Hlavním centrem dění se stane náves hlineckého Betlému, kde na tamním pódiu vystoupí řada souborů. Dnešní odpoledne bude patřit především dětem. Divákům se představí například soubory Vysočánek z Hlinska, chrudimská Kuřátka nebo Dřeváček z Jihlavy.

HRY STARÉ I NOVÉ

Na obou březích Chrudimky si děti mohou vyzkoušet nejrůznější hry. Jak poznamenává ředitel festivalu Josef Dospěl, na jedné straně řeky budou hry „staré" jako například točení káči, honění obruče nebo střelba z praku. Druhý břeh bude patřit hrám současným.

Poté co na Betlémě dotančí dětské soubory, vystřídají je hudebníci, kteří představí hudební pásmo nazvané „Zahrajeme si na návsi".

V neděli odpoledne na Betlémě vystoupí dospělé folklorní soubory, mezi nimiž nebude chybět domácí Vysočan a také soubor Vysočan z Jihlavy. „To je docela rarita, jsme jediné dva soubory v republice, které se jmenují stejně. V Hlinsku vystoupí vůbec poprvé. Bude to taková družba Vysočanů," žertuje Josef Dospěl.

PŘIJEDOU TRHOVCI

Nedílnou součástí slavností je také tradiční lidový jarmark, na kterém si i letos budou moci návštěvníci i kolemjdoucí zakoupit tradiční výrobky pocházející z Hlinecka.

Záštitu nad 21. ročníkem Adámkových folklórních slavností převzal radní Pardubického kraje Pavel Šotola. Hlavním organizátorem folklorních slavností je Město Hlinsko.

Adámkovy folklorní slavnosti se pořádají na počet významného hlineckého rodáka, spisovatele a především muzejníka Karla Václava Adámka. Těžiště jeho práce tvořila lidová slovesnost a kroje, později se zabýval výzkumem lidového stavitelství na Hlinecku.