Vše začne v sobotu o půl desáté slavnostním průvodem. Na programu je kulturní pásmo místních dětí, vystoupení tanečního souboru Vysočan nebo divadelní představení pohádky Bajaja.

Na fotbalovém hřišti se v 17 hodin uskuteční exhibiční fotbalové utkání se současnými a bývalými pardubickými hokejisty, k dobré náladě zahrají country kapela Bíbři a rock-band Kašpar. Úderem desáté hodiny večerní oblohu rozsvítí ohňostroj.

Oslavy bude provázet doprovodný program na náměstí v podobě staročeských trhů, her a výtvarných dílen pro děti. Bude možné si zapůjčit loď a projet se po řece Chrudimce. Děti se mohou těšit na strašidelné sklepení, dospělí si jistě zavzpomínají na dávné časy při výstavě fotografií nebo promítání filmu o Trhové Kamenici.

Oslavy budou pokračovat i v neděli, začnou bohoslužbou v kostele svatého Filipa a Jakuba, jejich součástí je i položení věnců k místním pietním místům nebo přírodovědná procházka.

Historická dataTrhová Kamenice se nachází v Českomoravské vrchovině, 20 km na jih od města Chrudimi v úvalu řeky Chrudimky, na hranicích mezi chráněnými krajinnými oblastmi Železné hory a Žďárské vrchy. I když první písemná zpráva týkající se této oblasti je až z roku 1242 (darovací listina), dá se předpokládat, že osada byla založena již dříve. Pravděpodobným zakladatelem byl klášter ve Vilémově.

Vzhledem ke své poloze u brodu přes řeku Chrudimku byla osada Kamenice přirozeným správním a obchodním a možná i obranným středověkým sídlem, které nemělo ve své době v této části Železných hor konkurenta. Z této doby jsou i první zmínky o rybniční tvrzi Kamenice pod Zeleným Táborem, kterou vlastní vladykové z Kocůrova. Nejčastější písemné zprávy ze 14.století se však týkají kostela zasvěceného sv.Filipovi a sv.Jakubovi.

Zdroj: www.trhovakamenice.cz