První z nich se týká opětovného otevření vodního kovacího hamru ve Svobodných Hamrech. Vodní kovací hamr zájemcům nabízí ukázku interiéru původního zařízení sloužícího k výrobě předmětů ze železa, především zemědělského nářadí a nástrojů. Dílně dominuje velké kladivo poháněné vodou, kovadlina a výheň.

Na objekt hamru je napojena mlýnice se zařízením sloužícím výrobě krup a jáhel. Návštěvníkům je hamr přístupný opět po třech letech vždy v pátek od 13 do 17 hodin, v sobotu, neděli a státem uznané svátky od 9 do 17 hodin s polední přestávkou v době od 12 do 13 hodin.

Od soboty prvního května je možné navštívit také výstavu dětských prací výtvarného oboru Základní umělecké školy v Hlinsku. Výstava využívá všech prostorů a zákoutí domku č. p. 362 v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku.

Děti pro svá dílka čerpaly inspiraci z různých historických výtvarných slohů, přírody, ale i každodenního života, který je obklopuje. Příchozí jistě ohromí bohatství jejich fantazie a zvládnuté techniky. Výstava je otevřena denně s výjimkou pondělí od 8 do 12 a od 13 do 16 hodin a potrvá do 13. června.