.
Je třeba určit i čas dojezdu na místo obřadu s popisem, kde se bude parkovat, čas obřadu, čas odjezdu a příjezdu na hostinu včetně místa a parkování.

ZÁBAVA PRO HOSTY

Z dalších bodů jde hlavně o čas fotografování a co mají mezitím dělat hosté – budou prostě jen čekat nebo je máte kam posadit, případně máte připravenou nějakou zábavu? Kdy se bude krájet dort a kdy začne první tanec novomanželů?

V posledních týdnech před svatbou čekají na nevěstu poslední větší úpravy, ať už jde o hloubkové kosmetické zákroky nebo změnu barvy vlasů. Absolvujte je s dostatečným předstihem, aby se pleť po kosmetice mohla vzpamatovat a barva vlasů, pokud by nevyhovovala, šla ještě opravit. V tuto chvíli by také měla proběhnout finální zkouška účesu, líčení a svatebních šatů, ideálně v jeden den, ať vidíte, jak bude vše vypadat pohromadě.

DEN NA RELAX

Doporučuji také zařadit jeden den na uvolnění napětí, myslet na všechny detaily je dost náročné, tak prostě jeden den vysaďte, vezměte si dovolenou nejen z práce, ale i od plánování a prostě jen dělejte, co máte rádi.

K relaxačním činnostem jistě patří i rozlučka se svobodou, na té vy osobně nic nenaplánujete, protože je plně v kompetenci svědků, ale minimálně doporučuji pohlídat, aby ji nenechali na poslední den před svatbou, to by nemuselo dopadnout dobře.

Lenka Vostradovská